Kategorie

Komu PFRON wypłaca dofinansowanie, jeśli pracownik niepełnosprawny pracuje w dwóch firmach

Marcin Redlicki
Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi
Zatrudniliśmy na pół etatu niepełnosprawnego pracownika. Moglibyśmy ubiegać się w PFRON o dofinansowanie wynagrodzenia i refundację składek na jego ubezpieczenia, ale wiemy, że równocześnie pracuje w innym zakładzie (też na pół etatu). Czy zatrudniając takiego pracownika powinniśmy ustalić, czy inny zakład korzysta z dofinansowania, czy od razu wystąpić do PFRON o refundację licząc się z tym, że dostaniemy odmowę?
RADA 

Powinni Państwo wystąpić do PFRON o refundację. Nawet jeśli inna firma korzysta z dofinansowań z tytułu zatrudnienia tej osoby, Państwa firma otrzyma dofinansowanie w oczekiwanej wysokości, ponieważ łącznie wymiar czasu pracy tej osoby nie przekracza pełnego etatu.

UZASADNIENIE

Zarówno w systemie dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, jak i w systemie refundacji składek istnieje możliwość pobierania dofinansowania/refundacji za tego samego pracownika przez kilku pracodawców. W przepisach dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń istnieje jednak zastrzeżenie, że dofinansowanie nie może przekroczyć kosztów ponoszonych na zatrudnienie niepełnosprawnego na pełny etat (art. 25b ust. 2 i art. 26b ust. 2 ustawy o rehabilitacji). Jeżeli jeden pracodawca zatrudnia osobę niepełnosprawną na pełny etat, drugi pracodawca zgłaszający się do PFRON nie uzyska prawa do dofinansowania.

WAŻNE!

Pierwszeństwo w uzyskaniu refundacji i dofinansowań ma pracodawca, który dłużej zatrudnia niepełnosprawnego pracownika.

System komputerowy PFRON automatycznie uniemożliwia wypłatę dofinansowania na więcej niż 1 pełny etat dla danej osoby. Jeśli osoba niepełnosprawna jest zatrudniona np. na 0,6 etatu u pracodawcy, który korzysta z pomocy PFRON, to zatrudniający ją kolejny pracodawca może uzyskać dofinansowanie za nie więcej niż 0,4 etatu.

PRZYKŁAD

Pracownik niepełnosprawny zatrudniony w jednej firmie na 3/4 etatu otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie w miesięcznej wysokości 980 zł. Dodatkowo od sierpnia br. podjął zatrudnienie w innej firmie na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 840 zł. Pierwszy pracodawca korzysta z dofinansowania wynagrodzenia i refundacji składek z PFRON od całości wynagrodzenia, tj. od 980 zł. Druga firma ma w tej sytuacji prawo do dofinansowania i refundacji jedynie do tej części wynagrodzenia, która nie przekracza należności z tytułu zatrudnienia na pełny etat. Dofinansowanie i refundacja przysługują zatem drugiemu pracodawcy z tytułu 1/4 etatu tej osoby, tj. od kwoty 420 zł.

Problem jest prostszy w sytuacji, kiedy dana osoba zmienia pracę w trakcie miesiąca. Kolejni pracodawcy uzyskują wówczas dofinansowanie proporcjonalnie do czasu zatrudnienia tej samej osoby.

System komputerowy PFRON wskazuje, czy dany pracownik jest objęty dofinansowaniem przy dokonywaniu wypłat. Na identyfikację każdej zatrudnionej osoby fizycznej pozwalają informacje, jakie trzeba podać w załącznikach do wniosków o wypłatę dofinansowania lub refundacji:

• Wn-D - wniosek dotyczący dofinansowań,

• Wn-U - wniosek dotyczący refundacji składek.

Załączniki do tych wniosków to imienne zgłoszenia pracowników:

• INF-D-P - załącznik do wniosku WN-D, który operuje terminem „przeciętnego miesięcznego wymiaru czasu pracy” każdego pracownika, tj. iloczynu wymiaru czasu pracy oraz ilorazu liczby dni pozostawania w zatrudnieniu u danego pracodawcy i liczby dni w okresie sprawozdawczym. Odpowiednie dane należy wpisać - w zależności od tego, jakiej grupy pracowników i pracodawców rzecz dotyczy - w poz. od 24 do 35 tej informacji,

• INF-U-P - miesięczna informacja o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, składkach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników (załącznik do wniosku WN-U); należy w niej podać liczbę dni przepracowanych w miesiącu u danego pracodawcy (zależnie od sytuacji w poz. od 24 do 34).

Na tej podstawie PFRON ustala dofinansowanie i refundację przysługującą poszczególnym pracodawcom z tytułu zatrudniania niepełnosprawnych pracowników. Jeśli ze złożonych przez dwie firmy dokumentów wynika, że łącznie dofinansowanie przekracza kwoty na zatrudnienie na pełny etat, firma, która dłużej zatrudnia pracownika, otrzymuje pełne dofinansowanie, a drugi pracodawca dofinansowanie w wysokości do pełnego etatu.

Podstawa prawna:

• art. 25b ust. 2, art. 25c, art. 26a-c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92),

• rozporządzenie z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754),

• rozporządzenie z 13 grudnia 2007 r. w sprawie dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1755).

Marcin Redlicki

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - październik 2021

  Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Lata pracy a urlop

  Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

  Czy kwarantanna przerywa urlop?

  Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

  Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

  Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.