REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyzwania HR 2021

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
Wyzwania HR 2021
Wyzwania HR 2021
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wyzwania HR w 2021 r. wynikają z wniosków, które należy wyciągnąć z 2020 r. Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na pracę? Czy w 2021 r. czeka nas powrót do normalności? Czy pracodawcy będą zwalniać? Jak zwalniać, nie tracąc na wizerunku? Czy praca zdalna będzie rozwijana? Co zmienia się w komunikacji?

2021 – czas wyciągania wniosków

Rok 2020 był trudny dla całego społeczeństwa. Musieliśmy stawić czoła nowym zagrożeniom i wynikającym z nich wyzwaniom, które w szczególności zmieniły sposób pracy. W tym kontekście cieszy informacja o rozpoczęciu procesu powszechnych szczepień. Jeśli będzie on przebiegał sprawnie, jest szansa na to, że druga połowa roku 2021 będzie powrotem „do normalności”. Nie oznacza to, że zakończy się okres zmian, jakie pandemia zapoczątkowała w obszarze HR. Co nas czeka w 2021 roku? Eksperci firmy Quercus Sp. z o.o. wytypowali najważniejsze wyzwania, z jakimi będziemy się mierzyć.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Redukcja zatrudnienia

Niestety są branże, które w zasadzie nie funkcjonowały w 2020 r. To tam prawdopodobnie pojawi się największa fala zwolnień, ale nie tylko tam. Pamiętajmy, że gospodarka to sieć naczyń połączonych, więc krach w jednym sektorze może pociągnąć kryzys w innym. Dla większości pracodawców zwolnienia to jednak ostateczność, dlatego starają się jak mogą, aby utrzymać zatrudnienie. Jednak nie zawsze jest to możliwe i trzeba przygotować odpowiedni scenariusz, a właściwie strategię działania w obliczu kryzysu. Należy przy tym pamiętać, że moment i sposób rozstania z pracownikami będą rzutować na reputację firmy w przyszłości. Im lepiej przygotowany będzie proces zwolnień i przeprowadzony z troską o pracowników, tym mniejsze straty wizerunkowe pracodawcy i tym większa szansa do ponownej współpracy, kiedy sytuacja się unormuje.

Zmiana modelu pracy

W obszarze HR rok 2020 zostanie zapamiętany jako czas pracy zdalnej. To prawdziwa rewolucja, której już raczej nie da się odwrócić. Wrzuceni na głęboką wodę, szybko doceniliśmy zalety pracy zdalnej: większą elastyczność zarządzania czasem pracy, większą samodzielność pracowników, niższe koszty pracy związane np. z utrzymaniem biura. W kolejnych miesiącach tę formułę współpracy będziemy rozwijać. Jednym z ważniejszych elementów, który w najbliższym czasie warto zoptymalizować, będzie zarządzanie pracownikami. Wiąże się to z powstaniem i wdrożeniem nowych narzędzi (które ułatwiają sprawne delegowanie zadań i zarządzanie personelem pracującym zdalnie) oraz wprowadzeniem zadaniowego trybu pracy (który w formie zdalnej łatwiej jest rozliczać).

Zasady komunikacji

Zmiana modelu współpracy wymaga nie tylko innego podejścia do zarządzania harmonogramem prac, ale przede wszystkim nowego podejścia do komunikacji wewnętrznej. To, co dotychczas było omawiane podczas spotkań zespołów, a także rozmowy prowadzone po prostu w ciągu dnia, przy okazji, na przykład przy ekspresie do kawy, muszą „przenieść się” do świata wirtualnego. Komunikacja z pracownikami pracującymi w domu musi być bardziej precyzyjna, konkretna i czytelna. Pamiętajmy, że w tym przypadku nie mamy wspomagania w postaci mimiki twarzy i gestów – nawet podczas telekonferencji nasze ruchy i reakcje nie zawsze będą naturalne. Dlatego menedżerowie powinni uwzględnić to w planach zmian w 2021 roku i mieć na uwadze fakt, że będą musieli częściej kontaktować się z podwładnymi pracującymi na odległość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii?

Przełom roku to doskonały moment na retrospekcję, czyli przeanalizowanie, w jakim stopniu pandemia wpłynęła na działalność firmy, czy wprowadzone zmiany są wystarczające i zadowalające, jakie aspekty wymagają poprawy i co udało się wdrożyć z sukcesem. Wnioski pozwolą na stworzenie harmonogramu kolejnych zmian, które warto wprowadzić w najbliższym czasie, aby usprawnić pracę, zoptymalizować model zarządzania w firmie oraz poprawić motywację i zaangażowanie pracowników. Taką analizę powinno przeprowadzić się na wszystkich szczeblach struktury firmy. Dzięki temu łatwiej będzie zidentyfikować słabe punkty: zadania, z którymi pracownicy wciąż mają problem, elementy wymagające poprawy oraz narzędzia i procedury, które funkcjonują poprawnie.

Narzędzia wspierające pracę zdalną

Podsumowując rok 2020 nie sposób nie wspomnieć o tym, że był to rok narzędzi wspierających pracę zdalną. Wiele firm już wcześniej sporadycznie korzystało z rozbudowanych komunikatorów, jednak dopiero czas pandemii pokazał, jak bardzo takie rozwiązania są przydatne, przyszłościowe i elastyczne. Wspierają nie tylko proces delegowania zadań i monitorowania realizacji celów, ale również komunikację. Ważne, aby były wyposażone w funkcjonalności faktycznie przydatne w pracy, intuicyjne w obsłudze, powszechnie dostępne i umożliwiające wdrażanie własnych aplikacji.

Zmiany, które zapoczątkowała pandemia, nie zakończą się w pierwszym półroczu 2021 r. Jesteśmy w trakcie długofalowych przekształceń modelu pracy. W tym czasie z pewnością pojawią się potrzeby wdrożenia rozwiązań, jakich obecnie sobie nawet nie wyobrażamy. Musimy bacznie obserwować ten proces i możliwie szybko odpowiadać na sygnały płynące z otoczenia. Pandemia nauczyła nas, że umiejętność szybkiego reagowania popłaca.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA