Polacy chcą elastyczności w pracy
07 paź 2022
Polacy chcą elastyczności w pracy - blisko sześciu na dziesięciu ankietowanych (57,49 proc.) przyznaje, że rozważyłoby zmianę firmy, gdyby pracodawca nakazał im wrócić do całkowicie stacjonarnego trybu pracy.
Elastyczność w pracy - Polacy jej oczekują
27 wrz 2022
Dane z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” wskazują, że Polacy są zwolennikami elastycznych rozwiązań związanych z pełnieniem obowiązków zawodowych. Blisko sześciu na dziesięciu ankietowanych (57,49 proc.) przyznaje, że rozważyłoby zmianę firmy, gdyby pracodawca nakazał im wrócić do całkowicie stacjonarnego trybu pracy.
Wysokość wynagrodzenia wpływa na powrót z macierzyńskiego
04 mar 2022
Jak wysokość wynagrodzenia kobiety wpływa na powrót z macierzyńskiego do pracy? Argumentem przemawiającym za powrotem do pracy jest również elastyczna praca (np. możliwość pracy na część etatu, praca zdalna czy elastyczne godziny pracy). Co zachęca kobiety do powrotu? Sprawdź wyniki sondażu CBOS.
Wielka rezygnacja w USA - jak reagują pracodawcy?
07 lut 2022
Wielka rezygnacja w USA - jak na falę odejść pracowników reagują amerykańscy pracodawcy?
Czego rynek pracy uczy się od branży IT?
20 sty 2022
Czego rynek pracy uczy się od branży IT w 2022 roku? Jasne procedury, ograniczanie zbędnych wideokonferencji i możliwość „pracy głębokiej” - to trendy, które powinny przełożyć się na inne sektory. Czym jest praca asynchroniczna? Co z benefitami?
Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia
21 lip 2021
Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.
Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy
17 cze 2021
Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.
Polski Ład z punktu widzenia pracodawcy [ANALIZA]
19 maja 2021
Polski Ład czyli oskładkowanie wszystkich umów, elastyczna praca, praca zdalna, wyrównanie wynagrodzeń - co na to pracodawcy? Analiza założeń nowego ładu.
Nowy ład - elastyczna praca dla rodziców
18 maja 2021
Nowy ład to też elastyczna praca dla rodziców. Rodzina to jeden z obszarów wymagających wsparcia. Polski Ład zakłada 3 formy ułatwień dla pracujących rodziców. Jakie?
Elastyczne godziny pracy zamiast sztywnego grafiku
29 kwi 2021
Elastyczne godziny pracy zamiast sztywnego grafiku - Polacy nie chcą w pełni stałych godzin pracy. Jakie rozwiązanie byłoby idealne?
Wypalenie zawodowe - jak przeciwdziałać?
09 lut 2021
Wypalenie zawodowe jest to problem zarówno dla pracownika jak i dla pracodawcy. Co to jest? Jak przeciwdziałać wypaleniu? Podajemy 4 przykłady profilaktyki.
Tymczasowe zmiany w prawie pracy - tarcza antykryzysowa 4.0
04 maja 2020
Tarcza antykryzysowa 4.0 (projekt) przewiduje tymczasowe zmiany w prawie pracy. Usunięto z niej postanowienia najbardziej krytykowane, takie jak: możliwość wypowiadania umów mailem czy obniżenia wynagrodzeń pracowników o 10% na mocy oświadczenia pracodawcy.
Tarcza antykryzysowa - świadczenie postojowe, elastyczny czas pracy
30 mar 2020
Świadczenie postojowe w wysokości ok. 2 tys. zł ZUS wypłaci zleceniobiorcom, wykonawcom dzieła i samozatrudnionym. Tarcza antykryzysowa wprowadza również rozwiązania uelastyczniające przepisy o czasie pracy.
Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym
16 paź 2018
Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym staje się rzeczywistością, a wszystko to za sprawą technologii mobilnych. Ile czasu polscy pracownicy poświęcają na pracę z domu, a ile na pracę w drodze do miejsca pracy? Jak dane te prezentują się na tle innych narodowości?
Elastyczna praca dla rodziców niepełnosprawnych dzieci po zmianach 2018
04 paź 2018
Od 6 czerwca 2018 r. rodzice dzieci niepełnosprawnych zyskali nowe uprawnienia w zakresie czasu pracy, pozwalające im w łatwiejszy sposób pogodzić obowiązki pracownicze ze sprawami osobistymi, między innymi poprzez wprowadzenie elastycznych form organizacji czasu pracy na wniosek wiążący pracodawcę.
Telepraca - zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.
29 cze 2018
Nowe przepisy pozwalają rodzicom dzieci niepełnosprawnych oraz kobietom w ciąży powikłanej wykonywać pracę w formie telepracy oraz skorzystać z elastycznego czasu pracy. Taką możliwość wprowadziła ustawa z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Nowe uprawnienia pracowników od 6 czerwca 2018 r.
25 cze 2018
Od 6 czerwca 2018 r. rodziny osób niepełnosprawnych otrzymały dodatkowe uprawnienia w zakresie czasu pracy, pozwalające im w łatwiejszy sposób pogodzić obowiązki pracownicze ze sprawami osobistymi.
Sześciogodzinny dzień pracy w Polsce - czy się sprawdza?
05 cze 2018
"Moim zdaniem są dwie główne zalety sześciogodzinnego dnia pracy. To większe zaangażowanie pracowników i efektywność na godzinę pracy" - przekonuje Franciszek Georgiew, założyciel agencji marketingowej Social Tigers. W Polsce jednak wciąż jeszcze powszechne jest przekonanie, że dobry pracownik to ten, który siedzi przy biurku sumiennie 8 godzin. W jakich branżach skrócenie czasu pracy ma sens?
Jaki będzie nowy Kodeks pracy
01 lut 2018
Już w marcu 2018 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma przedstawić propozycje projektu dwóch nowych kodeksów pracy – indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Pozycja ma zawierać korzystne rozwiązania zarówno dla pracowników jak i pracodawców.
Zmiany dla pracujących rodziców dzieci niepełnosprawnych
04 paź 2017
Wydłużenie okresu zasiłku opiekuńczego, możliwość wykonywania pracy w formie telepracy dla rodziców osób niepełnosprawnych - to tylko niektóre z założeń projektu ustawy przygotowanego w MRPiPS.
Wady i zalety ruchomego czasu pracy
19 kwi 2017
W ciągu ostatnich kilku lat mamy do czynienia ze zmianami w prawie pracy, które mają na celu coraz większe uelastycznienie czasu pracy. Jedną z instytucji temu służących jest tzw. ruchomy czas pracy. Zobaczmy jakie wady oraz jakie zalety wiążą się z tą instytucją.
Ułatwienia w korzystaniu z elastycznego czasu pracy dla pracujących rodziców
13 sty 2017
Czas pracy ma być jeszcze bardziej elastyczny dla rodziców - tak wynika z rekomendacji przygotowanych przez rząd. Celem rządu jest zachęcenie rodziców do aktywności zawodowej.
Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników
07 lis 2016
Coraz częściej firmy stosują tzw. elastyczny czas pracy, aby umożliwić swoim pracownikom pogodzenie aktywności zawodowej ze sprawami osobistymi lub dokształcaniem. Poszukiwanie tzw. work-life balance powoduje, że pracodawcy decydują się na większą elastyczność w celach zwiększenia atrakcyjności oferowanych przez nich posad. Dlatego w obecnych czasach tak bardzo przydatny jest system ruchomego czasu pracy, dający stronom możliwość elastycznego regulowania godzin pracy i uniezależnienie ich od ściśle określonego rozkładu.
Wprowadzenie elastycznego rozkładu czasu pracy
23 maja 2016
Wprowadzenie ruchomego rozkładu czasu pracy nie jest możliwe bez zgody związków zawodowych lub niezorganizowanych w organizacjach pracowniczych reprezentantów pracowników. Nie ma jednak obowiązku powiadamiania inspekcji pracy o jego wprowadzeniu.
Coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy
30 paź 2015
Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że do 15 października br. elastyczny czas pracy wprowadziło już 1766 pracodawców. W większości elastyczny czas pracy wprowadzają duże przedsiębiorstwa, głównie w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.
Elastyczne formy zatrudnienia i czasu pracy
22 wrz 2015
Elastyczne formy zatrudnienia to nietypowe formy zatrudnienia charakteryzujące się elastycznością czasu i miejsca pracy, formy współpracy (np. umowy cywilnoprawne). Na elastyczny czas pracy składa się m.in. możliwość odpracowania wyjść prywatnych przez pracowników.
Elastyczny czas pracy już w 1577 firmach
22 maja 2015
Do 7 maja 2015 r. elastyczny czas pracy wprowadzono już w 1577 firmach. Najwięcej decyduje się dużych firm zajmujących się przetwórstwem przemysłowym, handlem i naprawami oraz budownictwem z Katowic, Poznania i Wrocławia.
Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców - pierwsze czytanie w Sejmie
23 kwi 2015
Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców były tematem pierwszego czytania podczas pierwszego dnia 91 posiedzenia Sejmu. Zakłada uproszczenie i uelastycznienie urlopów rodzicielskich oraz ułatwienie korzystania z elastycznych form czasu pracy. Projekt trafi do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
Duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich
21 kwi 2015
Zapowiadają się duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich. Przewiduje się połączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z urlopem rodzicielskim. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać w 4 częściach. Projekt nowelizacji zakłada również możliwość skorzystania z 16 tygodni w późniejszym okresie. Jakie jeszcze zmiany mogą zostać wprowadzone?
Minimalne wymogi dotyczące elastycznego czasu pracy w UE
17 mar 2015
Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące unijnej dyrektywy o elastycznym czasie pracy. Sformułowano kilka minimalnych wymogów dla wszystkich państw członkowskich UE.
Elastyczny czas pracy - korzyści dla pracodawcy i pracownika
12 lut 2015
Elastyczny czas pracy funkcjonuje w polskim porządku prawnym już ponad rok. Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie tego rozwiązania. Jakie są korzyści z elastycznego uregulowania czasu pracy dla pracodawcy i pracownika?
Firmy wprowadzają elastyczny czas pracy
30 sty 2015
Firmy coraz częściej wprowadzają elastyczny czas pracy. Najczęściej są to podmioty z Katowic, Poznania i Wrocławia. Ile przedsiębiorców zdecydowało się na tę formę organizacji czasu pracy?
Elastyczny czas pracy coraz bardziej popularny
26 lis 2014
Elastyczny czas pracy jest coraz bardziej popularny. Stosują go przede wszystkim firmy z Poznania, Katowic i Krakowa. Stanowi dobre rozwiązanie problemów firm, których produkcja wiąże się z sezonowością.