REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracownika, Umowa zlecenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca tymczasowa

Ze zmian zachodzących na rynku pracy wynika konieczność poszukiwania nowych, bardziej elastycznych form zatrudnienia. Jedną z takich form jest praca tymczasowa. Polega ona na wykonywaniu pracy na rzecz osoby trzeciej wskazanej przez pracodawcę, którym jest agencja pracy tymczasowej.

Karta ewidencji czasu pracy

Karta ewidencji jest podstawową formą ewidencjonowania czasu pracy pracowników. Należy ją jednak odróżnić od potwierdzania obecności pracownika w pracy.

Określenie miejsca wykonywania pracy

Zawarliśmy w umowie o pracę zapis, zgodnie z którym pracownicy mają wykonywać pracę w miejscach na terenie Polski, w których pracodawca uzyska zlecenia na wykonywanie robót od kontrahentów (jesteśmy firmą budowlaną). Czy taki zapis jest dopuszczalny? - pyta Czytelniczka z Nowego Targu.

Przeniesienie pracownika do innego oddziału

Często przedsiębiorstwa i instytucje oprócz głównego zakładu pracy posiadają także wiele jednostek organizacyjnych - oddziałów, filii. Pracodawca może przenieść pracownika z jednego oddziału do drugiego.

Wyższe wynagrodzenie jako przejaw dyskryminacji

Zakaz dyskryminacji pracowników odnosi się nie tylko do równego traktowania w zakresie warunków zatrudnienia, awansowania czy dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ale także ustalania wysokości wynagrodzenia.

Powierzenie przetwarzania danych

Czy podmiot, któremu na podstawie art. 31 ustawy powierzono przetwarzanie danych, staje się ich administratorem?

Wynagrodzenie za zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy i po jego ustaniu ma za zadanie chronić pracodawcę przed działaniami pracownika, które mogłyby narazić go na szkodę.

Czas pracy pracowników młodocianych

Ponieważ pracownik młodociany ma obowiązek dokształcać się do ukończenia 18 lat, do jego czasu pracy wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych.

Potrącenia ze świadczeń emerytalno-rentowych

Przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS przewidują możliwość dokonywania potrąceń ze świadczeń przyznanych ubezpieczonemu.

Terminy przedawnienia roszczeń

Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat . Wyjątek stanowią m.in.roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych.

Alkohol w miejscu pracy

Stwierdzenie stanu nietrzeźwości pracownika w czasie pracy stanowi uzasadnioną przyczynę rozwiązania z nim umowy o pracę i to nie tylko za wypowiedzeniem, ale i w trybie natychmiastowym z winy tego pracownika.

Czas pracy wyznaczony zadaniami

Zadaniowy czas pracy jest szczególnym systemem czasu pracy. Nie obowiązuje w nim ani rozkład, ani ewidencja czasu pracy. Miernikiem wykonywanej pracy nie jest czas, ale faktycznie wykonane zadanie.

Czy pracownik może zrzec się prawa do urlopu

Pracownik spóźnił się do pracy o kilka godzin. Pracodawca chciał mu wymierzyć karę porządkową. Zaproponował jednak pracownikowi, że odstąpi od jej wymierzania pod warunkiem jednak, że pracownik zrzeknie się prawa do dwóch dni urlopu wypoczynkowego, który pozostał mu jeszcze do wykorzystania. Czy wyrażenie zgody przez pracownika spowoduje utratę przez niego prawa do urlopu? - pyta Czytelniczka z Gorzowa Wielkopolskiego.

Emerytura górnicza (cz. 2)

Prawo do emerytury górniczej, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 25 lat.

Prawo do świadczeń uzupełniających

Zatrudniony w spółdzielni mieszkaniowej elektryk podczas instalowania lampy oświetleniowej nie przestrzegał przepisów bhp (poślizgnął się na schodach) i uległ wypadkowi przy pracy. W związku z tym zdarzeniem domaga się od pracodawcy świadczeń uzupełniających, powołując się na jego odpowiedzialność opartą na zasadzie ryzyka. Czy ma prawo do świadczeń uzupełniających?

Dokumenty ubezpieczeniowe

W dniu 1 marca 2008 r. zatrudniłem Pana Kowalskiego na umowę zlecenia na okres od 1 marca do 30 czerwca 2008 r. Z tego tytułu zgłosiłem go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast 1 maja 2008 r. zawarłem z nim umowę o pracę. Jakie powinienem złożyć dokumenty ubezpieczeniowe?

Uprawnienia pracownicze przy samozatrudnieniu

Niejednokrotnie po rozwiązaniu stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą pracownik decyduje się na podpisanie z nim umowy zlecenia. Mimo zatrudnienia cywilnoprawnego zleceniobiorca nie traci wielu przywilejów pracowniczych.

Uprawnienia pracownicze przy samozatrudnieniu

Niejednokrotnie po rozwiązaniu stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą pracownik decyduje się na podpisanie z nim umowy zlecenia. Mimo zatrudnienia cywilnoprawnego zleceniobiorca nie traci wielu przywilejów pracowniczych.

Zasiłek opiekuńczy (cz.1)

Od 14 czerwca 2008 r. osoby, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, mają prawo do zasiłku opiekuńczego na takich samych zasadach jak ubezpieczeni podlegający ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo.

Pracodawca może kontrolować komputer

Pracodawca może zakazać pracownikom wykorzystywania komputera służbowego do celów prywatnych oraz kontrolować pracę pracownika wykonywaną przy jego użyciu.

Czy płatnik musi opłacić z własnych środków całość zaległych składek za osobę, która już nie podlega ubezpieczeniom

Od lutego do maja br. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, który dostarczył zaświadczenie z uczelni, że jest 24-letnim studentem, a planowany termin ukończenia studiów to czerwiec 2009 r. Z tego powodu nie zgłosiliśmy zleceniobiorcy do żadnych ubezpieczeń. W lipcu br. dowiedzieliśmy się, że zleceniobiorca został skreślony z listy studentów z końcem lutego br., tj. z upływem terminu na zaliczenie egzaminu poprawkowego z wcześniejszego semestru. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Czy za okres od marca do maja br. musimy opłacić za niego składki, mimo że ta osoba nie jest już u nas zatrudniona? Czy mamy opłacić tylko tę część składek, które finansuje pracodawca, a ZUS zobowiąże zleceniobiorcę do opłacenia reszty składek? Zgodnie z umową zleceniobiorca otrzymał wynagrodzenie dwa razy w trakcie trwania umowy - pod koniec marca i maja br. (po 2600 zł).

Urlop wypoczynkowy czy zwolnienie z obowiązki świadczenia pracy

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę (3-miesięczny okres wypowiedzenia). Pracodawca na piśmie zwolnił go także na ten czas z obowiązku świadczenia pracy. Następnie skierował pracownika na urlop wypoczynkowy z założeniem, że pracownik wykorzysta zarówno urlop zaległy, jak i przysługujący za bieżący rok. Jednak pracownik nie zgodził się skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Czy zgoda pracownika jest niezbędna do skierowania go na urlop podczas okresu wypowiedzenia? Czy okres, na który pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku wykonywania pracy, można traktować jako okres urlopu wypoczynkowego, dzięki czemu pracownikowi nie będzie przysługiwał ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Czy można uzyskać zwrot składek za zleceniobiorcę, który nieprawidłowo został zgłoszony do ubezpieczeń w dwóch państwach

W czasie nieobecności jednej z doświadczonych pracownic działu kadr zastępujący ją pracownik zgłosił do ZUS jednego z naszych zleceniobiorców, który świadczy pracę dla naszej firmy w Portugalii i tam został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych. W rezultacie zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym w dwóch krajach. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Czy musimy w dalszym ciągu opłacać podwójne składki, czy możemy odzyskać nadpłacone kwoty?

Czy refundacja składek z PFRON przysługuje również za niepełnosprawnych zleceniobiorców

Chcemy starać się o refundację składek za niepełnosprawnych pracowników. Z powodu specyfiki naszej działalności zatrudniamy również niepełnosprawne osoby na umowę zlecenia. Czy za te osoby przysługuje nam refundacja? Czy ma znaczenie to, że niepełnosprawny zleceniobiorca jest już zatrudniony w innej firmie na podstawie umowy o pracę? Czy otrzymamy refundację za tego zleceniobiorcę, jeżeli jego pracodawca nie zgłosił go w PFRON i nie otrzymuje refundacji składek za tego pracownika?

Czy zleceniobiorczyni może wykorzystać dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu

Jesteśmy firmą sprzątającą, w której zatrudniamy głównie kobiety. Część z kobiet wykonuje pracę na podstawie umów zlecenia. Jedna z nich jest w ciąży i wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na 2 tygodnie przed planowaną datą porodu. Równocześnie dostarczyła zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu. Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przed porodem tak jak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę?

Uprawnienia pracownicze przy samozatrudnieniu

Niejednokrotnie po rozwiązaniu stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą pracownik decyduje się na podpisanie z nim umowy zlecenia. Mimo zatrudnienia cywilnoprawnego zleceniobiorca nie traci wielu przywilejów pracowniczych.

Fakultatywne postanowienia w umowie o pracę

Przepisy prawa pracy określają pewne niezbędne elementy umowy o pracę. Strony mogą jednak w umowie zamieścić wiele dodatkowych postanowień. Należy jednak pamiętać, że późniejsza rezygnacja z nich będzie wymagała zmiany umowy o pracę.

Praca tymczasowa

Ze zmian zachodzących na rynku pracy wynika konieczność poszukiwania nowych, bardziej elastycznych form zatrudnienia. Jedną z takich form jest praca tymczasowa. Polega ona na wykonywaniu pracy na rzecz osoby trzeciej wskazanej przez pracodawcę, którym jest agencja pracy tymczasowej.

Pracowniku pamiętaj o badaniach lekarskich

Jednym z podstawowych, a na pewno najważniejszych obowiązków pracodawcy jest ochrona zdrowia pracowników. Zdrowie pracownika ma bardzo duży wpływ na sprawność i wydajność pracy. A to powoduje prawidłowe działanie zakładu pracy.

Od kiedy zleceniobiorcy mają prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko w związku z nowelizacją ustawy zasiłkowej

Zatrudniliśmy zleceniobiorczynię, która przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego. Zwróciła się ona do nas z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego na córkę, która chodzi do przedszkola. Odbierając dziecko 11 czerwca 2008 r. po południu dowiedziała się, że 12 czerwca przedszkole będzie zamknięte (awaria w kuchni przedszkola). Zadzwoniła do nas rano 12 czerwca i powiedziała, że nie przyjdzie do pracy z powodu awarii w przedszkolu i w związku z koniecznością zaopiekowania się córką oraz że złoży wniosek o zasiłek opiekuńczy na córkę. Czy zleceniobiorczyni przysługuje zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko?

Za szkodę wyrządzoną innej osobie przez pracownika odpowiada pracodawca

Osoba, której pracownik wyrządził szkodę, może żądać jej naprawienia wyłącznie od jego pracodawcy. Pracownik będzie zobowiązany do zapłaty odszkodowania poszkodowanemu tylko wówczas, gdy spowodował szkodę z winy umyślnej, gdy nie ma ona związku z wykonywaniem przez niego pracy oraz gdy pracodawca jest niewypłacalny.

Kiedy koszt zakwaterowania pracownika w hotelu należy włączyć do podstawy wymiaru składek

Nieodpłatne świadczenie w postaci zakwaterowania pracownika w hotelu jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy. Włączenie wartości tego świadczenia do podstawy wymiaru składek na ZUS zależy od tego, czy świadczenie zostało zapewnione pracownikowi w podróży służbowej, czy w miejscowości, do której pracownik został czasowo przeniesiony.

Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy otrzymają zasiłek opiekuńczy na takich samych zasadach jak pracownicy

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie nie tylko w razie choroby dziecka albo innego członka rodziny, ale także, gdy konieczne będzie zapewnienie opieki dziecku zdrowemu do ośmiu lat.

Od umowy zlecenia nie zawsze trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za zleceniobiorców zależy od tego, czy umowa ta stanowi dla zatrudnionej osoby jedyny tytuł do ubezpieczeń, czy też podlega im ona z innego tytułu, np. z wykonywanej równocześnie umowy o pracę, innej umowy zlecenia. Znaczenie ma również status zleceniobiorcy - czy jest uczniem, studentem, emerytem czy rencistą.

Legalność akcji protestacyjnej

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej nadaje związkom zawodowym prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu (akcje protestacyjne). Warto jednak pamiętać, że uprawnienie do obrony uzasadnionych praw pracowników winno być realizowane w oparciu o przyjęte przez ustawodawcę ramy prawne. Jakie zatem przesłanki winny być spełnione, by akcja protestacyjna była legalna?

Ograniczenie podstawy wymiaru składek (cz.1)

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Utrata zaufania przyczyną wypowiedzenia

Pracownikowi zwalnianemu z pracy za wypowiedzeniem należy udowodnić zawinione naruszenie obowiązków. Utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.

Czy przysługują dwa zasiłki macierzyńskie

Nasza pracownica od dwóch lat przebywa na urlopie wychowawczym. Będzie z niego korzystała do końca tego roku. Od października 2007 r. pracuje w naszej firmie na podstawie umowy zlecenia. Z umowy tej została zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Kobieta ta 26 maja urodziła kolejne dziecko. Jakie dokumenty powinny być za nią złożone do ZUS, gdy w maju wypłacimy jej wynagrodzenie z umowy zlecenia, a w czerwcu zasiłek? Czy w takiej sytuacji przysługują jej dwa zasiłki macierzyńskie?

Jak postąpić w przypadku pracownika, którego pracodawca podejrzewa o chorobę

Kierownik działu naszej firmy zgłosił dyrektorowi, że jeden z jego pracowników od 2 dni wygląda na chorego, tzn. bardzo powolnie wykonuje swoją pracę, robi sobie częste odpoczynki itp. Pracownik ten przy wykonywaniu pracy ma do czynienia z ciężkimi maszynami, więc obawiamy się, że może spowodować wypadek. On jednak twierdzi, że nic mu nie jest i czuje się dobrze. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy wysłać tego pracownika na badania kontrolne? Czy mamy prawo odsunąć go od pracy?

Jak uzyskać mianowanie na urzędnika Służby Cywilnej

Tegoroczny egzamin na urzędnika mianowanego odbędzie się już 21 czerwca. Termin składania zgłoszeń upływa 31 maja. Przyjmuje je Krajowa Szkoła Administracji Publicznej.

Tylko agencja może kierować pracownika tymczasowego do pracy

Należy jednak odróżnić zakaz leasingowania pracowników przez pracodawcę użytkownika innemu podmiotowi od dozwolonych sytuacji, w których pracownicy tymczasowi wykonując pracę na rzecz innego podmiotu wciąż pozostają pod kierownictwem pracodawcy użytkownika

Zleceniobiorcę, który ukończył studia, należy zgłosić do ubezpieczeń

Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia studenta w wieku 23 lat, który ma wyznaczony termin obrony pracy dyplomowej na 12 maja 2008 r. Zleceniobiorca chce od października br. podjąć uzupełniające studia magisterskie. Do kiedy nie musimy opłacać za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, do dnia ukończenia studiów licencjackich, czy do końca roku akademickiego?

Firma może zwolnić pracownika, wobec którego toczy się postępowanie karne

Firma może wypowiedzieć umowę o pracę z powodu utraty zaufania do pracownika, jeśli wszczęto wobec niego postępowanie karne. Jest to uzasadnione, nawet jeśli później pracownika uniewinniono.

Czy zleceniobiorca może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego

Zleceniobiorca, którego od stycznia 2008 r. zgłosiliśmy do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, zgłosił 21 kwietnia br., że chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Czy można go zgłosić do ubezpieczenia chorobowego od 1 kwietnia br., jeśli tak chce zleceniobiorca? Jeśli nie, to czy podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe za kwiecień br. powinniśmy zmniejszyć proporcjonalnie do okresu, w jakim będzie podlegał temu ubezpieczeniu?

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika prowadzącego działalność konkurencyjną

Jedna z osób zatrudnionych w naszej firmie na stanowisku kierowniczym przed rokiem podjęła pracę w innej firmie w charakterze doradcy. Osoba ta nie ukrywała faktu dodatkowego zatrudnienia, a my nie mieliśmy zastrzeżeń co do tego. Jednak od 3 miesięcy firma ta zmieniła rodzaj działalności i stała się dla nas groźnym konkurentem. Pracownik nie ma podpisanej z nami umowy o zakazie konkurencji. Czy w takiej sytuacji możemy rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę z tym pracownikiem z powodu prowadzenia przez niego działalności konkurencyjnej?

Kiedy pracodawca musi zaproponować kobiecie w ciąży inną pracę

Zdarza się, że kobiety w ciąży nie mogą wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków. W takiej sytuacji pracodawca musi zaproponować im inną pracę albo zwolnić je z jej świadczenia. Kiedy pracodawca musi przenieść kobietę w ciąży do innej pracy? Czy może to być praca gorzej płatna?

Jak można ukarać pijanego pracownika

Pracodawca może ukarać pracownika wykonującego swoje obowiązki pod wpływem alkoholu jedną z kar porządkowych. Może również zwolnić go z pracy, nawet w trybie dyscyplinarnym.

Kiedy pracownik powinien, a kiedy musi wykorzystać zaległy urlop

Nie wszyscy pracownicy wykorzystują urlop na bieżąco, dlatego mają wiele dni zaległego urlopu. Mimo że za nieudzielanie pracownikowi urlopu pracodawca może być ukarany grzywną, tylko w niektórych sytuacjach może zmusić go do pójścia na urlop w ustalonym przez siebie czasie.

Czasowe oddelegowanie pracownika

Pracodawca może na czas nieprzekraczający 3 miesięcy w roku powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż ustalona w umowie o pracę.

Czy można poprawić wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę przez wskazanie innej przyczyny tego wypowiedzenia

Wskazanie innej niż pierwotna przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, w sytuacji gdy pierwotna przyczyna jest niekonkretna lub nierzeczywista, nie powoduje konwalidowania (poprawy) wadliwego oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 24 października 2007 r., I PK 116/07).

REKLAMA