Doba pracownicza a ruchomy czas pracy
REKLAMA
REKLAMA
Kolejne 24 godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
REKLAMA
Doba pracownicza a ruchomy czas pracy
Doba pracownicza może być nieprzestrzegana w przypadku pracowników zatrudnionych w ruchomym czasie pracy. Ten rozkład czasu pracy może być stosowany w dwóch formach. Praca w ruchomym czasie pracy może polegać na wyznaczeniu:
- różnych godzin rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy, lub
- przedziału czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.
Ponadto dwukrotna praca w tej samej dobie pracowniczej może się rozpoczynać w przerywanym systemie czasu pracy. System ten pozwala bowiem na ponowne rozpoczęcie pracy po przerwie, która może trwać maksymalnie 5 godzin.
Doba pracownicza a wynagrodzenie
Doba pracownicza ma podstawowe znaczenie dla ustalenia ewentualnych przekroczeń norm czasu pracy i prawa pracownika do rekompensaty za godziny nadliczbowe. Podjęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej, po przepracowaniu dobowej normy czasu pracy (czyli np. 8 godzin), co do zasady, jest pracą w godzinach nadliczbowych. Pracownikowi wykonującemu pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia należnego za taką pracę, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat