REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy dzień wolny w grudniu 2015 r.

Natalia Stawecka
Dodatkowy dzień wolny za sobotę. /Fot. Fotolia
Dodatkowy dzień wolny za sobotę. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

Pracodawca musi zapewnić dodatkowy dzień wolny od pracy w zamian za święto przypadające w dniu, w którym pracownik zwykle nie pracuje, najczęściej w sobotę. W 2015 r. pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny – w sobotę przypadnie bowiem drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia).

Mimo tego, że zagadnienie to jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego wydanego prawie 2 lata temu, dopiero w tym roku zdarzyła się sytuacja, w której dzień ustawowo wolny od pracy przypadł w sobotę. W następnym roku takie przypadki będą miały miejsce dwukrotnie, m.in. w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia.

Na podstawie z art. 130 §2 Kodeksu pracy w razie, gdy dzień ustawowo wolny od pracy przypada w czasie okresu rozliczeniowego na dzień inny niż niedziela, powoduje to obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Powoduje to, że zgodnie z obecnym stanem prawnym za każdy dzień rozkładowo wolny od pracy, w który przypada święto, pracodawcy zobowiązani są wskazać inny dzień wolny w harmonogramie pracy.

Polecamy także: Dodatkowy dzień wolny za święto, które przypada w sobotę

„Rozważania natury budżetowej nie mogą uzasadniać dyskryminacji”

Obowiązek zapewnienia przez pracodawcę dodatkowego dnia wolnego w zamian za święto, które przypada w dzień wolny od pracy zgodnie z ustalonym w zakładzie rozkładem czasu pracy pracy wynika z uchylenia obowiązywania art. 130 §2 (1) Kodeksu pracy. Trybunał orzekł jego niezgodność z Konstytucją, ponieważ jego zdaniem niepotrzebnie różnicował on sytuację pracowników w zakresie prawa do dnia wolnego od pracy w zamian za święto. W zależności od tego, czy przypadało ono w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy czy też nie, niektórym pracownikom przysługiwać mógł dodatkowy dzień wolny od pracy. Takie rozwiązanie zdaniem Trybunału nie znajdowało podstaw w konieczności realizacji potrzeb i interesów gospodarczych państwa.

Autopromocja

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Kup ksiażkę:

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Zobacz również: Elastyczny czas pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość zróżnicowania liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym dla różnych grup pracowników istniałaby, gdyby na podstawie przepisów prawa można było wyodrębnić takie ich grupy, u których mniejsza lub większa liczba dni wolnych od pracy byłaby usprawiedliwiona ze szczególnych względów (np. charakteru wykonywanej pracy). Trybunał stwierdził jednak, że kryterium różnicujące tą liczbę na podstawie uchylonego przepisu nie wynikało z cech osobowych pracownika, ani z charakteru jego pracy.

Jak skorzystać z nowych rozwiązań?

Ustalenie dodatkowego dnia wolnego następuje poprzez porozumienie między pracodawcą a pracownikiem, udzielony powinien zaś zostać najpóźniej do końca przyjętego okresu rozliczeniowego o długości najwyżej 12 miesięcy. W praktyce pracodawcy najczęściej decydują się na wskazanie pracownikom dnia wolnego w przeddzień lub dzień po święcie. W tym roku okazja ku temu nastąpiła podczas weekendu majowego, kiedy święto 3 maja przypadło w sobotę, dzięki czemu wielu pracowników cieszyło się jeszcze dłuższą przerwą od pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA