reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jakie wymogi ma spełniać kandydat na stanowisko specjalisty ds. bhp

Jakie wymogi ma spełniać kandydat na stanowisko specjalisty ds. bhp

W zależności od liczby zatrudnionych osób w zakładzie pracy pracodawca ma obowiązek utworzyć służbę bhp lub powierzyć jej zadania innemu pracownikowi. Przy spełnieniu określonych w przepisach prawa warunków może też sam pełnić taką funkcję.

Pracodawca ma zapewnić funkcjonowanie w zakładzie pracy służby bezpieczeństwa pracy, powierzyć wykonywanie jej zadań pracownikowi wyznaczonemu (zatrudnionemu przy innej pracy) lub samodzielnie pełnić tę funkcję, mając ukończone wymagane szkolenie. Przyjęcie poszczególnych rozwiązań jest uzależnione od stanu zatrudnienia, posiadania kompetentnych pracowników do zajmowania tego stanowiska oraz przeszkolenia (w przypadku właściciela firmy).

Tworzenie służby bhp

Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.

Pracodawca posiadający ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp może sam wykonywać zadania tej służby, jeżeli:

  • zatrudnia do 10 pracowników albo
  • zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Pracodawca może w przypadku braku kompetentnych pracowników powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Pracownik służby bhp i specjalista spoza zakładu pracy powinni spełniać wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania zadań tej służby.

Ważne wykształcenie i staż

Specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp. Pracodawca może również powierzyć wykonywanie zadań służby bhp osobie, która wcześniej przez co najmniej 5 lat była zatrudniona w Państwowej Inspekcji Pracy na stanowisku inspektora pracy.

Jak wskazuje analiza powyższego przepisu, wymóg legitymowania się przez kandydata do pracy na stanowisko specjalisty ds. bhp co najmniej rocznym stażem pracy w służbie bhp odnosi się zarówno do osób, które ukończyły studia podyplomowe w zakresie bhp, jak i do osób posiadających wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Specjalista spoza zakładu pracy zatrudniony do wykonywania zadań służby bhp powinien spełniać co najmniej wymagania, jakie musi mieć specjalista ds. bhp, o których mowa powyżej.

Podstawa prawna:

  • art. 23711 Kodeksu pracy,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 109, poz. 704 ze zm.).

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama