REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zakres obowiązków, Pracownik niepełnoetatowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zatrudnienie na niepełny etat

Pracuję na pół etatu. Czy mogę sam ustalić dni, w które chcę przychodzić do pracy? Czy muszę przychodzić do pracy codziennie? Mój pracodawca uważa, że w tym przypadku normą jest praca 4 godziny dziennie. Czy ma rację? - pyta Czytelnik z Warszawy.

Dwie umowy o pracę

Zatrudniam pracownika na stanowisku terapeuty. Pracuje on w godzinach 8.00-16.00. Dodatkowo z tą osobą zawarłem umowę na 1/4 etatu - wówczas pracuje na stanowisku kierowcy (przywozi przed godz. 8.00 uczestników zajęć i odwozi ich po godz. 16.00). Czy taka konstrukcja jest zgodna z prawem? Czy jego czas pracy z tej drugiej umowy może być tak mocno przedzielony, jeżeli jest to uzasadnione i pracownik w pełni się na to zgadza?

Komu PFRON wypłaca dofinansowanie, jeśli pracownik niepełnosprawny pracuje w dwóch firmach

Zatrudniliśmy na pół etatu niepełnosprawnego pracownika. Moglibyśmy ubiegać się w PFRON o dofinansowanie wynagrodzenia i refundację składek na jego ubezpieczenia, ale wiemy, że równocześnie pracuje w innym zakładzie (też na pół etatu). Czy zatrudniając takiego pracownika powinniśmy ustalić, czy inny zakład korzysta z dofinansowania, czy od razu wystąpić do PFRON o refundację licząc się z tym, że dostaniemy odmowę?

Roczny urlop bezpłatny

Chciałbym wystąpić do swojego pracodawcy o roczny urlop bezpłatny i wyjechać do pracy za granicą. Mam w związku z tym kilka pytań. Czy muszę umotywować swoją prośbę? Czy okres urlopu wlicza się do stażu pracy i uprawnień pracowniczych? Czy jest przewidziany w przepisach okres, na który urlop bezpłatny może być udzielony? Czy pracodawca może rozwiązać ze mną umowę o pracę w czasie tego urlopu? - pyta Czytelnik z Krosna.

Uprawnienia osób niepełnosprawnych

W naszym zakładzie pracy zatrudniamy 2 osoby niepełnosprawne posiadające znaczny stopień niepełnosprawności oraz 2 osoby posiadające umiarkowany stopień niepełnosprawności. Czy normy czasu pracy przewidziane dla tych osób są normami sztywnymi? Czy osoby te można zatrudniać np. na 1/2 etatu, czy nie będzie to obejściem przepisów o czasie pracy? Czy przysługuje im dodatkowa przerwa w pracy? Czy przysługuje im dodatkowy urlop wypoczynkowy? - pyta Czytelniczka z Łodzi.

Praca na zmiany

Czy w zakładzie pracy, w którym pracownicy pracują od godziny 8.00 do 16.00, można wprowadzić system zmianowy dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy? Jak w takim systemie należy wynagradzać pracowników? - pyta Czytelnik z Krakowa.

Wykonywanie stałej praktyki przez prawników z Unii Europejskiej w Polsce

 

Dbanie o dobro zakładu pracy

Bardzo proszę o wyjaśnienie, jak dokładnie należy rozumieć obowiązek pracownika dbania o dobro zakładu pracy? Jakie konsekwencje grożą pracownikowi za naruszenie tego obowiązku? - pyta Czytelniczka z Bydgoszczy.

Dodatek nocny dla niepełnoetatowca

Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej dla pracownika niepełnoetatowego jest uzależniona od wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym miesiącu, ustalonego dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Obowiązkiem pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Nie oznacza to jednak, że pracownik może domagać się organizacji i finansowania kształcenia.

Przeniesienie pracownika do innego oddziału

Często przedsiębiorstwa i instytucje oprócz głównego zakładu pracy posiadają także wiele jednostek organizacyjnych - oddziałów, filii. Pracodawca może przenieść pracownika z jednego oddziału do drugiego.

Kwalifikacje pracowników

Obowiązkiem pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Nie oznacza to jednak, że pracownik może domagać się organizacji i finansowania kształcenia.

Wynagrodzenie za zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy i po jego ustaniu ma za zadanie chronić pracodawcę przed działaniami pracownika, które mogłyby narazić go na szkodę.

Zmiana etatu nauczyciela

Jestem prezesem związku zawodowego w liceum. W naszej szkole języka niemieckiego nauczają dwie nauczycielki, w tym jedna z długoletnim stażem i doświadczeniem. Obecnie obie są zatrudnione na podstawie mianowania. Od nowego roku dyrektor podzielił godziny języka niemieckiego tak, że jedna z nauczycielek nie będzie miała pełnego etatu? Czy mógł podjąć takie działania? - pyta Czytelnik Bytomia.

Odwołanie pracownika z urlopu

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego jedynie wówczas, gdy wymagają tego okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Nazwa zawartej umowy ma drugorzędne znaczenie

Zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę jest każde porozumienie, które ma cechy charakterystyczne dla umowy o pracę - niezależnie od tego, jak taką umowę strony nazwały i jaka była ich wola przy jej zawieraniu.

Dodatek nocny dla niepełnoetatowca

Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej dla pracownika niepełnoetatowego jest uzależniona od wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym miesiącu, ustalonego dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Jak udzielić zaległego urlopu pracownikowi, któremu zmieniono wymiar etatu


Pracownik był zatrudniony przez cały zeszły rok w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 1 stycznia br. zmieniliśmy mu wymiar czasu pracy na 3/5 etatu. Pracownik nie wykorzystał 8 dni urlopu wypoczynkowego za zeszły rok z powodu długotrwałej choroby. Jak w takim przypadku należy mu udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy powinien on być zmniejszony proporcjonalnie do obecnego wymiaru etatu? Jeżeli nie obniżymy wymiaru urlopu pracownikowi, będzie on miał większą liczbę dni urlopu niż gdyby dalej pracował na pełny etat. Pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu.

Rzeczoznawcy do spraw bhp

Ochrona przeciwpożarowa w firmie - obowiązki właścicieli i administratorów obiektów

Dbałość o właściwy poziom bezpieczeństwa pożarowego jest jednym z istotniejszych, choć stosunkowo często zaniedbywanych, obowiązków spoczywających na właścicielach, zarządcach czy użytkownikach obiektów.

Liczba dni wypoczynku pracownika zależy od wymiaru jego czasu pracy

Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na pół etatu, urlop wypoczynkowy ustala się w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru czasu pracy. Zasada ta obowiązuje zarówno w odniesieniu do pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy, jak i wobec pracownika mającego prawo do kolejnego urlopu.

Przyznanie dodatku z tytułu okresowego powierzenia dodatkowych zadań

Jestem pracownikiem urzędu miasta. Oprócz moich obowiązków urzędniczych powierzono mi także funkcję pełnomocnika ds. jakości. Otrzymuję za to dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań, w wysokości 30% wynagrodzenia. Przepis stanowi, że dodatek ten przyznawany jest pracownikowi samorządowemu na czas określony, nie dłuższy jednak niż rok. Jak należy właściwie rozumieć to ograniczenie? W moim przypadku dodatek jest przyznawany na okresy kwartalne, ale w sposób ciągły.

Firma mogła zatrudnić Niemców

Pracodawca, kierując się potrzebami swojej firmy, miał prawo zwolnić pracownika polskiego i zatrudnić na jego stanowisko oraz lepiej opłacić pracownika niemieckiego.

Rozliczenie z ZUS osoby dorabiającej do świadczenia przedemerytalnego

Rozliczenie roczne dorabiającego do zasiłku albo świadczenia przedemerytalnego oznacza, że uzyskiwanie wysokich zarobków nawet w bardzo krótkim czasie może spowodować zawieszenie przez ZUS wypłaty świadczenia w całym roku rozliczeniowym.

Nie można wykonywać obowiązków pracowniczych na urlopie bezpłatnym

Pracodawca, który udzielił pracownikowi urlopu bezpłatnego, nie może wymagać od niego wykonywania pracy. Może z nim natomiast zawrzeć umowę cywilnoprawną na wykonywanie innych czynności niż wynikające z umowy o pracę.

Jak udzielić urlopu pracownikowi pracującemu w niepełnym wymiarze etatu

Zatrudniamy w firmie kilku pracowników niepełnoetatowych w różnych wymiarach etatu, np. 1/3, 1/7, 3/5 etatu. Czy należy im zapewnić jedną część urlopu trwającą co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych?

Nadgodziny na niepełnym etacie

Jeden z moich pracowników jest zatrudniony na 1/2 etatu i pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 13.00. Jak w takiej sytuacji liczyć nadgodziny? Czy już za piątą godzinę pracy przysługuje dodatek?

Praca na zmiany

Czy w zakładzie pracy, w którym pracownicy pracują od godziny 8.00 do 16.00, można wprowadzić system zmianowy? Jak w takim systemie należy wynagradzać pracowników?

Urlop podwójnie proporcjonalny

Od 1 marca 2007 r. zostałam zatrudniona na czas nieokreślony na 3/4 etatu. Kadrowa poinformowała mnie, że w odniesieniu do urlopu wypoczynkowego (przysługuje mi 20 dni urlopu) będzie on „podwójnie proporcjonalny”. Chciałabym się dowiedzieć, co to oznacza, i czy jest to nowa instytucja związana ze zmianami w Kodeksie pracy? 

Kiedy wymiar urlopu wypoczynkowego może zostać zmniejszony

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy głównie od stażu pracy pracownika oraz od jego wykształcenia, czyli rodzaju szkoły, jaką ukończył. Może on wynosić 20 lub 26 dni. Czasami jednak wymiar urlopu z mocy prawa ulega obniżeniu.

Czy system zadaniowy można zastosować do niepełnoetatowca

Jesteśmy firmą handlową. Czy możliwe jest zastosowanie systemu zadaniowego czasu pracy w stosunku do przedstawicieli handlowych zatrudnionych na pół etatu?

Jak rozliczyć czas pracy

W naszym zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada od 1 lutego do 30 kwietnia br. Pracownikowi zatrudnionemu dotychczas na pełny etat od 5 kwietnia br. na zasadzie porozumienia stron obniżyliśmy wymiar czasu pracy do 1/3 etatu. Jaki wymiar czasu pracy musi przepracować ten pracownik w całym trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym? Dodam, że pracownik ten pracuje w podstawowym systemie czasu pracy.

Czy za szkolenie trzeba oddać czas wolny

Pracownik pracuje na 3/4 etatu po 6 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku. W środę przebywał 10 godzin na szkoleniu podnoszącym jego kwalifikacje. Czy w takim przypadku powinniśmy mu oddać 4 godziny wolne, ponieważ szkolenie przekroczyło o ten czas jego wymiar dobowy?

REKLAMA