Kategorie

Ochrona przeciwpożarowa w firmie - obowiązki właścicieli i administratorów obiektów

Waldemar Kubik
Dbałość o właściwy poziom bezpieczeństwa pożarowego jest jednym z istotniejszych, choć stosunkowo często zaniedbywanych, obowiązków spoczywających na właścicielach, zarządcach czy użytkownikach obiektów.

Na początku lat dziewięćdziesiątych ub. wieku, kiedy gruntowna reforma ochrony przeciwpożarowej i związanych z nią spraw zniosła dotychczasowy przymus zatrudniania w większych zakładach etatowych inspektorów do spraw przeciwpożarowych, a w mniejszych firmach powierzania tych obowiązków specjalnie szkolonym w tym kierunku tzw. nieetatowym referentom do spraw ppoż., uchwalona wówczas ustawa z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 2002 r. nr 147, poz.1229 ze zm.) całą odpowiedzialność za tę problematykę scedowała na właścicieli, zarządców lub użytkowników budynków.
Tak szerokie spektrum adresatów zostało wymuszone przez coraz częściej zdarzające się zmiany charakteru budynków użytkowanych, do tej pory na ogół przez podmioty podległe właścicielowi. W nowej rzeczywistości ekonomicznej dotychczasowi właściciele, szukając niezbędnych środków finansowych, zaczęli ograniczać dotychczas użytkowaną wyłącznie przez siebie powierzchnię, przeznaczając zwalniane części budynków na wynajem na potrzeby prywatnych firm. Ponieważ głównym celem transakcji była chęć osiągnięcia maksymalnych zysków, cała inwestycja w adaptację wynajmowanej części na ogół ograniczała się do wykonania prowizorycznych ścianek działowych i przeróbek w instalacji elektrycznej, umożliwiających założenie oddzielnych liczników energii. W momencie podpisania umowy najmu często kończyła się też możliwość kontroli tych pomieszczeń przez właściciela, co umożliwiało najemcom składowanie w pomieszczeniach zupełnie nieprzeznaczonych do tego celu materiałów palnych czy wręcz łatwopalnych w ilościach przekraczających dopuszczalną wartość obciążenia ogniowego. Do tego nierzadko dochodziło do przypadków przeciążania instalacji elektrycznej przez wstawianie przenośnych grzejników oraz świadomej lub nieświadomej dewastacji najbardziej wrażliwych elementów instalacji wykrywania pożaru, polegającej na zanieczyszczaniu i w konsekwencji demontowaniu uszkodzonych czujek dymowych.

Na kim spoczywa odpowiedzialność?

Reklama

Brak jasnych przepisów, ustalających wzajemne relacje w budynkach przeznaczonych na wynajem, spowodował, że sprawy związane z ochroną przeciwpożarową zaczęły być marginalizowane, a w razie pożaru, czy choćby tylko prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną kontroli, strony umowy starały się wzajemnie zrzucić na siebie odpowiedzialność. Dlatego w 2005 r. dokonano nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, wprowadzając w art. 4 ust.1a zapis dokładnie precyzujący tę kwestię.
Obecnie odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej, stosownie do obowiązków i zadań powierzonych w odniesieniu do budynku, obiektu budowlanego lub terenu, przejmuje w całości lub w części ich zarządca lub użytkownik na podstawie zawartej z właścicielem umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie.
Natomiast w przypadku gdy umowa taka nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na podmiocie faktycznie władającym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem.

Ta sama nowelizacja ustawy uporządkowała też kwestię kwalifikacji zawodowych osób wykonujących podstawowe, określone w ustawie i wymienione niżej, zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Czynności te mogą obecnie wyłącznie wykonywać inżynierowie lub technicy pożarnictwa bądź osoby, które ukończyły specjalistyczne kursy organizowane przez Państwową Straż Pożarną. Oznacza to, że przedsiębiorca, który nie chce zatrudnić takiej osoby na etacie lub powierzyć tych zadań specjalistom z zewnątrz, powinien sam odbyć stosowne przeszkolenie dające mu uprawnienia inspektora lub specjalisty ochrony ppoż.

W celu zapobieżenia możliwości powstania pożaru, a w razie jego wybuchu maksymalnego ograniczenia skutków, ustawa z 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej nałożyła na właścicieli, administratorów lub użytkowników obiektów następujące obowiązki:

 • obowiązek przestrzegania przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
 • obowiązek wyposażania budynku, obiektu budowlanego lub terenu w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice,
 • obowiązek zapewnienia konserwacji oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie,
 • obowiązek zapewnienia osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie bezpieczeństwa i możliwości ewakuacji,
 • obowiązek przygotowania budynku, obiektu budowlanego lub terenu do prowadzenia akcji ratowniczej,
 • obowiązek ustalenia sposobów postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,
 • obowiązek zapoznania pracowników z przepisami przeciwpożarowymi.

Niezależnie od wymienionych wyżej obowiązków, każda osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystające ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu są obowiązane zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem. Jednocześnie wszystkie te podmioty za naruszenie przepisów przeciwpożarowych, dopuszczanie lub stwarzanie warunków zagrażających zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu ludzi mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej w trybie i na zasadach określonych w Kodeksie wykroczeń i Kodeksie karnym.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?