REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy dzień wolny w sierpniu 2015 r.

Natalia Stawecka
Dni wolne w 2015 r. /fot. Fotolia
Dni wolne w 2015 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli dzień ustawowo wolny od pracy przypadnie na dzień, w którym pracownik nie pracuje, przysługuje mu dodatkowy wolny dzień. W 2015 r. pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny za święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (także Święto Wojska Polskiego) czyli za 15 sierpnia, bowiem przypadnie w sobotę.

Zgodnie z art. 130 §2 Kodeksu pracy w sytuacji, w której święto ustawowo wolne od pracy przypadnie podczas okresu rozliczeniowego na inny dzień niż niedziela, powoduje to obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że zgodnie z obecnym stanem prawnym za każdy dzień rozkładowo wolny od pracy, w który przypadnie święto, pracodawcy zobowiązani są wskazać inny dzień wolny w harmonogramie pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Kto na tym skorzysta?

Najczęstszym przypadkiem skorzystania przez pracowników z omawianej regulacji będzie sytuacja, w której dzień ustawowo wolny od pracy przypadnie w sobotę. W nadchodzącym roku takim przypadkiem będzie między innymi święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), który przypadnie właśnie na sobotę.

Polecamy również: Zasady prawidłowego ewidencjonowania czasu pracy pracownika

Analogicznie stanie się, kiedy w danym zakładzie pracy wyznaczono inne niż sobota dni rozkładowo wolne od pracy wynikające z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracodawca zobligowany będzie do wyznaczenia dnia wolnego za każde święto, jakie wypada w dniu ustalonym u danego pracodawcy jako rozkładowo wolny od pracy. Jeśli więc jako dzień wolny od pracy ustalony został piątek, za każde święto, jakie w danym roku przypada w piątki, pracownikom będą przysługiwały dodatkowe dni wolne. Jeżeli jednak sobota jest dla pracownika zwykłym dniem pracy, zaś święto przypadnie w sobotę, tego dnia nie przychodzi on do pracy, ale nie przysługuje mu z tego tytułu dodatkowy dzień wolny. Dzieje się tak zawsze, gdy święto przypada w normalnym dniu pracy.

Podstawa wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 października 2012 r., sygn. K 27/11 uznał art. 130 § 2 (1) k.p. za bezpodstawnie różnicujący liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom. Stwierdził, że zróżnicowanie sytuacji prawnej pracowników w zakresie prawa do dnia wolnego od pracy w zamian za święto – w zależności od tego, czy święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy czy też w dniu będącym według tego rozkładu czasu pracy dniem pracy – jest nieuprawnione i nie ma dla niego uzasadnienia w potrzebach i interesach gospodarki narodowej. Orzekł więc, że omawiany przepis jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 r.

Na podstawie art. 14 k.p. oraz art. 66 ust. 2 Konstytucji wszystkim pracownikom przysługuje określona w przepisach liczba dni wolnych od pracy. Oznacza to, że przewidziane w nich ograniczenia liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym powinny w takim samym zakresie dotyczyć wszystkich pracowników i opierać się na obiektywnych, lecz jednocześnie przewidywalnych podstawach.

Pracownicy, którzy mają wolne soboty do 2014 r. nie mogli skorzystać ze zmian, jakie wniósł wyrok TK. Ani w 2012 roku, ani w 2013 roku nie zdarzyła się bowiem sytuacja, w której ustawowo wolny dzień przypadał w sobotę. W tym roku są to zaś 3 maja oraz 1 listopada.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zobacz na przykładach zmianę zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika?

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA