REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy dzień wolny w sierpniu 2015 r.

Natalia Stawecka
Dni wolne w 2015 r. /fot. Fotolia
Dni wolne w 2015 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli dzień ustawowo wolny od pracy przypadnie na dzień, w którym pracownik nie pracuje, przysługuje mu dodatkowy wolny dzień. W 2015 r. pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny za święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (także Święto Wojska Polskiego) czyli za 15 sierpnia, bowiem przypadnie w sobotę.

Zgodnie z art. 130 §2 Kodeksu pracy w sytuacji, w której święto ustawowo wolne od pracy przypadnie podczas okresu rozliczeniowego na inny dzień niż niedziela, powoduje to obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że zgodnie z obecnym stanem prawnym za każdy dzień rozkładowo wolny od pracy, w który przypadnie święto, pracodawcy zobowiązani są wskazać inny dzień wolny w harmonogramie pracy.

Autopromocja

Kto na tym skorzysta?

Najczęstszym przypadkiem skorzystania przez pracowników z omawianej regulacji będzie sytuacja, w której dzień ustawowo wolny od pracy przypadnie w sobotę. W nadchodzącym roku takim przypadkiem będzie między innymi święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), który przypadnie właśnie na sobotę.

Polecamy również: Zasady prawidłowego ewidencjonowania czasu pracy pracownika

Analogicznie stanie się, kiedy w danym zakładzie pracy wyznaczono inne niż sobota dni rozkładowo wolne od pracy wynikające z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracodawca zobligowany będzie do wyznaczenia dnia wolnego za każde święto, jakie wypada w dniu ustalonym u danego pracodawcy jako rozkładowo wolny od pracy. Jeśli więc jako dzień wolny od pracy ustalony został piątek, za każde święto, jakie w danym roku przypada w piątki, pracownikom będą przysługiwały dodatkowe dni wolne. Jeżeli jednak sobota jest dla pracownika zwykłym dniem pracy, zaś święto przypadnie w sobotę, tego dnia nie przychodzi on do pracy, ale nie przysługuje mu z tego tytułu dodatkowy dzień wolny. Dzieje się tak zawsze, gdy święto przypada w normalnym dniu pracy.

Podstawa wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 października 2012 r., sygn. K 27/11 uznał art. 130 § 2 (1) k.p. za bezpodstawnie różnicujący liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom. Stwierdził, że zróżnicowanie sytuacji prawnej pracowników w zakresie prawa do dnia wolnego od pracy w zamian za święto – w zależności od tego, czy święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy czy też w dniu będącym według tego rozkładu czasu pracy dniem pracy – jest nieuprawnione i nie ma dla niego uzasadnienia w potrzebach i interesach gospodarki narodowej. Orzekł więc, że omawiany przepis jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 r.

Na podstawie art. 14 k.p. oraz art. 66 ust. 2 Konstytucji wszystkim pracownikom przysługuje określona w przepisach liczba dni wolnych od pracy. Oznacza to, że przewidziane w nich ograniczenia liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym powinny w takim samym zakresie dotyczyć wszystkich pracowników i opierać się na obiektywnych, lecz jednocześnie przewidywalnych podstawach.

Pracownicy, którzy mają wolne soboty do 2014 r. nie mogli skorzystać ze zmian, jakie wniósł wyrok TK. Ani w 2012 roku, ani w 2013 roku nie zdarzyła się bowiem sytuacja, w której ustawowo wolny dzień przypadał w sobotę. W tym roku są to zaś 3 maja oraz 1 listopada.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  REKLAMA

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  REKLAMA

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  REKLAMA