| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie

Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie

Pracownik, który zgodnie z zapisami umowy o pracę, jest zatrudniony na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy, powinien pracować po 8 godzin dziennie. Co w przypadku, gdy pracownikowi skrócono wymiar czasu pracy do 7 godzin dziennie, a pracownik zostaje w pracy o 1 godzinę dłużej? Czy za taką pracę należy mu się dodatkowe wynagrodzenie?

W przypadku Państwa pracowników 8. godzina ich pracy w danym dniu wymaga odpowiedniej rekompensaty w postaci zwykłego wynagrodzenia. Wypracowanie dodatkowej godziny nie uprawnia do dodatków jak za nadgodziny, gdyż nie została wykonana praca nadliczbowa. Za taką pracę uznaje się pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także pracę świadczoną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 Kodeksu pracy).

Obliczając normalne wynagrodzenie za pracę, trzeba uwzględnić składniki wypłacane stale i systematycznie, a więc zarówno płacę zasadniczą wynikającą ze stawki osobistego zaszeregowania (określonego stawką godzinową lub miesięczną), jak i dodatkowe elementy pensji o charakterze stałym (np. dodatek funkcyjny i stażowy oraz stałe premie regulaminowe), jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma do nich prawo (wyroki SN: z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, z 22 czerwca 2011 r., II PK 3/11, oraz z 15 lutego 2012 r., I PK 156/11).

Aby ustalić wysokość normalnego wynagrodzenia za 1 godzinę pracy pracownika opłacanego stałą stawką miesięczną, sumę stałych składników wynagrodzenia przysługujących w konkretnym miesiącu, wypłacanych stale i systematycznie, należy podzielić przez liczbę godzin nominalnie do przepracowania w tym miesiącu (z uwzględnieniem wymiaru etatu pracownika).

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony jako nauczyciel w niepublicznej placówce wychowania przedszkolnego pracuje na pełny etat. Jednak na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych ma obowiązek wypełniać obowiązki służbowe od poniedziałku do piątku przez 7 godzin dziennie. W październiku 2018 r. wystąpiła konieczność świadczenia pracy przez 5 dni po 8 godzin. W związku z tym za dodatkową godzinę pracy w tych dniach pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie (zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy). Pracownik otrzymuje pensję zasadniczą w wysokości 3700 zł brutto oraz 20% dodatek stażowy (ustalony z pełnej pensji zasadniczej). Za 5 dodatkowo przepracowanych godzin pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 120,65 zł, obliczone w następujący sposób:

  • 3700 zł + 740 zł (3700 zł x 20%) = 4440 zł,

  • 4440 zł : 184 godz. czasu nominalnego obowiązującego w październiku 2018 r. = 24,13 zł,

  • 24,13 zł x 5 godz. = 120,65 zł.

Ponadto pracownik ma prawo do zwykłego wynagrodzenia za pracę, tj. pensji zasadniczej w kwocie 3700 zł i 20% dodatku stażowego (740 zł).

PODSTAWA PRAWNA:

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

ekspert i praktyk, od wielu lat zajmujący się prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, absolwent Podyplomowego Studium Prawa Pracy na Uniwersytecie Łódzkim, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie / Fot. Fotolia
Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie / Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »