Kategorie

Czy za szkolenie trzeba oddać czas wolny

Monika Wacikowska
Pracownik pracuje na 3/4 etatu po 6 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku. W środę przebywał 10 godzin na szkoleniu podnoszącym jego kwalifikacje. Czy w takim przypadku powinniśmy mu oddać 4 godziny wolne, ponieważ szkolenie przekroczyło o ten czas jego wymiar dobowy?
RADA
Nie muszą Państwo oddawać pracownikowi wolnych godzin z powodu udziału w szkoleniu. Czas szkolenia co do zasady nie jest czasem pracy, a więc nie powoduje obowiązku oddania pracownikowi czasu wolnego.

UZASADNIENIECzas pracy jest to czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Jest to zatem czas gotowości pracownika do wykonywania zadań zapisanych w jego umowie o pracę.

WAŻNE!
Czas szkolenia nie jest czasem pracy, gdyż podczas jego trwania pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy.

Odbywając szkolenie pracownik nie jest gotów do wykonywania czynności wynikających z jego umowy o pracę, lecz jedynie poszerza swoje wiadomości lub zdobywa kwalifikacje. Dlatego pracownik za czas trwania takiego szkolenia nie nabywa prawa do czasu wolnego od pracy.

Dotyczy to również sytuacji, gdy czas trwania szkolenia przekracza wynikający z harmonogramu dobowy wymiar czasu pracy pracownika ustalony na dzień, w którym miało miejsce szkolenie.

Od zasady, że czas szkolenia nie jest czasem pracy, istnieje jeden wyjątek. Jest on uzasadniony tym, że czas szkolenia, ponieważ nie jest czasem pracy, powodowałby, że szkolenie, które odbywa się w normalnych godzinach pracy pracownika, nakładałoby obowiązek „odpracowania” czasu, którego pracownik nie wypracował w związku z tym szkoleniem.

Przykład:
Pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00, w miesięcznym okresie rozliczeniowym. W kwietniu 2007 r. otrzymał polecenie odbycia szkolenia, które trwało w godz. od 8.00 do 18.00 od 16 do 18 kwietnia br.
Pracownik w związku z tym trzydniowym szkoleniem nie wypracował obowiązującego go w kwietniu br. wymiaru czasu pracy. Czas, jaki pracownik wypracował w kwietniu 2007 r., to tylko 136 godzin, podczas gdy wymiar czasu pracy w tym okresie wynosi 160 godzin. Zgodnie z zasadą, że czas szkolenia nie jest czasem pracy, pracownik, aby wypracować obowiązujący go wymiar czasu pracy, powinien „dopracować” te 3 dni, czyli 24 godziny.

Aby zapobiec takim sytuacjom, orzecznictwo sądów powszechnych wypracowało pogląd, zgodnie z którym czas odbywanego na polecenie pracodawcy szkolenia zalicza się do czasu pracy w granicach, w jakich czas tego szkolenia przypada na harmonogramowy czas pracy pracownika, ustalony na dzień, w którym odbywa się szkolenie.

Przykład:
Pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy otrzymał od pracodawcy polecenie odbycia szkolenia w terminie od 23 do 26 kwietnia 2007 r. w godz. od 8.00 do 14.00. W tych dniach pracownik miał zaplanowaną pracę w następujący sposób:
• 23 kwietnia – od 8.00 do 12.00,
• 24 kwietnia – dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy,
• 25 kwietnia – od 18.00 do 6.00,
• 26 kwietnia – dzień harmonogramowo wolny od pracy.
Czas tego szkolenia jest zaliczany do czasu pracy w granicach, w jakich przypada na godziny pracy pracownika, a więc do czasu pracy jest zaliczany tylko czas szkolenia przypadający 23 kwietnia w godz. od 8.00 do 12.00. Pozostały czas odbywanego przez pracownika szkolenia nie jest zaliczany do czasu pracy, nie przypada bowiem w godzinach pracy ustalonych w obowiązującym go harmonogramie czasu pracy.

Powyższe zasady obowiązują zarówno w odniesieniu do szkoleń, których zakres pokrywa się z obowiązkami pracownika, jak i w odniesieniu do innych dziedzin czy tematyki niezwiązanej z wykonywaną przez pracownika pracą. Nie ma także znaczenia to, czy szkolenia są odbywane w siedzibie pracodawcy lub miejscu pracy pracownika czy poza siedzibą lub miejscem pracy pracownika.


Podstawa prawna:
• art. 128 § 1 Kodeksu pracy.

 
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?