Kategorie

Dodatkowy dzień wolny w grudniu 2015 r.

Natalia Stawecka
Dodatkowy dzień wolny za sobotę. /Fot. Fotolia
Dodatkowy dzień wolny za sobotę. /Fot. Fotolia
ShutterStock
Pracodawca musi zapewnić dodatkowy dzień wolny od pracy w zamian za święto przypadające w dniu, w którym pracownik zwykle nie pracuje, najczęściej w sobotę. W 2015 r. pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny – w sobotę przypadnie bowiem drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia).

Mimo tego, że zagadnienie to jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego wydanego prawie 2 lata temu, dopiero w tym roku zdarzyła się sytuacja, w której dzień ustawowo wolny od pracy przypadł w sobotę. W następnym roku takie przypadki będą miały miejsce dwukrotnie, m.in. w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia.

Na podstawie z art. 130 §2 Kodeksu pracy w razie, gdy dzień ustawowo wolny od pracy przypada w czasie okresu rozliczeniowego na dzień inny niż niedziela, powoduje to obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Powoduje to, że zgodnie z obecnym stanem prawnym za każdy dzień rozkładowo wolny od pracy, w który przypada święto, pracodawcy zobowiązani są wskazać inny dzień wolny w harmonogramie pracy.

Polecamy także: Dodatkowy dzień wolny za święto, które przypada w sobotę

„Rozważania natury budżetowej nie mogą uzasadniać dyskryminacji”

Obowiązek zapewnienia przez pracodawcę dodatkowego dnia wolnego w zamian za święto, które przypada w dzień wolny od pracy zgodnie z ustalonym w zakładzie rozkładem czasu pracy pracy wynika z uchylenia obowiązywania art. 130 §2 (1) Kodeksu pracy. Trybunał orzekł jego niezgodność z Konstytucją, ponieważ jego zdaniem niepotrzebnie różnicował on sytuację pracowników w zakresie prawa do dnia wolnego od pracy w zamian za święto. W zależności od tego, czy przypadało ono w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy czy też nie, niektórym pracownikom przysługiwać mógł dodatkowy dzień wolny od pracy. Takie rozwiązanie zdaniem Trybunału nie znajdowało podstaw w konieczności realizacji potrzeb i interesów gospodarczych państwa.

Zobacz również: Elastyczny czas pracy

Możliwość zróżnicowania liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym dla różnych grup pracowników istniałaby, gdyby na podstawie przepisów prawa można było wyodrębnić takie ich grupy, u których mniejsza lub większa liczba dni wolnych od pracy byłaby usprawiedliwiona ze szczególnych względów (np. charakteru wykonywanej pracy). Trybunał stwierdził jednak, że kryterium różnicujące tą liczbę na podstawie uchylonego przepisu nie wynikało z cech osobowych pracownika, ani z charakteru jego pracy.

Jak skorzystać z nowych rozwiązań?

Ustalenie dodatkowego dnia wolnego następuje poprzez porozumienie między pracodawcą a pracownikiem, udzielony powinien zaś zostać najpóźniej do końca przyjętego okresu rozliczeniowego o długości najwyżej 12 miesięcy. W praktyce pracodawcy najczęściej decydują się na wskazanie pracownikom dnia wolnego w przeddzień lub dzień po święcie. W tym roku okazja ku temu nastąpiła podczas weekendu majowego, kiedy święto 3 maja przypadło w sobotę, dzięki czemu wielu pracowników cieszyło się jeszcze dłuższą przerwą od pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?