reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Od kiedy zaczyna się czas pracy

Od kiedy zaczyna się czas pracy

Czas pracy to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Od kiedy liczyć czas pracy?

Okres pozostawania w dyspozycji pracodawcy, który decyduje o czasie pracy pracownika, rozpo­czyna się od momentu stawienia się pracownika do pracy w wyznaczonym przez pracodawcę miej­scu i kończy z upływem określonego czasu pracy lub później, jeśli istnieje konieczność wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych.

Czas dojazdu z domu do stałego miejsca pracy, jak również powrotu z pracy do domu nie jest zali­czany do czasu pracy.

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę (norma dobowa) i przeciętnie 40 godzin w przecięt­nie 5-dniowym tygodniu pracy (norma tygodnio­wa) w obowiązującym w zakładzie okresie rozli­czeniowym. W niektórych systemach czasu pracy (system równoważny, system skróconego tygodnia pracy, system weekendowy) norma dobowa czasu pracy może zostać rozszerzona do 12 godzin, a w szczególnych przypadkach nawet do 16 i 24 godzin.

Warunkiem pracy powyżej 8 godzin na dobę w takim przypadku jest wyznaczenie pracow­nikowi pracy w innych dniach poniżej 8 godzin na dobę lub zapewnienie większej liczby dni wolnych w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Praca powyżej wskazanych norm czasu pracy jest pracą w godzinach nadliczbowych. Powinna być rekompensowana czasem wolnym lub dodatkami przysługującymi oprócz normalnego wynagrodze­nia w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama