REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyzwania HR 2021

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
Wyzwania HR 2021
Wyzwania HR 2021
shutterstock

REKLAMA

Wyzwania HR w 2021 r. wynikają z wniosków, które należy wyciągnąć z 2020 r. Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na pracę? Czy w 2021 r. czeka nas powrót do normalności? Czy pracodawcy będą zwalniać? Jak zwalniać, nie tracąc na wizerunku? Czy praca zdalna będzie rozwijana? Co zmienia się w komunikacji?

2021 – czas wyciągania wniosków

Rok 2020 był trudny dla całego społeczeństwa. Musieliśmy stawić czoła nowym zagrożeniom i wynikającym z nich wyzwaniom, które w szczególności zmieniły sposób pracy. W tym kontekście cieszy informacja o rozpoczęciu procesu powszechnych szczepień. Jeśli będzie on przebiegał sprawnie, jest szansa na to, że druga połowa roku 2021 będzie powrotem „do normalności”. Nie oznacza to, że zakończy się okres zmian, jakie pandemia zapoczątkowała w obszarze HR. Co nas czeka w 2021 roku? Eksperci firmy Quercus Sp. z o.o. wytypowali najważniejsze wyzwania, z jakimi będziemy się mierzyć.

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Redukcja zatrudnienia

Niestety są branże, które w zasadzie nie funkcjonowały w 2020 r. To tam prawdopodobnie pojawi się największa fala zwolnień, ale nie tylko tam. Pamiętajmy, że gospodarka to sieć naczyń połączonych, więc krach w jednym sektorze może pociągnąć kryzys w innym. Dla większości pracodawców zwolnienia to jednak ostateczność, dlatego starają się jak mogą, aby utrzymać zatrudnienie. Jednak nie zawsze jest to możliwe i trzeba przygotować odpowiedni scenariusz, a właściwie strategię działania w obliczu kryzysu. Należy przy tym pamiętać, że moment i sposób rozstania z pracownikami będą rzutować na reputację firmy w przyszłości. Im lepiej przygotowany będzie proces zwolnień i przeprowadzony z troską o pracowników, tym mniejsze straty wizerunkowe pracodawcy i tym większa szansa do ponownej współpracy, kiedy sytuacja się unormuje.

Zmiana modelu pracy

W obszarze HR rok 2020 zostanie zapamiętany jako czas pracy zdalnej. To prawdziwa rewolucja, której już raczej nie da się odwrócić. Wrzuceni na głęboką wodę, szybko doceniliśmy zalety pracy zdalnej: większą elastyczność zarządzania czasem pracy, większą samodzielność pracowników, niższe koszty pracy związane np. z utrzymaniem biura. W kolejnych miesiącach tę formułę współpracy będziemy rozwijać. Jednym z ważniejszych elementów, który w najbliższym czasie warto zoptymalizować, będzie zarządzanie pracownikami. Wiąże się to z powstaniem i wdrożeniem nowych narzędzi (które ułatwiają sprawne delegowanie zadań i zarządzanie personelem pracującym zdalnie) oraz wprowadzeniem zadaniowego trybu pracy (który w formie zdalnej łatwiej jest rozliczać).

Autopromocja

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Kup książkę:

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Zasady komunikacji

Zmiana modelu współpracy wymaga nie tylko innego podejścia do zarządzania harmonogramem prac, ale przede wszystkim nowego podejścia do komunikacji wewnętrznej. To, co dotychczas było omawiane podczas spotkań zespołów, a także rozmowy prowadzone po prostu w ciągu dnia, przy okazji, na przykład przy ekspresie do kawy, muszą „przenieść się” do świata wirtualnego. Komunikacja z pracownikami pracującymi w domu musi być bardziej precyzyjna, konkretna i czytelna. Pamiętajmy, że w tym przypadku nie mamy wspomagania w postaci mimiki twarzy i gestów – nawet podczas telekonferencji nasze ruchy i reakcje nie zawsze będą naturalne. Dlatego menedżerowie powinni uwzględnić to w planach zmian w 2021 roku i mieć na uwadze fakt, że będą musieli częściej kontaktować się z podwładnymi pracującymi na odległość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii?

Przełom roku to doskonały moment na retrospekcję, czyli przeanalizowanie, w jakim stopniu pandemia wpłynęła na działalność firmy, czy wprowadzone zmiany są wystarczające i zadowalające, jakie aspekty wymagają poprawy i co udało się wdrożyć z sukcesem. Wnioski pozwolą na stworzenie harmonogramu kolejnych zmian, które warto wprowadzić w najbliższym czasie, aby usprawnić pracę, zoptymalizować model zarządzania w firmie oraz poprawić motywację i zaangażowanie pracowników. Taką analizę powinno przeprowadzić się na wszystkich szczeblach struktury firmy. Dzięki temu łatwiej będzie zidentyfikować słabe punkty: zadania, z którymi pracownicy wciąż mają problem, elementy wymagające poprawy oraz narzędzia i procedury, które funkcjonują poprawnie.

Narzędzia wspierające pracę zdalną

Podsumowując rok 2020 nie sposób nie wspomnieć o tym, że był to rok narzędzi wspierających pracę zdalną. Wiele firm już wcześniej sporadycznie korzystało z rozbudowanych komunikatorów, jednak dopiero czas pandemii pokazał, jak bardzo takie rozwiązania są przydatne, przyszłościowe i elastyczne. Wspierają nie tylko proces delegowania zadań i monitorowania realizacji celów, ale również komunikację. Ważne, aby były wyposażone w funkcjonalności faktycznie przydatne w pracy, intuicyjne w obsłudze, powszechnie dostępne i umożliwiające wdrażanie własnych aplikacji.

Zmiany, które zapoczątkowała pandemia, nie zakończą się w pierwszym półroczu 2021 r. Jesteśmy w trakcie długofalowych przekształceń modelu pracy. W tym czasie z pewnością pojawią się potrzeby wdrożenia rozwiązań, jakich obecnie sobie nawet nie wyobrażamy. Musimy bacznie obserwować ten proces i możliwie szybko odpowiadać na sygnały płynące z otoczenia. Pandemia nauczyła nas, że umiejętność szybkiego reagowania popłaca.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

  20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

  Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

  Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

  Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

  Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

  Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

  Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

  REKLAMA

  Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

  Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

  Big Data

  Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

  Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

  W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

  REKLAMA

  16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

  Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

  Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę typu A – jaki obowiązek ma pracodawca

  Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy. 

  REKLAMA