REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porozumienie w sprawie współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi służbami zatrudnienia

REKLAMA

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina oraz Przewodniczący Federalnej Agencji Pracy Republiki Federalnej Niemiec Frank J. Weise podpisali podczas Międzynarodowej Konferencji w Zielonej Górze, list intencyjny w zakresie współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi służbami zatrudnienia.

Celem współpracy ma być m.in. przeciwdziałanie kryzysowi na rynku pracy i zapobieganie jego negatywnym skutkom, wzmocnienie wzajemnej współpracy w zakresie polityki zatrudnienia i rynku pracy, przyczynienie się do pogłębienia wiedzy o efektywnych politykach rynku pracy, wymiany wiedzy o dobrych praktykach realizowanych przez publiczne służby zatrudnienia oraz realizacji dwustronnych projektów na rzecz polepszenia sytuacji na rynku pracy.

Autopromocja

Instytucjami odpowiedzialnymi w różnych obszarach współpracy będą po stronie polskiej: Departament Rynku Pracy MPiPS, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy, a po stronie niemieckiej: Centrala Federalnej Agencji Pracy, Regionalne Dyrekcje Federalnej Agencji Pracy – we współpracy z Centralnym Urzędem Zawodowego i Zagranicznego Pośrednictwa Pracy Federalnej Agencji Pracy.

Polecamy również: Jak budować karierę zawodową?

Dwudniową konferencję pn. „Zawody przyszłości i zawody ginące w perspektywie kształcenia młodzieży dla potrzeb rynku pracy. Ochotnicze Hufce Pracy jako realizator usług rynku pracy” zorganizowały OHP przy współpracy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Stanowi ona podsumowanie projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, którego realizacja rozpoczęła się w połowie 2009 r. i potrwa do 30 czerwca tego roku.

W ramach projektu powstała sieć 322 jednostek realizujących wsparcie dla młodzieży, w tym: 124 młodzieżowe centra kariery (MCK), 120 punktów pośrednictwa pracy (PPP), 78 ośrodków szkolenia zawodowego (OSZ), znajdujących się na terenie całego kraju, szczególnie w miejscowościach liczących 10 tys.-20 tys. mieszkańców. Jednostki powstawały na mocy porozumień o współpracy zawartych z samorządami lokalnymi. Do końca 2013 roku objęto wsparciem ponad 52 tys. beneficjentów, a także zorganizowano przedsięwzięcia dla społeczności lokalnej, m.in.: targi pracy, imprezy edukacyjne, seminaria, konkursy, w których co roku uczestniczyło ok. 150 tys. osób. W ramach projektu powstało także Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży (ECAM) – platforma informacyjna o działaniach Ochotniczych Hufcach Pracy oraz innych aspektach związanych z rynkiem pracy, na którą składają się: infolinia, baza wiedzy intranet oraz portal internetowy dla młodzieży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na: Forum Kadry


W trakcie konferencji dokonano przeglądu modeli kształcenia zawodowego w Unii Europejskiej oraz przedstawiono polskie doświadczenia w zakresie dualnego kształcenia zawodowego młodzieży. O niemieckich doświadczeniach w zakresie aktywizacji zawodowej młodzieży opowiedział Przewodniczący Federalnej Agencji Pracy Republiki Federalnej Niemiec Frank J. Weise. Ponadto wysłuchano wystąpień na temat aktywizacji zawodowej młodzieży w doświadczeniach Publicznych Służb Zatrudnienia, strategii przeciwdziałania bezrobociu młodzieży w wymiarze lokalnym na przykładzie projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”, aktywizacji zawodowej młodzieży w Ochotniczych Hufcach Pracy. Został także zaprezentowany projekt Komendy Głównej OHP pn. „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”.

Jednym z punktów programu konferencji była wizyta w Środowiskowym Hufcu Pracy w Zielonej Górze, gdzie goście zwiedzili warsztaty szkoleniowe: renowacji mebli, ogólnobudowlany, dekarski, brukarski, instalatorstwa sanitarnego, spawalniczy, instalacji i sieci elektroenergetycznej oraz gastronomiczny, jak również zapoznali się z formami i metodami realizacji przygotowania zawodowego młodzieży prowadzonego przez OHP. Warto dodać, że placówka, w której uczestnicy mogą korzystać z internatu z nowocześnie wyposażonymi pokojami, sal dydaktycznych, sali komputerowej, świetlicy, sali gimnastycznej i stołówki nie płacąc za wyżywienie i zakwaterowanie, ma charakter otwarty i wykonuje również zadania na rzecz młodzieży ze środowiska lokalnego.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA