Kategorie

Wyzwania HR 2021

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
Wyzwania HR 2021
Wyzwania HR 2021
shutterstock
Wyzwania HR w 2021 r. wynikają z wniosków, które należy wyciągnąć z 2020 r. Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na pracę? Czy w 2021 r. czeka nas powrót do normalności? Czy pracodawcy będą zwalniać? Jak zwalniać, nie tracąc na wizerunku? Czy praca zdalna będzie rozwijana? Co zmienia się w komunikacji?

2021 – czas wyciągania wniosków

Rok 2020 był trudny dla całego społeczeństwa. Musieliśmy stawić czoła nowym zagrożeniom i wynikającym z nich wyzwaniom, które w szczególności zmieniły sposób pracy. W tym kontekście cieszy informacja o rozpoczęciu procesu powszechnych szczepień. Jeśli będzie on przebiegał sprawnie, jest szansa na to, że druga połowa roku 2021 będzie powrotem „do normalności”. Nie oznacza to, że zakończy się okres zmian, jakie pandemia zapoczątkowała w obszarze HR. Co nas czeka w 2021 roku? Eksperci firmy Quercus Sp. z o.o. wytypowali najważniejsze wyzwania, z jakimi będziemy się mierzyć.

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Redukcja zatrudnienia

Niestety są branże, które w zasadzie nie funkcjonowały w 2020 r. To tam prawdopodobnie pojawi się największa fala zwolnień, ale nie tylko tam. Pamiętajmy, że gospodarka to sieć naczyń połączonych, więc krach w jednym sektorze może pociągnąć kryzys w innym. Dla większości pracodawców zwolnienia to jednak ostateczność, dlatego starają się jak mogą, aby utrzymać zatrudnienie. Jednak nie zawsze jest to możliwe i trzeba przygotować odpowiedni scenariusz, a właściwie strategię działania w obliczu kryzysu. Należy przy tym pamiętać, że moment i sposób rozstania z pracownikami będą rzutować na reputację firmy w przyszłości. Im lepiej przygotowany będzie proces zwolnień i przeprowadzony z troską o pracowników, tym mniejsze straty wizerunkowe pracodawcy i tym większa szansa do ponownej współpracy, kiedy sytuacja się unormuje.

Zmiana modelu pracy

W obszarze HR rok 2020 zostanie zapamiętany jako czas pracy zdalnej. To prawdziwa rewolucja, której już raczej nie da się odwrócić. Wrzuceni na głęboką wodę, szybko doceniliśmy zalety pracy zdalnej: większą elastyczność zarządzania czasem pracy, większą samodzielność pracowników, niższe koszty pracy związane np. z utrzymaniem biura. W kolejnych miesiącach tę formułę współpracy będziemy rozwijać. Jednym z ważniejszych elementów, który w najbliższym czasie warto zoptymalizować, będzie zarządzanie pracownikami. Wiąże się to z powstaniem i wdrożeniem nowych narzędzi (które ułatwiają sprawne delegowanie zadań i zarządzanie personelem pracującym zdalnie) oraz wprowadzeniem zadaniowego trybu pracy (który w formie zdalnej łatwiej jest rozliczać).

Zasady komunikacji

Zmiana modelu współpracy wymaga nie tylko innego podejścia do zarządzania harmonogramem prac, ale przede wszystkim nowego podejścia do komunikacji wewnętrznej. To, co dotychczas było omawiane podczas spotkań zespołów, a także rozmowy prowadzone po prostu w ciągu dnia, przy okazji, na przykład przy ekspresie do kawy, muszą „przenieść się” do świata wirtualnego. Komunikacja z pracownikami pracującymi w domu musi być bardziej precyzyjna, konkretna i czytelna. Pamiętajmy, że w tym przypadku nie mamy wspomagania w postaci mimiki twarzy i gestów – nawet podczas telekonferencji nasze ruchy i reakcje nie zawsze będą naturalne. Dlatego menedżerowie powinni uwzględnić to w planach zmian w 2021 roku i mieć na uwadze fakt, że będą musieli częściej kontaktować się z podwładnymi pracującymi na odległość.

Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii?

Przełom roku to doskonały moment na retrospekcję, czyli przeanalizowanie, w jakim stopniu pandemia wpłynęła na działalność firmy, czy wprowadzone zmiany są wystarczające i zadowalające, jakie aspekty wymagają poprawy i co udało się wdrożyć z sukcesem. Wnioski pozwolą na stworzenie harmonogramu kolejnych zmian, które warto wprowadzić w najbliższym czasie, aby usprawnić pracę, zoptymalizować model zarządzania w firmie oraz poprawić motywację i zaangażowanie pracowników. Taką analizę powinno przeprowadzić się na wszystkich szczeblach struktury firmy. Dzięki temu łatwiej będzie zidentyfikować słabe punkty: zadania, z którymi pracownicy wciąż mają problem, elementy wymagające poprawy oraz narzędzia i procedury, które funkcjonują poprawnie.

Narzędzia wspierające pracę zdalną

Reklama

Podsumowując rok 2020 nie sposób nie wspomnieć o tym, że był to rok narzędzi wspierających pracę zdalną. Wiele firm już wcześniej sporadycznie korzystało z rozbudowanych komunikatorów, jednak dopiero czas pandemii pokazał, jak bardzo takie rozwiązania są przydatne, przyszłościowe i elastyczne. Wspierają nie tylko proces delegowania zadań i monitorowania realizacji celów, ale również komunikację. Ważne, aby były wyposażone w funkcjonalności faktycznie przydatne w pracy, intuicyjne w obsłudze, powszechnie dostępne i umożliwiające wdrażanie własnych aplikacji.

Zmiany, które zapoczątkowała pandemia, nie zakończą się w pierwszym półroczu 2021 r. Jesteśmy w trakcie długofalowych przekształceń modelu pracy. W tym czasie z pewnością pojawią się potrzeby wdrożenia rozwiązań, jakich obecnie sobie nawet nie wyobrażamy. Musimy bacznie obserwować ten proces i możliwie szybko odpowiadać na sygnały płynące z otoczenia. Pandemia nauczyła nas, że umiejętność szybkiego reagowania popłaca.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?