Elastyczne formy zatrudnienia i czasu pracy
REKLAMA
REKLAMA
Elastyczne formy zatrudnienia
Do elastycznych form zatrudnienia zalicza się wszystkie formy zatrudnienia, które nie są sformalizowane i umożliwiają przedsiębiorcy tanie zatrudnienie oraz szybkie zwolnienie zatrudnionego. Do takich form zatrudnienia należy m.in. zatrudnienie na podstawie:
REKLAMA
- telepracy,
- umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło, umowa agencyjna),
- umowy o praktyki absolwenckie,
- umowy o pracę tymczasową,
- umowy o staż z urzędu pracy.
Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS
Elastyczny czas pracy
Wszystkie formy organizacji czasu pracy, które odbiegają od tradycyjnego, sztywnego unormowania czasu pracy w skali doby i tygodnia.
Przez elastyczny czas pracy należy rozumieć takie formy jego stosowania, które powodują możliwość planowania czasu pracy w sposób polegający na łatwym dostosowaniu do potrzeb pracodawcy oraz na unikaniu pracy w godzinach nadliczbowych.
Na elastyczny czas pracy składają się:
- możliwość stosowania długich okresów rozliczeniowych czasu pracy, np. 12-miesięcznych. Stosowanie takich okresów rozliczeniowych jest obecnie dopuszczalne w każdym systemie czasu pracy. Możliwość stosowania tak długich okresów rozliczeniowych czasu pracy może być wprowadzona w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników lub zakładowymi organizacjami związkowymi, jeżeli działają one u pracodawcy. Ponadto takie długie okresy rozliczeniowe czasu pracy można wprowadzić w układzie zbiorowym pracy,
- wprowadzenie ruchomego czasu pracy. Pracownicy pracujący w ruchomym czasie pracy mogą mieć ustalone rozkłady czasu pracy, które naruszają dobę pracowniczą,
- możliwość odpracowania wyjść prywatnych przez pracowników. Takie odpracowanie przeprowadzone na pisemny wniosek pracownika nie skutkuje pracą w godzinach nadliczbowych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat