| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dodatkowy dzień wolny w grudniu 2015 r.

Dodatkowy dzień wolny w grudniu 2015 r.

Pracodawca musi zapewnić dodatkowy dzień wolny od pracy w zamian za święto przypadające w dniu, w którym pracownik zwykle nie pracuje, najczęściej w sobotę. W 2015 r. pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny – w sobotę przypadnie bowiem drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia).

Mimo tego, że zagadnienie to jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego wydanego prawie 2 lata temu, dopiero w tym roku zdarzyła się sytuacja, w której dzień ustawowo wolny od pracy przypadł w sobotę. W następnym roku takie przypadki będą miały miejsce dwukrotnie, m.in. w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia.

Na podstawie z art. 130 §2 Kodeksu pracy w razie, gdy dzień ustawowo wolny od pracy przypada w czasie okresu rozliczeniowego na dzień inny niż niedziela, powoduje to obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Powoduje to, że zgodnie z obecnym stanem prawnym za każdy dzień rozkładowo wolny od pracy, w który przypada święto, pracodawcy zobowiązani są wskazać inny dzień wolny w harmonogramie pracy.

Polecamy także: Dodatkowy dzień wolny za święto, które przypada w sobotę

„Rozważania natury budżetowej nie mogą uzasadniać dyskryminacji”

Obowiązek zapewnienia przez pracodawcę dodatkowego dnia wolnego w zamian za święto, które przypada w dzień wolny od pracy zgodnie z ustalonym w zakładzie rozkładem czasu pracy pracy wynika z uchylenia obowiązywania art. 130 §2 (1) Kodeksu pracy. Trybunał orzekł jego niezgodność z Konstytucją, ponieważ jego zdaniem niepotrzebnie różnicował on sytuację pracowników w zakresie prawa do dnia wolnego od pracy w zamian za święto. W zależności od tego, czy przypadało ono w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy czy też nie, niektórym pracownikom przysługiwać mógł dodatkowy dzień wolny od pracy. Takie rozwiązanie zdaniem Trybunału nie znajdowało podstaw w konieczności realizacji potrzeb i interesów gospodarczych państwa.

Zobacz również: Elastyczny czas pracy

Możliwość zróżnicowania liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym dla różnych grup pracowników istniałaby, gdyby na podstawie przepisów prawa można było wyodrębnić takie ich grupy, u których mniejsza lub większa liczba dni wolnych od pracy byłaby usprawiedliwiona ze szczególnych względów (np. charakteru wykonywanej pracy). Trybunał stwierdził jednak, że kryterium różnicujące tą liczbę na podstawie uchylonego przepisu nie wynikało z cech osobowych pracownika, ani z charakteru jego pracy.

Jak skorzystać z nowych rozwiązań?

Ustalenie dodatkowego dnia wolnego następuje poprzez porozumienie między pracodawcą a pracownikiem, udzielony powinien zaś zostać najpóźniej do końca przyjętego okresu rozliczeniowego o długości najwyżej 12 miesięcy. W praktyce pracodawcy najczęściej decydują się na wskazanie pracownikom dnia wolnego w przeddzień lub dzień po święcie. W tym roku okazja ku temu nastąpiła podczas weekendu majowego, kiedy święto 3 maja przypadło w sobotę, dzięki czemu wielu pracowników cieszyło się jeszcze dłuższą przerwą od pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »