REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracowniku pamiętaj o badaniach lekarskich

Podstawowym przejawem ochrony zdrowia pracownika jest skierowanie go przez pracodawcę na badania lekarskie.
Podstawowym przejawem ochrony zdrowia pracownika jest skierowanie go przez pracodawcę na badania lekarskie.

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z podstawowych, a na pewno najważniejszych obowiązków pracodawcy jest ochrona zdrowia pracowników. Zdrowie pracownika ma bardzo duży wpływ na sprawność i wydajność pracy. A to powoduje prawidłowe działanie zakładu pracy.

Ochrona zdrowia pracownika polega na uchronieniu go przed czynnikami, które mogą spowodować pogorszenie jego stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do ciężkich schorzeń lub choroby zawodowej.

Autopromocja

Podstawowym przejawem ochrony zdrowia pracownika jest skierowanie go przez pracodawcę na badania lekarskie.

Obowiązek poddania się badaniom lekarskim dotyczy nowo zatrudnianych pracowników oraz pracowników długoletnich. Pracownicy lub kandydaci na nowych pracowników muszą poddać się badaniom wstępnym, okresowym i kontrolnym.

Zobacz: Kto wydaje skierowanie na badania lekarskie?

Wstępne badania lekarskie

Podlegają im :

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • osoby przyjmowane do pracy
 • pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy
 • pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Badań wstępnych nie muszą wykonywać pracownicy ponownie przyjmowani do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko, lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę. Ważne jest, aby umowę zawarto bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Po wykonaniu badania lekarz w orzeczeniu lekarskim określa termin wykonania kolejnego badania. Bierze przy tym szczególnie pod uwagę stan zdrowia pacjenta.

Badania okresowe i kontrolne

Zatrudnieni pracownicy muszą poddawać się okresowym lub kontrolnym badaniom lekarskim.

Pracownik musi się poddać okresowym badaniom lekarskim po upływie terminu określonego w poprzednim zaświadczeniu lekarskim. Odbywa się to z reguły tak, że przed upływem terminu ważności dotychczasowych badań, pracownik otrzymuje od pracodawcy skierowanie na badania okresowe.

Badaniom kontrolnym musi się poddać pracownik, którego niezdolność do pracy spowodowana chorobą była dłuższa niż 30 dni. Celem tych badań jest ustalenie zdolności do wykonywania pracy przez pracownika na dotychczasowym stanowisku.

Zobacz: Końcowe badania lekarskie

Skierowania na badanie

Obowiązek skierowania pracownika na badania lekarskie ciąży na pracodawcy. W przypadku badań okresowych pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi skierowanie odpowiednio wcześniej, aby pracownik mógł je zaplanować, w odpowiednim terminie.

W przypadku skierowania na badania kontrolne, można je wręczyć w pierwszym dniu po ustaniu niezdolności pracownika do pracy wraz z poleceniem natychmiastowego wykonania badania lekarskiego. Pracodawca może także wysłać skierowanie listem poleconym z podaniem terminu, w którym pracownik ma wykonać badanie.

Prawidłowo wypełnione przez pracodawcę skierowanie na badania powinno zawierać:

 • określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane: czyli czy jest to badanie wstępne, okresowe czy kontrolne
 • określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,
 • informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych,
 • aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Przeprowadzanie badań

Badanie lekarskie kończy się wydaniem orzeczenia lekarskiego, w którym lekarz może stwierdzić:

 • brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy,
 • przeciwwskazania zdrowotne do pracy na określonym stanowisku pracy.

Pracodawca ma obowiązek przechowywać zaświadczanie lekarza w aktach osobowych pracownika.

Zobacz: Choroby zawodowe

Zasadą jest, że badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. W razie potrzeby przejazdu na badania do innej miejscowości pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu.

Autopromocja

Zastrzeżenia i przestrogi

Pracodawca ma obowiązek nie dopuścić do pracy pracownika, który nie ma aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

Ponadto pracodawca nie może udzielić pracownikowi, który nie posiada aktualnego zaświadczenia lekarskiego urlopu wypoczynkowego. Dzieje się tak dlatego, że udzielenie urlopu wypoczynkowego traktowane jest jako dopuszczenie do pracy.

Pracodawca, który nie wywiązuje się z powyższych obowiązków naraża się na odpowiedzialność za naruszenie przepisów bhp. Może mu za to grozić kara grzywny.

Niewykonanie przez pracownika w terminie wskazanym przez pracodawcę obowiązkowych badań lekarskich jest naruszeniem obowiązków pracowniczych. Pracodawca może ukarać nieobowiązkowego pracownika karą upomnienia, karą nagany, a nawet karą pieniężną.

Nie poddanie się obowiązkowym badaniom lekarskim może stać się przyczyną usprawiedliwiającą rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę z pracownikiem bez wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Wypadki w pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  REKLAMA

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  REKLAMA

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  Sztuczna Inteligencja w analizie wynagrodzeń: Nowe wyzwania i możliwości dla specjalistów HR

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, specjaliści ds. zasobów ludzkich stają w obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji (SI) w analizie wynagrodzeń. Postęp technologiczny otwiera nowe horyzonty, umożliwiając bardziej precyzyjną analizę danych dotyczących wynagrodzeń, identyfikację trendów rynkowych oraz dostosowywanie strategii wynagrodzeń do zmieniających się warunków. 

  REKLAMA