| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Badania lekarskie > Pracowniku pamiętaj o badaniach lekarskich

Pracowniku pamiętaj o badaniach lekarskich

Jednym z podstawowych, a na pewno najważniejszych obowiązków pracodawcy jest ochrona zdrowia pracowników. Zdrowie pracownika ma bardzo duży wpływ na sprawność i wydajność pracy. A to powoduje prawidłowe działanie zakładu pracy.

Ochrona zdrowia pracownika polega na uchronieniu go przed czynnikami, które mogą spowodować pogorszenie jego stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do ciężkich schorzeń lub choroby zawodowej.

Podstawowym przejawem ochrony zdrowia pracownika jest skierowanie go przez pracodawcę na badania lekarskie.

Obowiązek poddania się badaniom lekarskim dotyczy nowo zatrudnianych pracowników oraz pracowników długoletnich. Pracownicy lub kandydaci na nowych pracowników muszą poddać się badaniom wstępnym, okresowym i kontrolnym.

Zobacz: Kto wydaje skierowanie na badania lekarskie?

Wstępne badania lekarskie

Podlegają im :

  • osoby przyjmowane do pracy
  • pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy
  • pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Badań wstępnych nie muszą wykonywać pracownicy ponownie przyjmowani do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko, lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę. Ważne jest, aby umowę zawarto bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Po wykonaniu badania lekarz w orzeczeniu lekarskim określa termin wykonania kolejnego badania. Bierze przy tym szczególnie pod uwagę stan zdrowia pacjenta.

Badania okresowe i kontrolne

Zatrudnieni pracownicy muszą poddawać się okresowym lub kontrolnym badaniom lekarskim.

Pracownik musi się poddać okresowym badaniom lekarskim po upływie terminu określonego w poprzednim zaświadczeniu lekarskim. Odbywa się to z reguły tak, że przed upływem terminu ważności dotychczasowych badań, pracownik otrzymuje od pracodawcy skierowanie na badania okresowe.

Badaniom kontrolnym musi się poddać pracownik, którego niezdolność do pracy spowodowana chorobą była dłuższa niż 30 dni. Celem tych badań jest ustalenie zdolności do wykonywania pracy przez pracownika na dotychczasowym stanowisku.

Zobacz: Końcowe badania lekarskie

Skierowania na badanie

Obowiązek skierowania pracownika na badania lekarskie ciąży na pracodawcy. W przypadku badań okresowych pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi skierowanie odpowiednio wcześniej, aby pracownik mógł je zaplanować, w odpowiednim terminie.

W przypadku skierowania na badania kontrolne, można je wręczyć w pierwszym dniu po ustaniu niezdolności pracownika do pracy wraz z poleceniem natychmiastowego wykonania badania lekarskiego. Pracodawca może także wysłać skierowanie listem poleconym z podaniem terminu, w którym pracownik ma wykonać badanie.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawowym przejawem ochrony zdrowia pracownika jest skierowanie go przez pracodawcę na badania lekarskie.
Podstawowym przejawem ochrony zdrowia pracownika jest skierowanie go przez pracodawcę na badania lekarskie.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »