reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Komu PFRON wypłaca dofinansowanie, jeśli pracownik niepełnosprawny pracuje w dwóch firmach

Komu PFRON wypłaca dofinansowanie, jeśli pracownik niepełnosprawny pracuje w dwóch firmach

Zatrudniliśmy na pół etatu niepełnosprawnego pracownika. Moglibyśmy ubiegać się w PFRON o dofinansowanie wynagrodzenia i refundację składek na jego ubezpieczenia, ale wiemy, że równocześnie pracuje w innym zakładzie (też na pół etatu). Czy zatrudniając takiego pracownika powinniśmy ustalić, czy inny zakład korzysta z dofinansowania, czy od razu wystąpić do PFRON o refundację licząc się z tym, że dostaniemy odmowę?

RADA

 

Powinni Państwo wystąpić do PFRON o refundację. Nawet jeśli inna firma korzysta z dofinansowań z tytułu zatrudnienia tej osoby, Państwa firma otrzyma dofinansowanie w oczekiwanej wysokości, ponieważ łącznie wymiar czasu pracy tej osoby nie przekracza pełnego etatu.

UZASADNIENIE

Zarówno w systemie dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, jak i w systemie refundacji składek istnieje możliwość pobierania dofinansowania/refundacji za tego samego pracownika przez kilku pracodawców. W przepisach dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń istnieje jednak zastrzeżenie, że dofinansowanie nie może przekroczyć kosztów ponoszonych na zatrudnienie niepełnosprawnego na pełny etat (art. 25b ust. 2 i art. 26b ust. 2 ustawy o rehabilitacji). Jeżeli jeden pracodawca zatrudnia osobę niepełnosprawną na pełny etat, drugi pracodawca zgłaszający się do PFRON nie uzyska prawa do dofinansowania.

WAŻNE!

Pierwszeństwo w uzyskaniu refundacji i dofinansowań ma pracodawca, który dłużej zatrudnia niepełnosprawnego pracownika.

System komputerowy PFRON automatycznie uniemożliwia wypłatę dofinansowania na więcej niż 1 pełny etat dla danej osoby. Jeśli osoba niepełnosprawna jest zatrudniona np. na 0,6 etatu u pracodawcy, który korzysta z pomocy PFRON, to zatrudniający ją kolejny pracodawca może uzyskać dofinansowanie za nie więcej niż 0,4 etatu.

PRZYKŁAD

Pracownik niepełnosprawny zatrudniony w jednej firmie na 3/4 etatu otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie w miesięcznej wysokości 980 zł. Dodatkowo od sierpnia br. podjął zatrudnienie w innej firmie na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 840 zł. Pierwszy pracodawca korzysta z dofinansowania wynagrodzenia i refundacji składek z PFRON od całości wynagrodzenia, tj. od 980 zł. Druga firma ma w tej sytuacji prawo do dofinansowania i refundacji jedynie do tej części wynagrodzenia, która nie przekracza należności z tytułu zatrudnienia na pełny etat. Dofinansowanie i refundacja przysługują zatem drugiemu pracodawcy z tytułu 1/4 etatu tej osoby, tj. od kwoty 420 zł.

Problem jest prostszy w sytuacji, kiedy dana osoba zmienia pracę w trakcie miesiąca. Kolejni pracodawcy uzyskują wówczas dofinansowanie proporcjonalnie do czasu zatrudnienia tej samej osoby.

System komputerowy PFRON wskazuje, czy dany pracownik jest objęty dofinansowaniem przy dokonywaniu wypłat. Na identyfikację każdej zatrudnionej osoby fizycznej pozwalają informacje, jakie trzeba podać w załącznikach do wniosków o wypłatę dofinansowania lub refundacji:

• Wn-D - wniosek dotyczący dofinansowań,

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama