| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy.

Urząd pracy zwróci nie tylko koszty wynagrodzenia i składek, lecz także nagród wypłaconych pracownikowi. Wysokość wsparcia może być różna w poszczególnych powiatach.

Wskutek ostatnich zmian w ustawie o promocji zatrudnienia rozszerzono katalog funkcjonujących dotychczas form wsparcia zatrudnienia osób młodych. Na mocy nowelizacji z 25 września 2015 r. wprowadzono bowiem nowy instrument w postaci refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnych do 30. roku życia. Z pewnością to bardzo ciekawa, a zarazem jedna z najkorzystniejszych finansowo form wsparcia dla firm. Ma ona jednak swoje wady. Jedną z nich jest tymczasowy charakter nowego rozwiązania, bo umowy o refundację na podstawie nowych przepisów będą mogły być zawierane tylko przez dwa lata - 2016 i 2017.

Redakcja poleca produkt: Jak przygotować się do zmian przepisów prawa pracy i ZUS w 2016 r. (PDF)

Zasady przyznawania wsparcia zostały określone w nowym art. 150f ustawy o promocji zatrudnienia. Przewiduje on, że pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy. Kwota miesięcznej refundacji na jednego bezrobotnego nie będzie mogła przekroczyć wysokości:

● minimalnego wynagrodzenia za pracę, oraz

● składek na ubezpieczenia społeczne, liczonych od tego wynagrodzenia, w części obciążającej pracodawcę (płatnika).

Oznacza to, że maksymalna miesięczna kwota refundacji, ustalona dla wynagrodzenia w wysokości płacy minimalnej w 2016 r. oraz liczonych od niej składek na ubezpieczenia społeczne, finansowanych przez płatnika (uwzględniając stopę ubezpieczenia wypadkowego obowiązującą do 31 marca 2016 r.), wyniesie 2184,11 zł [tj. 2231,29 zł– 45,33 zł (składka na FP) i 1,85 zł (składka na FGŚP)]. TABELE 1 I 2

Kogo można zatrudnić

Refundacja kosztów określona w art. 150f ustawy o promocji zatrudnienia może nastąpić tylko w przypadku, gdy przedsiębiorca lub pracodawca (ustawa rozróżnia te pojęcia TABELA 3) zatrudni bezrobotnego do 30. roku życia. Osoby z tej grupy wiekowej, zarejestrowane w urzędach pracy, zostały zaliczone w ustawie o promocji zatrudnienia do kategorii osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Tak wynika z art. 49 ustawy. Przepis ten do osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy zalicza także m.in. bezrobotnych długotrwale oraz powyżej 50. roku życia. Osoby wymienione w tym przepisie mają pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w programach specjalnych organizowanych przez urzędy pracy, ale choć w tym zakresie są traktowane priorytetowo, to ustawodawca nie ogranicza udziału w programach specjalnych tylko do nich.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »