| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dodatkowy dzień wolny w sierpniu 2015 r.

Dodatkowy dzień wolny w sierpniu 2015 r.

Jeżeli dzień ustawowo wolny od pracy przypadnie na dzień, w którym pracownik nie pracuje, przysługuje mu dodatkowy wolny dzień. W 2015 r. pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny za święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (także Święto Wojska Polskiego) czyli za 15 sierpnia, bowiem przypadnie w sobotę.

Zgodnie z art. 130 §2 Kodeksu pracy w sytuacji, w której święto ustawowo wolne od pracy przypadnie podczas okresu rozliczeniowego na inny dzień niż niedziela, powoduje to obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że zgodnie z obecnym stanem prawnym za każdy dzień rozkładowo wolny od pracy, w który przypadnie święto, pracodawcy zobowiązani są wskazać inny dzień wolny w harmonogramie pracy.

Kto na tym skorzysta?

Najczęstszym przypadkiem skorzystania przez pracowników z omawianej regulacji będzie sytuacja, w której dzień ustawowo wolny od pracy przypadnie w sobotę. W nadchodzącym roku takim przypadkiem będzie między innymi święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), który przypadnie właśnie na sobotę.

Polecamy również: Zasady prawidłowego ewidencjonowania czasu pracy pracownika

Analogicznie stanie się, kiedy w danym zakładzie pracy wyznaczono inne niż sobota dni rozkładowo wolne od pracy wynikające z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracodawca zobligowany będzie do wyznaczenia dnia wolnego za każde święto, jakie wypada w dniu ustalonym u danego pracodawcy jako rozkładowo wolny od pracy. Jeśli więc jako dzień wolny od pracy ustalony został piątek, za każde święto, jakie w danym roku przypada w piątki, pracownikom będą przysługiwały dodatkowe dni wolne. Jeżeli jednak sobota jest dla pracownika zwykłym dniem pracy, zaś święto przypadnie w sobotę, tego dnia nie przychodzi on do pracy, ale nie przysługuje mu z tego tytułu dodatkowy dzień wolny. Dzieje się tak zawsze, gdy święto przypada w normalnym dniu pracy.

Podstawa wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 października 2012 r., sygn. K 27/11 uznał art. 130 § 2 (1) k.p. za bezpodstawnie różnicujący liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom. Stwierdził, że zróżnicowanie sytuacji prawnej pracowników w zakresie prawa do dnia wolnego od pracy w zamian za święto – w zależności od tego, czy święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy czy też w dniu będącym według tego rozkładu czasu pracy dniem pracy – jest nieuprawnione i nie ma dla niego uzasadnienia w potrzebach i interesach gospodarki narodowej. Orzekł więc, że omawiany przepis jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Zobacz również: Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 r.

Na podstawie art. 14 k.p. oraz art. 66 ust. 2 Konstytucji wszystkim pracownikom przysługuje określona w przepisach liczba dni wolnych od pracy. Oznacza to, że przewidziane w nich ograniczenia liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym powinny w takim samym zakresie dotyczyć wszystkich pracowników i opierać się na obiektywnych, lecz jednocześnie przewidywalnych podstawach.

Pracownicy, którzy mają wolne soboty do 2014 r. nie mogli skorzystać ze zmian, jakie wniósł wyrok TK. Ani w 2012 roku, ani w 2013 roku nie zdarzyła się bowiem sytuacja, w której ustawowo wolny dzień przypadał w sobotę. W tym roku są to zaś 3 maja oraz 1 listopada.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Brysiewicz

Krzysztof Brysiewicz, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »