| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie dyscyplinarne pracownika prowadzącego działalność konkurencyjną

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika prowadzącego działalność konkurencyjną

Jedna z osób zatrudnionych w naszej firmie na stanowisku kierowniczym przed rokiem podjęła pracę w innej firmie w charakterze doradcy. Osoba ta nie ukrywała faktu dodatkowego zatrudnienia, a my nie mieliśmy zastrzeżeń co do tego. Jednak od 3 miesięcy firma ta zmieniła rodzaj działalności i stała się dla nas groźnym konkurentem. Pracownik nie ma podpisanej z nami umowy o zakazie konkurencji. Czy w takiej sytuacji możemy rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę z tym pracownikiem z powodu prowadzenia przez niego działalności konkurencyjnej?


rada

Jeśli z pracownikiem pełniącym funkcję kierowniczą nie zawarli Państwo umowy o zakazie konkurencji, to w przypadku gdy podjął on działalność konkurencyjną wobec Państwa, nie można z nim w przedstawionej sytuacji rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia. Będzie to jednak dopuszczalne jeżeli na skutek dodatkowego zatrudnienia pracownik narusza w sposób ciężki podstawowe obowiązki pracownicze.

uzasadnienie

Do podstawowych obowiązków pracownika należy m.in. dbałość o dobro zakładu pracy, ochrona jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić Państwa na szkodę. Obowiązek zachowania lojalności wobec pracodawcy wymaga od pracownika nie tylko zachowania w tajemnicy ważnych informacji, ale także powstrzymania się od ich wykorzystania we własnym interesie, w sposób, który mógłby narazić pracodawcę na szkodę. Tajemnica informacji dotyczy tylko danych o istotnym znaczeniu dla interesów majątkowych pracodawcy.

Za działanie mogące narazić pracodawcę na szkodę w szczególności uznaje się podjęcie wobec niego działalności konkurencyjnej. Jednak podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez pracownika nie musi oznaczać w każdym przypadku prowadzenia działalności konkurencyjnej i braku dbałości o interesy pracodawcy. Ujawnienie, że osoba pełniąca funkcję kierowniczą w Państwa zakładzie pracy wykonuje pracę w firmie konkurencyjnej nie musi oznaczać, że pracownik ten prowadzi działalność konkurencyjną i nie zachowuje dbałości o dobro zakładu pracy.

Po ujawnieniu, że pracownik podjął dodatkowe zatrudnienie u innego pracodawcy - w przypadku gdy nie zawarli Państwo z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji - i zamierzacie z tego powodu rozwiązać z nim umowę o pracę, ciąży na Państwu obowiązek wykazania, że pracownik z tego powodu nie wywiązywał się ze swoich podstawowych obowiązków pracowniczych, a kwestia dodatkowego zatrudnienia miała niekorzystny wpływ na prowadzone przez Państwa interesy.

Natomiast samo wykonywanie pracy przez Państwa pracownika dla firmy konkurencyjnej w omawianej sytuacji nie może być podstawą do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Reguła ta ma zastosowanie także w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. Nie można bowiem wypowiedzieć umowy o pracę tylko z tego powodu, że firma, w której pracownik podjął dodatkowe zatrudnienie, stała się konkurencyjna wobec Państwa. Trzeba jeszcze wykazać, że pracownik ze względu na dodatkową pracę wykonuje niewłaściwie swoje obowiązki lub przekazuje informacje o działalności Państwa firmy do konkurencji.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »