REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porozumienie w sprawie współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi służbami zatrudnienia

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina oraz Przewodniczący Federalnej Agencji Pracy Republiki Federalnej Niemiec Frank J. Weise podpisali podczas Międzynarodowej Konferencji w Zielonej Górze, list intencyjny w zakresie współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi służbami zatrudnienia.

Celem współpracy ma być m.in. przeciwdziałanie kryzysowi na rynku pracy i zapobieganie jego negatywnym skutkom, wzmocnienie wzajemnej współpracy w zakresie polityki zatrudnienia i rynku pracy, przyczynienie się do pogłębienia wiedzy o efektywnych politykach rynku pracy, wymiany wiedzy o dobrych praktykach realizowanych przez publiczne służby zatrudnienia oraz realizacji dwustronnych projektów na rzecz polepszenia sytuacji na rynku pracy.

Autopromocja

Instytucjami odpowiedzialnymi w różnych obszarach współpracy będą po stronie polskiej: Departament Rynku Pracy MPiPS, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy, a po stronie niemieckiej: Centrala Federalnej Agencji Pracy, Regionalne Dyrekcje Federalnej Agencji Pracy – we współpracy z Centralnym Urzędem Zawodowego i Zagranicznego Pośrednictwa Pracy Federalnej Agencji Pracy.

Polecamy również: Jak budować karierę zawodową?

Dwudniową konferencję pn. „Zawody przyszłości i zawody ginące w perspektywie kształcenia młodzieży dla potrzeb rynku pracy. Ochotnicze Hufce Pracy jako realizator usług rynku pracy” zorganizowały OHP przy współpracy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Stanowi ona podsumowanie projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, którego realizacja rozpoczęła się w połowie 2009 r. i potrwa do 30 czerwca tego roku.

W ramach projektu powstała sieć 322 jednostek realizujących wsparcie dla młodzieży, w tym: 124 młodzieżowe centra kariery (MCK), 120 punktów pośrednictwa pracy (PPP), 78 ośrodków szkolenia zawodowego (OSZ), znajdujących się na terenie całego kraju, szczególnie w miejscowościach liczących 10 tys.-20 tys. mieszkańców. Jednostki powstawały na mocy porozumień o współpracy zawartych z samorządami lokalnymi. Do końca 2013 roku objęto wsparciem ponad 52 tys. beneficjentów, a także zorganizowano przedsięwzięcia dla społeczności lokalnej, m.in.: targi pracy, imprezy edukacyjne, seminaria, konkursy, w których co roku uczestniczyło ok. 150 tys. osób. W ramach projektu powstało także Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży (ECAM) – platforma informacyjna o działaniach Ochotniczych Hufcach Pracy oraz innych aspektach związanych z rynkiem pracy, na którą składają się: infolinia, baza wiedzy intranet oraz portal internetowy dla młodzieży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na: Forum Kadry


W trakcie konferencji dokonano przeglądu modeli kształcenia zawodowego w Unii Europejskiej oraz przedstawiono polskie doświadczenia w zakresie dualnego kształcenia zawodowego młodzieży. O niemieckich doświadczeniach w zakresie aktywizacji zawodowej młodzieży opowiedział Przewodniczący Federalnej Agencji Pracy Republiki Federalnej Niemiec Frank J. Weise. Ponadto wysłuchano wystąpień na temat aktywizacji zawodowej młodzieży w doświadczeniach Publicznych Służb Zatrudnienia, strategii przeciwdziałania bezrobociu młodzieży w wymiarze lokalnym na przykładzie projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”, aktywizacji zawodowej młodzieży w Ochotniczych Hufcach Pracy. Został także zaprezentowany projekt Komendy Głównej OHP pn. „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”.

Jednym z punktów programu konferencji była wizyta w Środowiskowym Hufcu Pracy w Zielonej Górze, gdzie goście zwiedzili warsztaty szkoleniowe: renowacji mebli, ogólnobudowlany, dekarski, brukarski, instalatorstwa sanitarnego, spawalniczy, instalacji i sieci elektroenergetycznej oraz gastronomiczny, jak również zapoznali się z formami i metodami realizacji przygotowania zawodowego młodzieży prowadzonego przez OHP. Warto dodać, że placówka, w której uczestnicy mogą korzystać z internatu z nowocześnie wyposażonymi pokojami, sal dydaktycznych, sali komputerowej, świetlicy, sali gimnastycznej i stołówki nie płacąc za wyżywienie i zakwaterowanie, ma charakter otwarty i wykonuje również zadania na rzecz młodzieży ze środowiska lokalnego.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Trybunał Konstytucyjny: Nadgodziny w Straży Granicznej niezgodne z Europejską Kartą Społeczną

  Przepis ustawy o Straży Granicznej mówiący, że za przepracowane nadgodziny przyznawany jest czas wolny od służby „w tym samym wymiarze” jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną – orzekł we wtorek 28 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny.

  Co nas czeka na rynku pracy w 2024 roku? Będzie mniej premii i nagród finansowych?

  Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023. Priorytetem będzie nasze zdrowie psychiczne. Oto wyniki badania.

  REKLAMA

  Urlop bezpłatny 2024

  Czy w 2024 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?

  Dodatek za szczególne warunki pracy od 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. To od 1 stycznia – 4242 zł, od 1 lipca – 4300 zł brutto

  Dodatek za szczególne warunki pracy zostanie 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. Nie będzie uwzględniany przy ustalaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu. Od początku 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, w połowie roku wzrośnie do 4300 zł.

  Urlop okolicznościowy 2024

  Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2024 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2024 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

  Pracodawcy uczą pracowników, jak nie zgrzytać zębami. Sprawdź czy masz objawy bruksizmu

  Firmy oferowały już pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Pierwsze firmy już takie „lekcje relaksu” wdrożyły. Ich pomysłodawcą jest Medicover Stomatologia.

  REKLAMA

  Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

  Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

  Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

  W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

  REKLAMA