reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Nieobecność pracownika służby bhp a możliwość przeprowadzenia szkolenia

Nieobecność pracownika służby bhp a możliwość przeprowadzenia szkolenia

Czy podczas nieobecności pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy (zwolnienie lekarskie, urlop) szkolenie wstępne w dziedzinie bhp może przeprowadzić tylko pracodawca?

Pracodawca, który utworzył służbę bezpieczeństwa i higieny pracy albo powierzył wykonywanie zadań tej służby odpowiedniemu podmiotowi lub osobie, nie jest uprawniony do przeprowadzania szkoleń wstępnych pracowników.

Podczas nieobecności (zwolnienie lekarskie, urlop) pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy albo osoby, której powierzono wykonywanie zadań służby bhp w zakładzie, szkolenie wstępne w dziedzinie bhp w zakresie instruktażu ogólnego może przeprowadzić inny pracownik wyznaczony przez pracodawcę. Musi on jednak posiadać zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu oraz mieć aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkoleniu wstępnemu w dziedzinie bhp pracownik powinien być poddany przed dopuszczeniem do pracy. Istota szkolenia wstępnego, obejmującego:

  • szkolenie wstępne ogólne (instruktaż ogólny),
  • szkolenie wstępne na stanowisku pracy (instruktaż stanowiskowy),

polega na rzeczywistym poddaniu pracownika odpowiedniemu szkoleniu według programu zgodnego z załącznikiem do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp.

WAŻNE!

Przepisy nie dopuszczają przeprowadzenia szkolenia wstępnego w ramach samokształcenia kierowanego.

Odbycie instruktażu ma umożliwić uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Instruktaż ogólny

Instruktażowi ogólnemu podlegają wszyscy pracownicy. Podczas nieobecności pracownika służby bhp bądź osoby wykonującej w zakładzie zadania tej służby szkolenie wstępne bhp w części instruktażu ogólnego może przeprowadzić wyznaczony przez pracodawcę pracownik, jeśli spełnia on łącznie następujące wymagania:

  • posiada zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizacje programu instruktażu,
  • legitymuje się aktualnym zaświadczeniem o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, np. gdyby była to osoba kierująca pracownikami, szkoleniem wymaganym byłoby ukończenie szkolenia okresowego przeprowadzonego dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami.

Dokumentem potwierdzającym poddanie pracownika wymaganemu szkoleniu wstępnemu jes „karta szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp” pracownika z dokonanym w niej wpisem.

Instruktaż stanowiskowy

Instruktażowi stanowiskowemu przed dopuszczeniem do pracy na określonym stanowisku pracy podlegają pracownicy zatrudniani na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych.

Osoba wykonująca zadania służby bhp w zakładzie nie jest uprawniona do przeprowadzania instruktażu stanowiskowego. Uprawnioną do przeprowadzenia takiego instruktażu jest wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami, posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz przeszkolona w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego. Za odbycie przeszkolenia w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego uznaje się odbycie szkolenia okresowego, którego program obejmował metody prowadzenia tego instruktażu.

Podstawa prawna:

  • art. 226 pkt 1 Kodeksu pracy,
  • § 8, 10 i 11 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama