REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Ubezpieczenie zdrowotne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wcześniejszy powrót ze zwolnienia lekarskiego a składka zdrowotna

Organ rentowy (ZUS) nie ma prawa orzekać utraty prawa do zasiłku, jeżeli pracownik wcześniej wróci do pracy po chorobie - tak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 lutego 2016 r. Praktyka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest niejednolita w tym zakresie.

Praca na etacie a prowadzenie działalności

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę nie wyklucza jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej. Pracownik po zakończeniu pracy etatowej może dysponować swoim czasem w dowolny sposób i może go poświęcić, np. na prowadzenie własnego biznesu. Należy pamiętać, że status pracownika i przedsiębiorcy oznacza wystąpienie tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń.

Zwolnienie przedsiębiorcy z opłacania składki zdrowotnej

Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania z tego tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne. W niektórych sytuacjach może jednak skorzystać ze zwolnienia w jej opłacaniu.

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorczych matek w 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dla matek prowadzących działalność gospodarczą. Zgodnie z nimi wysokość świadczenia związana jest z okresem opłacania składek. Im dłuższy okres opłacania składek, tym wyższy będzie zasiłek.

Kto może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS

Osoby, które zakładają działalność gospodarczą po raz pierwszy, mogą liczyć na tzw. preferencyjne składki ZUS, czyli ulgę w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Jednakże nie wszyscy przedsiębiorcy zakładający firmę mogą liczyć na preferencyjne składki.

Automatyzacja księgowości ułatwieniem dla przedsiębiorców

W ostatnim czasie coraz częściej można usłyszeć historie ludzi, którzy zdecydowali się zrezygnować z pracy w dużej firmie i rozpocząć własną działalność. W podjęciu tej niełatwej przecież decyzji mogą pomóc możliwości, jakie dostarcza... współczesna technologia.

Składka zdrowotna w 2016 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił komunikat w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2016 r. dla niektórych grup ubezpieczonych. Ile będą wynosiły składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2016 roku?

Prowadzenie pozarolniczej działalności bez składki zdrowotnej od stycznia 2016

Od 1 stycznia 2016 r. weszły w życie zmiany przewidujące zwolnienie z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które równocześnie pobierają zasiłek macierzyński. Jakie warunki muszą być spełnione aby skorzystać ze zwolnienia?

Składki ZUS dla przedsiębiorców 2016

W 2016 roku zmieni się wysokość stawki ZUS dla przedsiębiorców. Eksperci wyliczyli, o ile wzrośnie kwota comiesięcznych składek na ubezpieczenie społeczne.

Refundacja z tytułu zatrudnienia bezrobotnych od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca będzie mógł ubiegać się o refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionych bezrobotnych do 30. roku życia. Jak skorzystać z refundacji?

Urlop rodzicielski 2016

Od 2 stycznia 2016 roku wejdą w życie nowe regulacje dotyczące wykorzystywania urlopów rodzicielskich. Co się zmieni?

Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy.

Kontrola PIP w branży budowlanej 2015

W III kwartałach 2015 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła łącznie 2071 kontroli, z których wydano ponad 8 tys. decyzji. W prawie 2 tys. kontroli stwierdzono bezpośrednie zagrożenia dla życia lub zdrowia pracujących.

Podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców w 2016 r.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem będzie stanowić przeciętny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jak obliczyć podstawę wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą w 2016 r.?

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy 2016

Zgodnie z nowymi przepisami dla matek prowadzących działalność gospodarczą, wysokość zasiłków z ubezpieczenia chorobowego (w tym także zasiłku macierzyńskiego) obliczana będzie jako średnia z ostatnich 12 miesięcy. Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2016 r.

Doradcy ds. ulg i umorzeń dla przedsiębiorców od 2016 r.

Od 2016 r. specjalni doradcy ds. ulg i umorzeń wskażą przedsiębiorcom najlepsze formy uregulowania zobowiązań z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Doradca pomoże zawnioskować o układ ratalny i przeprowadzi cały proces aplikowania.

Składki ZUS od umowy zlecenia 2016

Od 1 stycznia 2016 r. istnieje obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zleceniobiorca, który uzyskuje przychody z kilku umów cywilnych i np. z działalności gospodarczej musi zapłacić składki ze wszystkich tytułów, jeżeli podstawa wymiaru nie osiągnie co najmniej stawki płacy minimalnej.

ZUS dla Biznesu - Tydzień Przedsiębiorcy 23-27.11

W dniach 23-27 listopada br. ZUS organizuje Tydzień Przedsiębiorcy w ramach akcji „ZUS dla Biznesu”, w której przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z porad ekspertów w 43 oddziałach, 212 inspektoratach i 70 biurach terenowych. W szczególności pomoc skierowana jest do osób, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą.

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy 2015/2016

Nowe zasady dotyczące obliczania podstawy wymiaru m.in. zasiłku macierzyńskiego dla kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą zaczną obowiązywać dopiero w 2016 r. Niektóre zmiany weszły w życie 31 października 2015 r., m.in. mówiące o tym, że kobiety będące 31 października 2015 r. w ciąży i ubezpieczające się według starych zasad otrzymają według tych samych zasad zasiłki.

Uwaga na fałszywe e-maile z ZUS ws. zaległości składkowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę na fałszywe e-maile dotyczące zaległości składkowych na ubezpieczenia społeczne za miniony miesiąc. E-maile zawierają zawirusowane oprogramowanie.

Dotacje z urzędu pracy na zatrudnienie pracownika 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca, który zatrudni osobę bezrobotną, przez 12 miesięcy otrzyma z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Jednak nie wszyscy pracodawcy będą mogli liczyć na wsparcie z urzędu.

Coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że do 15 października br. elastyczny czas pracy wprowadziło już 1766 pracodawców. W większości elastyczny czas pracy wprowadzają duże przedsiębiorstwa, głównie w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

Przepisy o niemieckiej płacy minimalnej - skutki dla branży transportowej

W Niemczech od 1 stycznia 2015 r. funkcjonuje ustawa o płacy minimalnej. Sytuacja polskich przewoźników uległa zmianie bowiem przedsiębiorca - polski przewoźnik ponosi zwiększone koszty pracy wynikające z minimalnego wynagrodzenia. Ponadto strona niemiecka zwiększyła liczbę wymaganych dokumentów.

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy - zmiany od 1 stycznia 2016 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 26 października 2015 r. ustawę, która opóźni wejście w życie nowych zasad opłacania składek i wypłacania zasiłków macierzyńskich kobietom prowadzącym działalność gospodarczą. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r.

Ranking Najlepszych Pracodawców 2015

Najlepsi Pracodawcy w Polsce w 2015 r. zostali wybrani. Firmy zostały podzielone w konkursie na zatrudniające: do 250, od 250-1000 i powyżej 1000 pracowników. Kto zwyciężył?

Zapotrzebowanie na pracowników na Pomorzu

Na Pomorzu liczba bezrobotnych spada nieprzerwanie od lutego br. W Pomorskiem największe zapotrzebowanie jest na specjalistów z obszaru IT (programistów, testerów) i pracowników z sektora stoczniowego.

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego konkubenta

Pracownik, który pozostaje w nieformalnym związku chciałby zgłosić swojego partnera oraz jego dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy konkubent może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny?

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorczych matek od stycznia 2016 r.

1 stycznia 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy dla matek prowadzących działalność gospodarczą. Zgodnie z nimi osoby pobierające zasiłek macierzyński w wysokości nieprzekraczającej kwoty świadczenia rodzicielskiego, tj. 1 tys. zł będą zwolnione z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Wyniki kontroli PIP za 2014 r.

Ze sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że inspektorzy pracy przeprowadzili w 2014 r. 90,1 tys. kontroli u ponad 72,7 tys. pracodawców. PIP wydała 8,1 tys. decyzji nakazujących wypłatę wynagrodzeń lub innych świadczeń ze stosunku pracy, na łączną kwotę 171,4 mln zł.

Czy od umowy o dzieło pobiera się składki?

Umowa o dzieło jest stosunkiem cywilnoprawnym polegającym na zobowiązaniu się do wykonania określonej rzeczy za wynagrodzeniem przez przyjmującego zamówienie na rzecz zamawia­jącego. Samoistnie wykonywana umowa o dzieło nie jest tytułem ani do obowiązkowych, ani do dobrowol­nych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Od tej zasady jest jednak wyjątek.

Ubezpieczenie zdrowotne osoby bezrobotnej

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osoby bezrobotnej trwa od dnia uzyskania przez nią statusu bezrobotnego, a ustaje po upływie 30 dni od dnia utraty tego statusu. Płatnikiem zasiłku dla bezrobotnych oraz składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne są powiatowe urzędy pracy.

Beneficjent w podatkach dochodowych

U przedsiębiorców (beneficjentów) otrzymujących dotacje, subwencje i inne dopłaty, co do zasady powstaje przychód z działalności gospodarczej, z wyjątkiem gdy przychód ten jest związany z otrzy­maniem, zakupem albo wykonaniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerial­nych i prawnych amortyzowanych. Niektóre z otrzy­mywanych środków podlegają zwolnieniu z opodat­kowania podatkiem dochodowym.

Projekt ustawy o promocji zatrudnienia - uchwalenie we wrześniu

Projekt noweli ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ma być uchwalony przez Sejm na posiedzeniu pod koniec września. Projekt przewiduje, że pracodawca, który zatrudni w pełnym wymiarze czasu pracy bezrobotnego poniżej 30 roku życia, otrzyma przez 12 miesięcy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenie oraz składki na ubezpieczenie społeczne.

Zmiany w zasiłkach dla przedsiębiorczych matek od 1 stycznia 2016 r.

Sejmowe komisje opowiedziały się w czwartek 10 września 2015 r. za rozwiązaniami, które opóźnią wejście w życie nowych zasad opłacania składek i wypłacania zasiłków macierzyńskich kobietom prowadzącym działalność gospodarczą, tj. z 1 listopada br. (jak było planowane) na 1 stycznia 2016 r.

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – nowe zasady

Dzięki istniejącej jeszcze do niedawna luce prawnej, przedsiębiorcze mamy mogły w łatwy sposób uzyskać bardzo wysoki zasiłek macierzyński. Dotychczas inwestując 3,5 tys. zł, można było uzyskać 72 tys. zł. A wszystko zgodnie z prawem. Jednak już niebawem to się zmieni.

Zatrudnienie w firmach rekordowo wysokie

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło 5583,4 tys. osób i było o 5,4 tys. osób wyższe od odnotowanego w czerwcu. Wzrost ten jest wynikiem zwiększonego zapotrzebowania na prace sezonowe, m. in. w handlu, gastronomii, turystyce czy budownictwie - tłumaczy ekspert z Konfederacji Lewiatan.

Nowe zasady liczenia macierzyńskiego przedsiębiorczych matek od 2016 r.

Nowe zasady liczenia macierzyńskiego przedsiębiorczych matek mogą wejść w życie dwa miesiące później, czyli z dniem 1 stycznia 2016 r. Posłowie domagają się przesunięcia terminu do 12 miesięcy. Zgodnie z nowymi przepisami w najgorszej sytuacji będą kobiety opłacające składki na preferencyjnych zasadach. W czasie zajmowania się dziećmi ich zasiłek – po odjęciu składki zdrowotnej – wyniesie 17,77 zł (297,18 zł miesięcznie – 279,41 zł).

Nowy sposób finansowania świadczeń zdrowotnych dla nieubezpieczonych

Nowy sposób finansowania świadczeń zdrowotnych dla nieubezpieczonych przewiduje ustawa o finansowaniu niektórych świadczeń zdrowotnych w latach 2015-2018. Zmiana będzie polegała na przejściu na system ryczałtowy.

Składki ZUS przedsiębiorcy w 2015 r.

Przedsiębiorca może w okresie pierwszych 2 lat od rozpoczęcia działalności gospodarczej opłacać tzw. mały ZUS czyli składki preferencyjne. W kolejnych latach płaci się składki na ogólnych zasadach. Przy określaniu wysokości składek duże znaczenie ma minimalne i przeciętne wynagrodzenie za pracę. Przedsiębiorca opłaca składkę emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową, zdrowotną oraz składkę na Fundusz Pracy. Ile składki ZUS wynoszą w 2015 roku?

Nowe składki chorobowe przedsiębiorców - dłuższe vacatio legis

Nowe zasady opłacania składek chorobowych przedsiębiorców spotkały się z krytyką przedsiębiorczych matek. Kobiety apelują o skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent proponuje wydłużenie vacatio legis do 12 miesięcy.

Jakie składki płaci pracodawca?

Polski system ubezpieczeń społecznych przewiduje ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Osoby pracujące podlegają ponadto ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jakie składki płaci pracodawca? Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca? Co należy zrobić w sytuacji zbiegu tytułów do ubezpieczeń?

Krzywdzące zasady opłacania składek chorobowych dla przedsiębiorczych kobiet

Nowe zasady opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe uważane są za krzywdzące w stosunku do przedsiębiorczych kobiet. Nowelizacja zmienia sposób obliczania podstawy wymiaru zasiłku w przypadku krótszego niż 12 miesięcy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu osób prowadzących działalność gospodarczą oraz innych osób, dla których podstawę wymiaru składek stanowi kwota zadeklarowana.

Dofinansowanie ZUS do utrzymania zdolności pracowników do pracy

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się w ZUS o dofinansowanie projektu dotyczącego utrzymania zdolności pracowników do pracy przez cały okres aktywności zawodowej. Płatnik składek powinien złożyć w tym celu stosowny wniosek.

Nowe przepisy dot. opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorców

Nowe przepisy dotyczące opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorców spotkały się z protestem przedsiębiorczych matek. Nowelizacja czeka na podpis prezydenta.

Zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem zamiast urlopu wychowawczego

Przedsiębiorcy zamiast urlopu wychowawczego, który przysługuje pracownikom, stosują zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem. Działalność gospodarczą można zawiesić na okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Za czas sprawowania opieki nad dzieckiem opłacane są składki emerytalno-rentowe z budżetu państwa.

Zmiany w sposobie obliczania wysokości zasiłku dla przedsiębiorcy

Zmiany w sposobie obliczania wysokości zasiłku dla przedsiębiorcy zostały 12 czerwca 2015 r. zaakceptowane przez Senat. Nowe przepisy likwidują możliwość pobierania zasiłku w wysokości adekwatnej do zadeklarowanej podstawy wymiaru (np. w czasie odpowiadającym urlopowi macierzyńskiemu i rodzicielskiemu) już po krótkim np. jednomiesięcznym czasie opłacania składek na wysokim poziomie.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla przedsiębiorców i ojców - uchwalenie przez Sejm

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla przedsiębiorców i ojców przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają na celu zlikwidowanie nadużyć w postaci deklarowania wysokich składek przez krótki okres czasu, aby otrzymać wyższe świadczenie. Ponadto, wprowadza się możliwość otrzymania zasiłku macierzyńskiego przez samotnych ojców.

Wynagrodzenie prokurenta a składki ZUS

Prokurent może otrzymywać wynagrodzenie za pełnienie swoich obowiązków na podstawie uchwały zarządu bądź może wykonywać pracę w ramach zawartej ze spółką umowy o pracę lub umowy zlecenia. Czy od wynagrodzenia prokurenta należy opłacać w takich sytuacjach składki ZUS?

Urlop macierzyński dla przedsiębiorców

Polskie prawo nie przewiduje urlopów macierzyńskich dla przedsiębiorców - owszem kobiety prowadzące przedsiębiorstwa mogą skorzystać z quasi uprawnień jaki mają kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przy opłacaniu składek na ubezpieczenie chorobowe.

Zmiany dot. urlopów i zasiłków dla ojców oraz zasiłków dla przedsiębiorców

Komisja zakończyła prace nad zmianami dotyczącymi wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez ojca w przypadku śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka oraz przysługiwania mu w takich sytuacjach zasiłku macierzyńskiego. Projekt reguluje również zasady obliczania zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorców. Nowa regulacja ma na celu zlikwidowanie możliwości nadużyć.

REKLAMA