REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Specjaliści i menadżerowie mają pracę

Specjaliści i menadżerowie mają pracę. Z danych firmy Antal International wynika, że mogą przebierać w ofertach pracy - najlepsi otrzymują ich 11 rocznie. W konsekwencji mają coraz większe wymagania wobec pracodawców.

Odszkodowanie a wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia

Odszkodowanie i wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia to podwójna finansowa odpowiedzialność pracodawcy za bezpodstawne skrócenie okresu wypowiedzenia. Skrócenie przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia umowy o pracę stanowi naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów określonych w przepisach Kodeksu pracy. Ustawodawca potraktował je w sposób szczególny.

Odpowiedzialność pracownicza za szkody w mieniu powierzonym

Odpowiedzialność jaką ponosi pracownik za szkodę powstałą w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę reguluje kodeks pracy. Jest ona uzależniona od wystąpienia po stronie pracownika winy w działaniu powodującym szkodę.

Renta socjalna

Renta socjalna jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom niezdolnym do pracy. Ma ona na celu zrekompensowanie niemożności uzyskania zarobku koniecznego do pokrycia kosztów utrzymania.

REKLAMA

Jak zmienią się od sierpnia 2013 r. zasady rozliczania czasu pracy

Pracodawcy będą mogli wydłużać okresy rozliczeniowe czasu pracy do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Dopuszczalne będzie również ustalenie dla pracowników ruchomego czasu pracy, który będzie pozwalał na naruszenie doby pracowniczej. Takie zmiany wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca czasu pracy, która wejdzie w życie od sierpnia 2013 r.

Przywileje związkowców będą ograniczone?

Przywileje związkowców będą ograniczone? Proponuje się m.in. likwidację związkowych etatów finansowanych rzez pracodawców.

Informowanie urzędu skarbowego o planowanym urlopie

Informowanie urzędu skarbowego o planowanym urlopie zostało przewidziane przez przepisy prawa podatkowego. Nie wszyscy podatnicy muszą zgłaszać fiskusowi swoje wyjazdy. Taki obowiązek mają tylko ci, wobec których jest prowadzone postępowanie i jeśli będą dłużej przebywać za granicą.

Poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw

Poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw były przedmiotem prac Sejmu na 46. posiedzeniu. Nowelizacja m.in. rozszerza krąg osób, za które budżet państw będzie opłacał składki emerytalno-rentowe w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.

REKLAMA

Kontrole NIK w 2012 r.

Kontrole NIK w 2012 r. wykazały m.in. niedostosowanie systemu edukacyjnego w Polsce do potrzeb rynku pracy. Sejm na 46. posiedzeniu rozpatrzył i  przyjął sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w roku ubiegłym.

Urlop wypoczynkowy nauczycieli i urlop dla poratowania zdrowia – zmiany

Urlop wypoczynkowy nauczycieli i urlop dla poratowania zdrowia będą udzielane na nowych zasadach. Przewiduje to nowelizacja Karty nauczyciela, która ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Obowiązek uzyskania zgody pracodawcy na podjęcie dodatkowej pracy w regulaminie pracy

Niektórzy pracownicy zatrudnienie na podstawie umowy o pracę wykonują dodatkowe obowiązki u innych pracodawców na podstawie umów zlecenia. Czy pracodawca może w regulaminie pracy wprowadzić obowiązek uzyskania zgody pracodawcy na podjęcie przez pracownika dodatkowej pracy?

Kontrole inspekcji pracy bez uprzedzenia a dezorganizacja prac przedsiębiorstw

Kontrole inspekcji pracy bez uprzedzenia będą dezorganizowały pracę przedsiębiorstw.

Biura open space a jakość pracy

Jak biura open space wpływają na jakość pracy? Wiele stanowisk pracy na dużych i otwartych przestrzeniach to dobre rozwiązanie dla pracodawców. Pozwala na lepszą kontrolę i szybszy przepływ informacji. Jak biura open space oceniają pracownicy?

Zniesienie kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?

Zniesienie kryterium dochodowego, warunkującego uzyskanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, zostało przewidziane we wniesionym do sejmu projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt nowelizacji zakłada również rozszerzenie podmiotów uprawnionych do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych jest jednym ze świadczeń należnych osobom bezrobotnym. Istnieją ustawowo określone warunki, od których spełniania uzależnione jest otrzymanie prawa do zasiłku.

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy jest uprawnieniem pracownika do dni wolnych od pracy, w związku z wystąpieniem określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej szczególnych okoliczności.

Urlop bezpłatny

Skorzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego zależy od niego samego i od dobrej woli pracodawcy. Kwestia dopuszczalności urlopu bezpłatnego oraz zasady jego udzielania zostały określone w kodeksie pracy.

Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Płatny urlop wypoczynkowy jest jednym z zasadniczych uprawnień pracownika. Nierzadko, oprócz wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym, pracownik otrzymuje również dodatkowe świadczenia.

Wymagania bhp dla pomieszczeń pracy

Wymagania bhp dla pomieszczeń pracy zobowiązują pracodawcę do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Pracodawca ma obowiązek utrzymywania ich w czystości i porządku raz zapewniania okresowych remontów i konserwacji. Jaką wysokość, podłogę, temperaturę powinny mieć pomieszczenia pracy?

Zmiany w odszkodowaniach za wypadek na służbie

Przedmiotem prac Sejmu z dnia 23 lipca, były między innymi kwestie odszkodowania należnego funkcjonariuszom odpowiednich służb w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą. Zmieniono między innymi zasady przyzwania jednorazowego odszkodowania.

Zatrudnianie w samorządach - kontrola NIK wykazała nieprawidłowości

Zatrudnianie w samorządach odbywa się na zasadach sprzecznych z prawem. Kontrola NIK wykazała nieprawidłowości przy zatrudnianiu urzędników.

Zwrot nienależnie wypłaconego świadczenia urlopowego

W sytuacji gdy pracownik, który otrzymał świadczenie urlopowe, zmarł przed rozpoczęciem urlopu, pracodawca może żądać od spadkobierców pracownika zwrotu nienależnie wypłaconego świadczenia urlopowego. Nie został bowiem spełniony podstawowy warunek, od którego uzależnione jest prawo do świadczenia. Odzyskanie nienależnie wypłaconego świadczenia przez pracodawcę będzie jednak trudne, a nawet niemożliwe.

Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r.

Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r. przewidują założenia do projektu nowelizacji ustawy Karta nauczyciela. Proponowane zmiany mają na celu wzmocnienie motywacyjnego charakteru wynagrodzeń.

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy? Urlop wypoczynkowy powinien zostać udzielony zgodnie z planem urlopów w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego w tym terminie udziela się do dnia 30 września roku następnego. Czy roszczenie o urlop ulega przedawnieniu?

Deregulacja zawodów w toku

Deregulacja wielu profesji była jednym z tematów wczorajszego posiedzenia Sejmu. Posłowie pracowali nad projektem ustawy, zakładającej likwidację lub ograniczenie obecnie obowiązujących wymogów niezbędnych do spełnienia dla uzyskania dostępu do określonych zawodów, między innymi zawodu architekta, urbanisty, czy rzeczoznawcy samochodowego.

Jednolity projekt kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych dopiero za 4 lata?

W dniu wczorajszym, 23 lipca 2014 roku, miało miejsce 46 posiedzenie Sejmu, na którym to posłowie pracowali między innymi nad projektem nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Projekt dotyczy między innymi wydłużenia terminu na przygotowanie jednolitych programów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych.

Jedno zezwolenie na pracę i pobyt cudzoziemca w Polsce

Jedno zezwolenie na pracę i pobyt cudzoziemca w Polsce proponuje rządowy projekt ustawy o cudzoziemcach. Przyspieszone ma zostać również wydawanie zezwoleń na pobyt w kraju.

Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia

Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia to założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przewiduje się m.in. granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne, pożyczkę z FP na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej oraz trójstronne umowy szkoleniowe.

Kontrola trzeźwości pracownika także przez pracodawcę


Kontrola trzeźwości pracownika może w obecnym stanie prawnym nastąpić również na żądanie samego pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej. Kontrowersje budzi dopuszczalność przeprowadzenia kontroli samodzielnie przez pracodawcę, bez wzywania odpowiedniego organu.

Podstawa wymiaru i wysokość zasiłku macierzyńskiego

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracownika to przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu. Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Zatrudnianie cudzoziemców – wymogi wobec agencji pracy tymczasowej

Zatrudnianie cudzoziemców przez agencje pracy tymczasowej wymaga przestrzegania szczególnych przepisów. Jeśli wymaga tego prawo, agencje pracy tymczasowej powinny ponadto uzyskać zezwolenie na pracę przez cudzoziemca. Jakie są obowiązki agencji?

Bezrobocie rejestrowane w Polsce w czerwcu 2013 r.

Bezrobocie rejestrowane w Polsce w czerwcu 2013 r. jest niższe niż w maju br. Miesięczna informacja o bezrobociu rejestrowanym w Polsce w czerwcu 2013 roku została podana przez GUS.

Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku

Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku mają służyć podniesieniu jakości pracy w szkołach. Wynagrodzenia nauczycieli będą miały bardziej motywacyjny i elastyczny charakter, a wysokość dodatku wiejskiego zostanie ujednolicona. Przewiduje się również m.in. zmiany w zakresie urlopu dla poratowania zdrowia.

Młodzi Polacy nie wiedzą jakie studia wybrać

Polacy nie są pewni jakie studia powinni wybrać, a w konsekwencji decydują się na kierunki nie biorąc pod uwagę przebiegu ich dalszej kariery zawodowej, podyktowanej wspomnianą decyzją. Zdaniem specjalistów, problem ten dotyka aż 70 proc. Polaków i ma to ogromny wpływ na ich sytuację na rynku pracy.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest już faktem. Wprowadziła ona zmiany w zakresie warunków niezbędnych do spełnienia dla uzyskania prawa do renty rodzinnej po obywatelach polskich zatrudnionych poza granicami Polski przez 15 listopada 1991 roku.

Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy

Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy to atrakcyjna oferta dla pracodawców. Pozwala m.in. na obniżenie kosztów dzięki środkom z Funduszu Pracy, uzyskanie dofinansowania wyposażenia miejsca pracy czy otrzymanie refundacji składek na ubezpieczenie społeczne opłacane za zatrudnionych.

Studia podyplomowe bez urlopu szkoleniowego

Studia podyplomowe nie uprawniają do uzyskania urlopu szkoleniowego. Urlop szkoleniowy przysługuje w związku z przygotowywaniem pracy dyplomowej oraz przygotowywaniem się i przystąpieniem do egzaminu dyplomowego. Studia podyplomowe kończą się jednak uzyskaniem świadectwa a nie dyplomu.

Związki zawodowe w Polsce

Związki zawodowe to organizacje pracowników zrzeszające się na zasadzie dobrowolności i samodzielności. Związek zawodowy powołuje się do reprezentowania i obrony praw, interesów zawodowych i socjalnych.

Zwolnienie dyscyplinarne

Zwolnienie dyscyplinarne, inaczej rozwiązanie umowy z winy pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia, jest szczególnym trybem rozwiązania umowy o pracę. Stosując go, pracodawcy powinni kierować się szczególną ostrożnością.

Urlop zdrowotny dla nauczycieli

Urlop zdrowotny dla nauczycieli, inaczej nazywany urlopem na poratowanie zdrowia, przysługuje nauczycielom, na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela. Urlop ten jest dodatkowym przywilejem nauczycieli, przyznanym im przez ustawodawcę, obok innych uprawnień urlopowych.

Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Pracownik jest chroniony przez prawo przed nieuzasadnionym lub bezprawnym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę. Może on wystąpić ze swoim żądaniem do sądu pracy, ten zaś rozstrzyga w kwestii zasadności zwolnienia.

Propozycja zmian OFE w ciągu 10 dni

Propozycja zmian OFE ma być gotowa w ciągu 10 dni. Zmodyfikowana propozycja zmian zostanie przedstawiona przez resort finansów we współpracy z Ministerstwem Pracy.

Zmiany w szkolnictwie wyższym

Zmiany w szkolnictwie wyższym są możliwe dzięki projektowi nowelizacji ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łatwiejszy dostęp do studiów dla osób dojrzałych, stypendia naukowe od pierwszego roku studiów, czy profilowanie uczelni, to tylko niektóre z proponowanych zmian.

Regulamin pracy

Regulamin pracy jest aktem obowiązującym w danym zakładzie pracy, ustalającym organizacje i porządek w procesie pracy oraz prawa i obowiązki zarówno pracownika jak i pracodawcy, związane z procesem pracy.

Dodatki uzupełniające dla nauczycieli słusznie obciążają gminy

Dodatki uzupełniające dla nauczycieli słusznie obciążają gminy. Takie rozwiązanie przyjął Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując zgodność z ustawa zasadniczą przepisu, nakładającego na jednostki samorządu terytorialnego, obowiązek wypłacania nauczycielom dodatku uzupełniającego.

Wypadek przy pracy pod wpływem alkoholu a świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Wypadek przy pracy jest podstawą do uzyskania świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Kwestia zasadności przyznania świadczenia z tytułu wypadku przy pracy nie jest jednak tak oczywista, gdy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy, mającym miejsce pod wpływem alkoholu.

Pracownicy służby bhp

Pracownicy służby bhp odgrywają istotną rolę w zakładzie pracy. Pełnią oni funkcję doradcze oraz kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dbając przy tym o warunki pracy, wykonywanej przez pracowników.

Porzucenie pracy

Porzucenie pracy przez pracownika jest w obecnym stanie prawnym uznawane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Istnieją jednak przypadki, w których pracownik nie poniesie negatywnych konsekwencji porzucenia pracy, a co za tym idzie, naruszenia podstawowych obowiązków.

Plan urlopów

Plan urlopów stanowi sporządzone przez pracodawcę z uwzględnieniem wniosków urlopowych pracowników i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy, zestawienie urlopów wypoczynkowych poszczególnych pracowników.

Zasiłek macierzyński za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Jaki jest okres wypłaty?

REKLAMA