REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porozumienie w sprawie współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi służbami zatrudnienia

REKLAMA

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina oraz Przewodniczący Federalnej Agencji Pracy Republiki Federalnej Niemiec Frank J. Weise podpisali podczas Międzynarodowej Konferencji w Zielonej Górze, list intencyjny w zakresie współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi służbami zatrudnienia.

Celem współpracy ma być m.in. przeciwdziałanie kryzysowi na rynku pracy i zapobieganie jego negatywnym skutkom, wzmocnienie wzajemnej współpracy w zakresie polityki zatrudnienia i rynku pracy, przyczynienie się do pogłębienia wiedzy o efektywnych politykach rynku pracy, wymiany wiedzy o dobrych praktykach realizowanych przez publiczne służby zatrudnienia oraz realizacji dwustronnych projektów na rzecz polepszenia sytuacji na rynku pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Instytucjami odpowiedzialnymi w różnych obszarach współpracy będą po stronie polskiej: Departament Rynku Pracy MPiPS, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy, a po stronie niemieckiej: Centrala Federalnej Agencji Pracy, Regionalne Dyrekcje Federalnej Agencji Pracy – we współpracy z Centralnym Urzędem Zawodowego i Zagranicznego Pośrednictwa Pracy Federalnej Agencji Pracy.

Polecamy również: Jak budować karierę zawodową?

Dwudniową konferencję pn. „Zawody przyszłości i zawody ginące w perspektywie kształcenia młodzieży dla potrzeb rynku pracy. Ochotnicze Hufce Pracy jako realizator usług rynku pracy” zorganizowały OHP przy współpracy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Stanowi ona podsumowanie projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, którego realizacja rozpoczęła się w połowie 2009 r. i potrwa do 30 czerwca tego roku.

W ramach projektu powstała sieć 322 jednostek realizujących wsparcie dla młodzieży, w tym: 124 młodzieżowe centra kariery (MCK), 120 punktów pośrednictwa pracy (PPP), 78 ośrodków szkolenia zawodowego (OSZ), znajdujących się na terenie całego kraju, szczególnie w miejscowościach liczących 10 tys.-20 tys. mieszkańców. Jednostki powstawały na mocy porozumień o współpracy zawartych z samorządami lokalnymi. Do końca 2013 roku objęto wsparciem ponad 52 tys. beneficjentów, a także zorganizowano przedsięwzięcia dla społeczności lokalnej, m.in.: targi pracy, imprezy edukacyjne, seminaria, konkursy, w których co roku uczestniczyło ok. 150 tys. osób. W ramach projektu powstało także Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży (ECAM) – platforma informacyjna o działaniach Ochotniczych Hufcach Pracy oraz innych aspektach związanych z rynkiem pracy, na którą składają się: infolinia, baza wiedzy intranet oraz portal internetowy dla młodzieży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na: Forum Kadry


W trakcie konferencji dokonano przeglądu modeli kształcenia zawodowego w Unii Europejskiej oraz przedstawiono polskie doświadczenia w zakresie dualnego kształcenia zawodowego młodzieży. O niemieckich doświadczeniach w zakresie aktywizacji zawodowej młodzieży opowiedział Przewodniczący Federalnej Agencji Pracy Republiki Federalnej Niemiec Frank J. Weise. Ponadto wysłuchano wystąpień na temat aktywizacji zawodowej młodzieży w doświadczeniach Publicznych Służb Zatrudnienia, strategii przeciwdziałania bezrobociu młodzieży w wymiarze lokalnym na przykładzie projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”, aktywizacji zawodowej młodzieży w Ochotniczych Hufcach Pracy. Został także zaprezentowany projekt Komendy Głównej OHP pn. „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”.

Jednym z punktów programu konferencji była wizyta w Środowiskowym Hufcu Pracy w Zielonej Górze, gdzie goście zwiedzili warsztaty szkoleniowe: renowacji mebli, ogólnobudowlany, dekarski, brukarski, instalatorstwa sanitarnego, spawalniczy, instalacji i sieci elektroenergetycznej oraz gastronomiczny, jak również zapoznali się z formami i metodami realizacji przygotowania zawodowego młodzieży prowadzonego przez OHP. Warto dodać, że placówka, w której uczestnicy mogą korzystać z internatu z nowocześnie wyposażonymi pokojami, sal dydaktycznych, sali komputerowej, świetlicy, sali gimnastycznej i stołówki nie płacąc za wyżywienie i zakwaterowanie, ma charakter otwarty i wykonuje również zadania na rzecz młodzieży ze środowiska lokalnego.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA