REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Służba BHP, PIP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co powinien zawierać protokół powypadkowy?

Zespół powypadkowy sporządza protokół powy­padkowy nie później niż w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia wypadku i przekazuje niezwłocznie do zatwierdzenia pracodawcy. W razie niedo­trzymania tego terminu zespół ma obowiązek podania w protokole przyczyn opóźnienia. Jakie informacje powinien zawierać protokół powypadkowy?

Państwowa Inspekcja Pracy - uprawnienia i zadania

Państwowa Inspekcja Pracy to organ powołany do sprawowania nadzoru i kon­troli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrud­nienia i innej pracy zarobkowej. Jakie zadania wykonuje PIP?

Wyniki kontroli PIP za 2014 r.

Ze sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że inspektorzy pracy przeprowadzili w 2014 r. 90,1 tys. kontroli u ponad 72,7 tys. pracodawców. PIP wydała 8,1 tys. decyzji nakazujących wypłatę wynagrodzeń lub innych świadczeń ze stosunku pracy, na łączną kwotę 171,4 mln zł.

Wolna sobota nie dla wszystkich pracowników - wyniki PIP

Co piąty pracownik nie miał wolnej soboty - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Ponadto wzrosła liczba nieprawidłowości w uzupełnianiu ewidencji czasu pracy.

Zatrudnianie bez umów - kontrole PIP

Zatrudnianie bez podpisywania umów to częsta praktyka szczególnie w okresie wakacyjnym. Tymczasem każde zatrudnienie, nawet na próbę, zawarte na krótki okres czasu powinno być potwierdzone umową. W 2014 r. kontrole PIP wykazały, że co piąty pracodawca naruszył prawo pracy przy zawieraniu umów.

Kontrola resortu zdrowia przez PIP

Kontrola resortu zdrowia przez Państwową Inspekcję Pracy dobiegła końca. Były uwagi dotyczące rozliczania godzin nadliczbowych i zawierania umów na czas określony.

Liczne nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy

Państwowa Inspekcja Pracy jest zaniepokojona licznymi nieprawidłowościami w ewidencji czasu pracy pracowników. Jak wynika z raportu PIP, przyczyną jest obniżanie kosztów prowadzenia działalności.

Obowiązkowe badania sanitarne pracowników - zmiany

Pracodawca zatrudniając pracownika, kieruje go na wstępne badania medycyny pracy w celu stwierdzenia możliwości wykonywania pracy na danym stanowisku. Istnieją branże takie jak służba zdrowia, hotelarstwo, oświata i gastronomia, które nakładają obowiązek przeprowadzenia dodatkowych badań - sanitarnych. Jakie zmiany mogą wejść w życie?

TVN nie łamał praw pracowniczych - PIP

Zakończyła się kontrola relacji między pracownikami a pracodawcą w TVN. Stacja telewizyjna nie łamała praw pracowniczych. Takie stanowisko wygłosiła Państwowa Inspekcja Pracy.

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Dnia 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Związki zawodowe obchodzą go jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Warto zwrócić uwagę na problem wypadków przy pracy w Polsce. PIP w 2014 r. zbadała 2002 tego typu zdarzenia.

15% pracowników bez okresowych badań lekarskich

Ponad 15% pracowników pozostaje bez okresowych badań lekarskich. W 2014 r. Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła naruszenie obowiązku przez pracodawców w przypadku ponad 3,3 tys. pracowników.

Będzie łatwiej o emeryturę pomostową

Dzięki nowym przepisom będzie łatwiej o emeryturę pomostową. Konto ubezpieczonego w większym stopniu odzwierciedli wykonywane przez pracownika okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Uprawnienia PIP w sprawie emerytur pomostowych

Rząd zajmie się projektem zakładającym większe uprawnienia w sprawie emerytur pomostowych dla Państwowej Inspekcji Pracy. PIP będzie kontrolować wykaz stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz ewidencję pracowników je wykonujących.

Kontrola PIP w 2015 r. - jakie dokumenty należy przygotować?

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza u pracodawców kontrolę przestrzegania przepisów prawa pracy. W 2015 r. PIP w sposób szczególny zwróci uwagę na zasady bhp, przepisy dotyczące stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę, czasu pracy i urlopów. Kto może zostać skontrolowany? Jakie obowiązki ma podmiot kontrolowany?

Praca na urlopie rodzicielskim a wymiar urlopu wypoczynkowego - PIP

Czy łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą ma wpływ na zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi? Na to pytanie uzyskaliśmy odpowiedź od Państwowej Inspekcji Pracy.

Coraz mniej firm nie płaci pensji pracownikom - PIP

Państwowa Inspekcja Pracy zauważyła, że jest coraz mniej firm, które nie płacą pensji pracownikom. Badania wskazują, że niewypłacone wynagrodzenia w 2014 r. stanowią 171,4 mln zł.

Większa ochrona przed molestowaniem w pracy?

PIP skontroluje telewizję TVN pod kątem molestowania seksualnego, dyskryminacji i mobbingu w pracy. W razie zaistnienia potrzeby zwiększenia ochrony pracowników przed molestowaniem w pracy minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz jest otwarty na nowe rozwiązania.

Państwowa Inspekcja Pracy bez kolejnych uprawnień

Zdaniem Konfederacji Lewiatan Państwowa Inspekcja Pracy nie powinna rozstrzygać, czy dane stanowisko pracy spełnia wymogi przewidziane ustawą o emeryturach pomostowych.

Ograniczenie kontroli pracodawców - skutki

Państwowa Inspekcja Pracy postuluje za zniesieniem ograniczeń kontroli pracodawców. Nowe Prawo działalności gospodarczej jest realizacją postanowień expose premier Ewy Kopacz.

Obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Podstawowe obowiązki pracodawcy zostały unormowane w Dziale IV Kodeksu pracy w art. 94 do art. 99, jednak w znacznie szerszym zakresie ustawodawca uregulował obowiązki w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, do których należą przepisy Działu X wspomnianej ustawy. Przedstawiamy obszerne opracowanie obowiązków pracodawcy z zakresu BHP.

PIP bez konieczności zawiadamiania o zamiarze dokonania kontroli

Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje m.in. brak konieczności zawiadamiania o zamiarze dokonania kontroli przez PIP. Konfederacja Lewiatan zdecydowanie krytykuje ten pomysł.

PIP zapowiada 88 tys. kontroli w 2015 r.

PIP zapowiada przeprowadzenie 88 tys. kontroli w 2015 r. Będzie realizowany trzeci etap długofalowych działań kontrolno-prewencyjnych. Kontrolerzy będą głównie badać zasadność zawierania umów cywilnoprawnych.

Program działania PIP na 2015 r.

Dnia 1 grudnia 2015 r. o godz. 10:00 Rada Ochrony Pracy rozpatrzy program działania PIP na 2015 r. Państwowa Inspekcja Pracy planuje m.in. dbać o przestrzeganie praw pracowniczych w zakresie wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń stosunku pracy, przeciwdziałać wypadkom w budownictwie, oceniać stan bezpieczeństwa w zakresie organizacji pracy.

Wyniki kontroli PIP w 2013 r.

Na 77 posiedzeniu Sejmu posłowie zostaną poinformowani o wynikach kontroli PIP w 2013 r. Ile kontroli zostało przeprowadzonych? Jakie kary i w jakiej liczbie zostały nałożone przez inspektorów PIP?

Szkolenie okresowe "Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników służby BHP" - 7-10 października 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie okresowe "Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników służby BHP oraz osób wykonujących zadania tej służby", które odbędzie się w dniach 7-10 października 2014 r. w Krakowie.

Kontrola warunków pracy prowadzona przez służbę bhp

Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy odpowiada pracodawca. Kontrola warunków pracy jest jedną z funkcji służby bhp, którą powołuje się w zakładzie pracy zatrudniającym ponad 100 pracowników. Jaki jest zakres kontroli służby bhp?

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, będącej organem, którego zadaniem jest egzekwowanie przepisów prawa pracy, poprzez nadzór i kontrolę ich przestrzegania, w tym w szczególności przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej, została uregulowana w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy.

Służba BHP

Służba BHP funkcjonuje u pracodawcy zatrudniającego więcej niż 100 pracowników. Pełni funkcje doradcze i kontrolne pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca zatrudniający do 100 pracowników może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. W określonych przypadkach może również sam pełnić zadania służby BHP.

Kontrole ZUS i PIP w zakładzie pracy

Organów, które mogą kontrolować przedsiębiorcę, jak również pracodawcę, jest wiele. Należą do nich m.in. Państwowa Inspekcja Pracy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ogólne zasady przeprowadzania tych kontroli zostały zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Specjalista ds. bhp zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej

Czy możemy zatrudnić specjalistę ds. bhp spoza zakładu pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej?

Wymagania kwalifikacyjne dla służby bhp

Jakie wymagania kwalifikacyjne musi spełniać osoba, aby mogła być zatrudniona w służbie bhp? Jakie dokładnie uprawnienia ma ta służba?

Jakie wymogi ma spełniać kandydat na stanowisko specjalisty ds. bhp

W zależności od liczby zatrudnionych osób w zakładzie pracy pracodawca ma obowiązek utworzyć służbę bhp lub powierzyć jej zadania innemu pracownikowi. Przy spełnieniu określonych w przepisach prawa warunków może też sam pełnić taką funkcję.

Kwestionowane przez inspektora PIP odbycie szkolenia bhp przez pracowników

W trakcie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca przedstawił zaświadczenia o ukończeniu szkolenia okresowego z zakresu bhp 10 pracowników. Organizatorem szkolenia był pracodawca. Inspektor pracy zażądał przedstawienia programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń. Pracodawca nie przedstawił inspektorowi żądanych dokumentów. Ponadto na podstawie imiennej karty ewidencji czasu pracy poddanych szkoleniu pracowników inspektor pracy ustalił, że w dniach przeprowadzania szkolenia jeden pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, drugi przebywał w podróży służbowej, a trzeci był nieobecny w pracy z powodu korzystania z urlopu wypoczynkowego. Inspektor pracy opisał stan faktyczny w protokole z kontroli, wydał nakaz poddania szkoleniom z zakresu bhp pracowników oraz skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na fałszowaniu dokumentacji. Czy inspektorzy pracy mogą kwestionować przedstawione przez pracodawcę szkolenia bhp i w jakich przypadkach?

Nieobecność pracownika służby bhp a możliwość przeprowadzenia szkolenia

Czy podczas nieobecności pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy (zwolnienie lekarskie, urlop) szkolenie wstępne w dziedzinie bhp może przeprowadzić tylko pracodawca?

Wymogi dla kandydata na stanowisko specjalisty ds. bhp

Jakie kwalifikacje musi mieć kandydat do pracy na stanowisko specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny pracy? Czy jeżeli posiada wyższe wykształcenie na kierunku lub specjalności w zakresie bhp, powinien mieć również co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp?

Obowiązek prowadzenia rejestru wypadków w drodze do i z pracy

Mam pytanie: czy obecnie służby bhp mają obowiązek prowadzić rejestr wypadków w drodze do lub z pracy oraz rejestr zwolnień lekarskich z tego powodu?

Kontrola PIP w zakładzie, który nie zatrudnia na podstawie umowy o pracę

Na terenie hurtowni pracę wykonuje 8 osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Właściciel hurtowni nie zatrudnia nikogo na podstawie umowy o pracę. Czy Państwowa Inspekcja Pracy może objąć kontrolą hurtownię, jeżeli właściciel nie jest pracodawcą w rozumieniu prawa pracy? Kto w obecnym stanie prawnym podlega kontroli PIP (podmioty samozatrudniające się, umowy cywilnoprawne, przedsiębiorcy niebędący pracodawcą) i w jakim zakresie? Kto nie podlega kontroli PIP?

Odpowiedzialność karna pracowników służby BHP

Skutki utrudniania kontroli PIP przez pracodawcę

Pracodawca został telefonicznie poinformowany przez inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy o rozpoczęciu kontroli wraz z podaniem daty i godziny wizyty inspektora pracy na terenie zakładu pracy. Pracodawca nie wpuścił inspektora pracy na teren zakładu pracy. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem, czy może ono wywołać jakiekolwiek negatywne skutki dla pracodawcy? Czy opisane powyżej zachowanie może być uznane przez inspektora pracy za utrudnianie działalności? Czy jest to wykroczenie czy przestępstwo?

Powierzenie zadań służby bhp firmie zewnętrznej – jak wybrać odpowiednią

Chcemy zlecić wykonywanie zadań służby bhp firmie wyspecjalizowanej w świadczeniu takich usług. W jaki sposób możemy sobie zapewnić wpływ nie tylko na dobór osoby mającej wykonywać zadania służby bhp lecz także na rzeczywiste jej zaangażowanie?

Zakres odpowiedzialności pracowników służby bhp

Pracownik służby bhp odpowiada za jakość swojego doradztwa i kontroli na podstawie przepisów prawa pracy. Jeśli narazi on jakąkolwiek inną osobę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, może ponieść odpowiedzialność karną.

Czy inspektor pracy ma prawo fotografować miejsce wypadku

Na terenie zakładu pracy miał miejsce wypadek przy pracy. W trakcie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy inspektor wyjął aparat fotograficzny i zaczął fotografować miejsce zdarzenia, a co za tym idzie maszynę oraz jej otoczenie. Wokół maszyny, przy której miał miejsce wypadek usytuowana była maszyna, wykonana na specjalne zamówienie, której z uwagi na dzisiejszą konkurencję na rynku właściciel firmy nie chce nikomu pokazywać. Czy inspektor pracy ma prawo dokumentowania aparatem fotograficznym przebiegu kontroli i fotografowania maszyn i urządzeń znajdujących się na terenie zakładu pracy? Czy właściciel zakładu pracy ma prawo zabronić inspektorowi prawa do robienia zdjęć z uwagi na tajemnicę przedsiębiorstwa a ściślej ochronę technologii produkcji?

Kim PIP zajmie się w 2012 r.?

Państwowa Inspekcja Pracy w przyszłym roku zamierza przeprowadzić ok. 88 tys. kontroli. Skieruje swoją ofertę prewencyjną do blisko 200 tys. podmiotów gospodarczych, w tym głównie małych i średnich firm. - Tak zakłada program działania PIP na 2012 r.

Polecenia i decyzje ustne w czasie kontroli inspekcji pracy

W przypadkach wskazanych w ustawie inspektor pracy może posłużyć się poleceniem ustnym. Musi jednak liczyć się z tym, że – w odróżnieniu od decyzji ustnej – nie podlega ono egzekucji administracyjnej.

Odstąpienie od ukarania pracodawcy rozpoczynającego działalność

Prowadzimy firmę od pół roku i zatrudniamy 5 pracowników. Po zmianie ustawy o PIP inspektor pracy może w szczególnych przypadkach odstąpić od ukarania pracodawcy, który jest pracodawcą rozpoczynającym prowadzenie działalności. Przepisy nie określają jednak, kogo można zakwalifikować jako takiego pracodawcę? Czy można uznać nas za pracodawcę rozpoczynającego prowadzenie działalności?

Ważne dla pracodawcy zmiany w ustawie o PIP

W razie stwierdzenia naruszenia prawa pracodawcy mogą liczyć, w szczególnych przypadkach, na odstąpienie przez inspektora pracy od zastosowania przysługujących mu środków prawnych a przy „lżejszych” przewinieniach na wydanie tzw. polecenia ustnego. Takie zmiany w ustawie o PIP wprowadzono w wyniku ostatniej nowelizacji.

Edukacja pracowników i pracodawców w zakresie znajomości prawa pracy

"Bądź pewny, silny, kompetentny" - to hasło rozpoczętej w poniedziałek, 10 października, kampanii Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), której celem jest edukacja pracowników i pracodawców w zakresie znajomości prawa pracy i umiejętności jego wykorzystywania.

Źródło przewagi czy skansen zarządzania? Rola specjalisty ds. BHP w zwiększaniu bezpieczeństwa w nowoczesnym przedsiębiorstwie

Czy firmy chcą inwestować w bezpieczeństwo i higienę pracy, czy uważają tę sferę za skansen na mapie przedsiębiorstwa? Czy rzeczywiście jest to obszar wymagający nowoczesnej wiedzy, narzędzi i bogactwa kompetencji specjalistycznych i menedżerskich, przynoszący firmie wymierne korzyści?

Organizowanie szkoleń przez pracownika służby bhp

Jestem zatrudniony na stanowisku pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy pracodawca może polecić mi organizowanie i opracowywanie programów szkoleń okresowych pracowników? Czy mając ukończone studia podyplomowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jestem uprawniony do prowadzenia szkoleń wstępnych oraz szkoleń okresowych u macierzystego pracodawcy będącego organizatorem szkoleń?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia z prewencji wypadkowej w sektorze budownictwa, ochrony zdrowia oraz transportu.

REKLAMA