reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak udzielić zaległego urlopu pracownikowi, któremu zmieniono wymiar etatu

Jak udzielić zaległego urlopu pracownikowi, któremu zmieniono wymiar etatu


Pracownik był zatrudniony przez cały zeszły rok w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 1 stycznia br. zmieniliśmy mu wymiar czasu pracy na 3/5 etatu. Pracownik nie wykorzystał 8 dni urlopu wypoczynkowego za zeszły rok z powodu długotrwałej choroby. Jak w takim przypadku należy mu udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy powinien on być zmniejszony proporcjonalnie do obecnego wymiaru etatu? Jeżeli nie obniżymy wymiaru urlopu pracownikowi, będzie on miał większą liczbę dni urlopu niż gdyby dalej pracował na pełny etat. Pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu.

RADA

Nie można zmniejszyć pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do wymiaru jego obecnego etatu. Urlopu należy mu udzielić w wymiarze 64 godzin (8 dni x 8 godzin) jedynie na godziny pracy.

UZASADNIENIE

Prawo do 8 dni niewykorzystanego w poprzednim roku urlopu wypoczynkowego pracownik nabył już w zeszłym roku. Nie może on być tego prawa pozbawiony, jeżeli nie upłynął okres przedawnienia. W omawianej sytuacji niewykorzystany w zeszłym roku urlop wypoczynkowy nie uległ jeszcze przedawnieniu.

Pracownik zatem mimo zmiany etatu na niższy nie może mieć zaległego urlopu wypoczynkowego obniżonego proporcjonalnie do obowiązującego go obecnie wymiaru czasu pracy. Miałby bowiem mniej dni urlopu zaległego niż wymiar urlopu, do którego już nabył prawo. Obniżając wymiar urlopu proporcjonalnie do 3/5 etatu pracownikowi przysługiwałoby tylko 5 dni urlopu zaległego (3/5 x 8 dni).

W przypadku możliwości obniżenia wymiaru urlopu proporcjonalnie do nowego etatu Państwa pracownik byłby dyskryminowany w stosunku do pracowników, którzy w analogicznej sytuacji wykorzystali urlop za poprzedni rok w pełnym wymiarze w ciągu zeszłego roku. Państwa pracownik za 2007 r., który przepracował w całości w pełnym wymiarze czasu pracy, miałby tylko 23 dni urlopu (18 dni wykorzystanych w 2007 r. i 5 dni zaległych przysługujących proporcjonalnie do zmniejszonego etatu), zamiast 26 dni.

Przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego przeliczamy go na godziny, przyjmując, że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Tą zasadę stosujemy bez względu na wymiar etatu pracownika. Dotyczy ona zatem także niepełnoetatowców.

W omawianej sytuacji pracownikowi będą przysługiwały 64 godziny zaległego urlopu (8 dni x 8 godzin). Jeżeli przyjmiemy, że pracownik pracuje obecnie przez 3 dni w tygodniu po 8 godzin, a pozostałe 2 dni ma wolne, to urlopu wypoczynkowego można mu udzielić tylko na te 3 dni pracy. Nie spowoduje to jednak, że pracownik będzie miał więcej urlopu wypoczynkowego, niż gdyby odbierał zaległy urlop pracując na pełny etat w poprzednim roku. Wprawdzie wystarczy, aby pracownik wziął 3 dni urlopu, aby miał wolny cały tydzień, ale pozostałe 2 dni wolne w tygodniu wynikają z pracy na 3/5 etatu i ustalonego w związku z tym rozkładu czasu pracy obejmującego tylko 3 dni pracy w tygodniu.

• art. 154, art. 1542 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama