Kategorie

Dodatkowy dzień wolny w sierpniu 2015 r.

Natalia Stawecka
Dni wolne w 2015 r. /fot. Fotolia
Dni wolne w 2015 r. /fot. Fotolia
Jeżeli dzień ustawowo wolny od pracy przypadnie na dzień, w którym pracownik nie pracuje, przysługuje mu dodatkowy wolny dzień. W 2015 r. pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny za święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (także Święto Wojska Polskiego) czyli za 15 sierpnia, bowiem przypadnie w sobotę.

Zgodnie z art. 130 §2 Kodeksu pracy w sytuacji, w której święto ustawowo wolne od pracy przypadnie podczas okresu rozliczeniowego na inny dzień niż niedziela, powoduje to obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że zgodnie z obecnym stanem prawnym za każdy dzień rozkładowo wolny od pracy, w który przypadnie święto, pracodawcy zobowiązani są wskazać inny dzień wolny w harmonogramie pracy.

Kto na tym skorzysta?

Najczęstszym przypadkiem skorzystania przez pracowników z omawianej regulacji będzie sytuacja, w której dzień ustawowo wolny od pracy przypadnie w sobotę. W nadchodzącym roku takim przypadkiem będzie między innymi święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), który przypadnie właśnie na sobotę.

Polecamy również: Zasady prawidłowego ewidencjonowania czasu pracy pracownika

Analogicznie stanie się, kiedy w danym zakładzie pracy wyznaczono inne niż sobota dni rozkładowo wolne od pracy wynikające z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracodawca zobligowany będzie do wyznaczenia dnia wolnego za każde święto, jakie wypada w dniu ustalonym u danego pracodawcy jako rozkładowo wolny od pracy. Jeśli więc jako dzień wolny od pracy ustalony został piątek, za każde święto, jakie w danym roku przypada w piątki, pracownikom będą przysługiwały dodatkowe dni wolne. Jeżeli jednak sobota jest dla pracownika zwykłym dniem pracy, zaś święto przypadnie w sobotę, tego dnia nie przychodzi on do pracy, ale nie przysługuje mu z tego tytułu dodatkowy dzień wolny. Dzieje się tak zawsze, gdy święto przypada w normalnym dniu pracy.

Podstawa wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 października 2012 r., sygn. K 27/11 uznał art. 130 § 2 (1) k.p. za bezpodstawnie różnicujący liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom. Stwierdził, że zróżnicowanie sytuacji prawnej pracowników w zakresie prawa do dnia wolnego od pracy w zamian za święto – w zależności od tego, czy święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy czy też w dniu będącym według tego rozkładu czasu pracy dniem pracy – jest nieuprawnione i nie ma dla niego uzasadnienia w potrzebach i interesach gospodarki narodowej. Orzekł więc, że omawiany przepis jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Zobacz również: Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 r.

Reklama

Na podstawie art. 14 k.p. oraz art. 66 ust. 2 Konstytucji wszystkim pracownikom przysługuje określona w przepisach liczba dni wolnych od pracy. Oznacza to, że przewidziane w nich ograniczenia liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym powinny w takim samym zakresie dotyczyć wszystkich pracowników i opierać się na obiektywnych, lecz jednocześnie przewidywalnych podstawach.

Pracownicy, którzy mają wolne soboty do 2014 r. nie mogli skorzystać ze zmian, jakie wniósł wyrok TK. Ani w 2012 roku, ani w 2013 roku nie zdarzyła się bowiem sytuacja, w której ustawowo wolny dzień przypadał w sobotę. W tym roku są to zaś 3 maja oraz 1 listopada.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?