Rodzaje zezwoleń na pracę cudzoziemca
09 sie 2021
Zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest przez wojewodę lub starostę. Jakie są rodzaje zezwoleń? Kto może skorzystać z oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy?
Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]
27 lip 2021
Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.
Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę
23 cze 2021
Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?
Przedłużenie oświadczeń dla cudzoziemców a informacja starosty
31 maja 2021
Czy przedłużone z uwagi na COVID-19 oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi zwalniają z konieczności otrzymania informacji starosty?
Zezwolenie jednolite - kiedy odmowa i cofnięcie?
24 maja 2021
Zezwolenie jednolite - czym jest? Kiedy wojewoda może odmówić wydania zezwolenia, a kiedy może je cofnąć? Co w takiej sytuacji?
Zatrudnianie Ukraińców w parach
20 maja 2021
Zatrudnianie Ukraińców w parach - to wciąż rosnący trend na rynku pracy. Pracownicy z Ukrainy chętnie podejmują zatrudnienie w Polsce razem ze swoim partnerem.
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę - obowiązki cudzoziemca
14 maja 2021
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Jakie obowiązki ma cudzoziemiec, który otrzymał takie zezwolenie?
Czym jest informacja starosty?
07 maja 2021
Informacja starosty to dokument związany z zatrudnianiem cudzoziemców. To tzw. test rynku pracy. Czemu służy? Kiedy jest wymagana, a kiedy nie?
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi [PORADNIK]
05 maja 2021
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi czyli szybka droga do legalizacji zatrudnienia w Polsce dla obywateli sześciu państw. Jak krok po kroku zatrudnić na podstawie oświadczenia?
Granica polsko-ukraińska - czy otwarta, kwarantanna
12 kwi 2021
Granica polsko-ukraińska to granica z państwem spoza strefy Schengen. Obowiązuje więc kwarantanna po jej przekroczeniu. Ile trwa kwarantanna dla Ukraińca? Czy test na COVID zwalnia z kwarantanny?
Testy na COVID przepustką do Polski?
23 lut 2021
Testy na COVID-19 stanowią przepustkę do Polski dla Ukraińców. Czy muszą przechodzić kwarantannę? Z jakimi problemami spotykają się w Polsce w czasie pandemii? Jak pracodawcy zastępują braki kadrowe?
Kto nie musi mieć zezwolenia na pracę?
17 lut 2021
Zezwolenie na pracę wydaje się cudzoziemcom spoza UE, EOG i Szwajcarii, którzy chcą pracować w Polsce. Kto nie musi mieć zezwolenia? Co zmienił COVID-19?
Poland. Business harbour - co to jest?
16 lut 2021
Poland. Business harbour to program mający na celu pomoc Białorusinom w rozpoczęciu działalności gospodarczej w Polsce. Dla kogo przewidziano wsparcie? Co z rodzinami osób zainteresowanych? Jakie są ułatwienia w wydaniu wizy? Jakie dokumenty należy przedstawić?
Zatrudnienie cudzoziemca 2021 - bez zezwolenia na pracę
11 lut 2021
Zatrudnienie cudzoziemca w 2021 roku odbywa się na nowych zasadach. Co zmieniło się 1 grudnia 2020 r.? Kto może pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę? Czy uprawnia do tego wiza 23 i wiza z adnotacją "Poland. Business Harbour”? Poznaj nowe przepisy ułatwiające pracodawcy zatrudnianie obcokrajowców.
Studia wyższe w Polsce a zezwolenie na pracę cudzoziemca
17 lis 2020
Zezwolenie na pracę nie jest wymagane od cudzoziemca, który jest absolwentem studiów wyższych ukończonych w Polsce. Dotyczy to uczelni publicznych i prywatnych. A jak jest ze studiami zaocznymi? Czy studia niestacjonarne również zwalniają z obowiązku uzyskania zezwolenia? Kiedy jeszcze cudzoziemiec nie musi posiadać zezwolenia na pracę?
Czy stabilne zatrudnienie zatrzyma w Polsce zagranicznych pracowników?
08 cze 2018
"Z całą pewnością powinniśmy oferować imigrantom stabilne zatrudnienie. Warto zapewnić im takie warunki do życia, żeby chcieli sprowadzać do Polski swoje rodziny i tu wychować dzieci. Dzięki obecności bliskich wiele osób pozostałoby w naszym kraju na długie lata. To w pewnym zakresie zniwelowałoby skutki starzejącego się społeczeństwa i niedoborów kadrowych, które będą narastały" - podkreśla Krzysztof Inglot, Prezes spółki Personnel Service. Obecnie większość Ukraińców w Polsce pracuje na czarno. Czy stabilne zatrudnienie wyciągnie ich z szarej strefy?
Zasady zatrudniania cudzoziemców
17 wrz 2015
Cudzoziemiec zatrudniony w Polsce podlega polskim przepisom prawa pracy i podobnie jak polscy pracownicy ma prawo do godziwego wynagrodzenia za wykonaną pracę. Jakie są zasady zatrudniania cudzoziemców?
Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce - niezbędne informacje
16 lip 2015
Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce odbywa się na ściśle określonych zasadach. Kiedy w celu podjęcia pracy wymaga się zezwolenia na pracę cudzoziemca? Jak legalnie go zatrudnić? W jakich przypadkach unieważnia się zezwolenie na pracę? Którzy cudzoziemcy nie muszą posiadać zezwolenia na pracę? Jakie kary mogą zostać nałożone na pracodawcę za nielegalne zatrudnienie?
Jak zatrudniać cudzoziemców do prac sezonowych
10 lip 2015
Do prac sezonowych najłatwiej zatrudniać cudzoziemców, którzy nie muszą uzyskiwać pozwolenia na pracę w Polsce. Dotyczy to m.in. osób z krajów Unii Europejskiej oraz z krajów Europy Wschodniej sąsiadujących z Polską, np. Rosji, Białorusi czy Ukrainy. Najkorzystniejszą formą zatrudnienia do takich prac będzie dla polskiego przedsiębiorcy umowa cywilnoprawna.
Zatrudnienie pracowników ze Wschodu
06 lut 2015
Zatrudnienie pracowników ze Wschodu może przynieść firmie korzyści. Jednak ma to swoje dobre i złe strony. Jak znaleźć cudzoziemców chętnych do pracy? O jakie formalności należy zadbać?
Ułatwienia dla cudzoziemców od 1 maja 2014 r.
05 maja 2014
Ułatwienia dla cudzoziemców przebywających w Polsce weszły w życie 1 maja 2014 r. Maksymalny okres pobytu czasowego został wydłużony do 3 lat. Wystarczy też uzyskać jedno zezwolenie na pobyt i pracę w kraju.
Wydanie zezwolenia na wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
13 mar 2014
Wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga wydania zezwolenia. Warunki wydania przedmiotowego zezwolenia określa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenie w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca.
Zezwolenia na pracę dla cudzoziemców w Polsce 2012 / 2013
01 sie 2012
Zezwolenie na pracę wydawane jest przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego, bądź ze względu na siedzibę podmiotu, do którego cudzoziemiec jest delegowany. Zezwolenie wydawane jest wyłącznie na pisemny wniosek podmiotu, który chce powierzyć pracę cudzoziemcowi.
Cudzoziemcy z wyższymi kwalifikacjami nie muszą mieć zezwolenia na pracę
01 sie 2012
Przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2012 roku o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wskazują kolejną grupę osób, które mogą pracować w Polsce bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę.
Zatrudnianie cudzoziemców 2012 – wysokie kary za nielegalnie przebywających w Polsce
20 lip 2012
Od 21 lipca obowiązuje ustawa z 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 6 lipca 2012 r., poz. 769). Nakłada ona nowe obowiązki (także nowe kary) na przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców z tzw. państw trzecich (czyli spoza UE i innych państw EOG oraz Szwajcarii).
Abolicja dla cudzoziemców - wnioski tylko do 2 lipca 2012 r.
12 cze 2012
Wielu przedsiębiorców zatrudnia cudzoziemców, nie zawsze jednak legalnie. Przeszkodą dla legalnego zatrudnienia cudzoziemca jest najczęściej jego nielegalny pobyt w Polsce. Warto więc przypomnieć, że od 1 stycznia 2012 r. obowiązują przepisy ustawy o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa ta wprowadziła abolicję dla cudzoziemców.
Co należy dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia?
10 maja 2010
Sam wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca złożony u wojewody niestety jest niewystarczający. Trzeba do niego dołączyć szereg załączników.
Jakich danych polskie organy mogą żądać od cudzoziemców?
10 maja 2010
Polskie organy, które są uprawnione do wydawania zezwoleń na pracę bądź ich przedłużania, mają prawo do gromadzenia licznych danych na temat cudzoziemców, nawet bardziej szczegółowych niż w jakimkolwiek rejestrze dotyczącym obywateli polskich.
Jakie są rodzaje wiz dla cudzoziemców?
10 maja 2010
Wizy dla cudzoziemców w Polsce nie są jednolite. Jest ich kilka rodzajów i każda z nich ma inne przeznaczenie.
Kiedy cudzoziemiec może przekroczyć granicę Polski?
10 maja 2010
Pomimo układu Schengen oraz wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, nie każdy cudzoziemiec może wjeżdżać na teren Polski bez żadnych ograniczeń.
Czym jest zaproszenie dla cudzoziemca?
07 maja 2010
Cudzoziemiec może przedstawić jako dokument potwierdzający możliwość uzyskania wystarczających środków utrzymania zaproszenie. Ustawa o cudzoziemcach wskazuje, kto może wystawić takie zaproszenie, oraz co musi się w nim znajdować.
Kiedy odmawia się cudzoziemcowi wjazdu na terytorium Polski?
07 maja 2010
Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach określa sytuacje, kiedy służby graniczne będą zmuszone odmówić cudzoziemcowi wjazdu do Polski.
Zezwolenie na pracę dla cudzoziemców wykonujących pracę u pracodawcy zagranicznego
06 maja 2010
Osoby pracujące dla pracodawcy zagranicznego, delegowane do pracy na terenie Polski na pewien określony czas, również muszą uzyskać zezwolenie na pracę.
Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca wykonującego pracę dla podmiotu mającego siedzibę w Polsce
06 maja 2010
Zezwolenie na pracę jest wydawane wyłącznie na pisemny wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi przez właściwego wojewodę.
Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca pełniącego funkcję w zarządzie osoby prawnej
06 maja 2010
Zezwolenie na pracę jest wydawane wyłącznie na pisemny wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi przez właściwego wojewodę.
Ważność zezwolenia na pracę
06 maja 2010
W pewnych okolicznościach, takich jak np. zmiana siedziby przedsiębiorcy, pomimo istotnych zmian samej treści zezwolenia, nie jest konieczne ponowienie procedury jego uzyskania.
Opłata za wydanie zezwolenia na pracę
06 maja 2010
Wydawane przez wojewodę zezwolenie na pracę dla cudzoziemca niestety nie jest bezpłatne. Podmiot starający się o takie zezwolenie musi uiścić określoną w przepisach prawa opłatę.
Którzy cudzoziemcy nie potrzebują zezwolenia na pracę?
06 maja 2010
Co do zasady, cudzoziemcy, aby podjąć legalną pracę na terytorium Polski muszą posiadać zezwolenie na pracę. Są jednak przypadki, kiedy zezwolenie nie jest wymagane.
Kto jest uprawniony do pracy na terytorium Polski?
06 maja 2010
Cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełnia któryś z wymienionych niżej warunków.
Kiedy wymagane jest zezwolenie na pracę?
06 maja 2010
Cudzoziemiec chcący podjąć legalną pracę w Polsce musi postarać się o zezwolenie na pracę.
Kiedy wojewoda wyda zezwolenie na pracę bez badania warunków specjalnych?
06 maja 2010
Wojewoda, jako podmiot wydający zezwolenia na pracę dla cudzoziemców, na mocy przepisów prawa jest zobowiązany do badania pewnych warunków specjalnych, takich jak np. wysokość otrzymywanego przez cudzoziemca wynagrodzenia, czy sytuacja na lokalnym rynku pracy, zanim wyda takie zezwolenie.
Kiedy wojewoda uchyli wydane zezwolenie na pracę?
06 maja 2010
Wojewoda, jako podmiot uprawniony do wydawania zezwoleń na pracę, może wstrzymać ich wydanie, ale także uchylić raz wydane zezwolenie, w przypadku zaistnienia określonych prawem przesłanek.
Kiedy wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę?
06 maja 2010
Wojewoda może odmówić wydania zezwolenia na pracę, jeżeli stwierdzi określone prawem braki formalne, których zaistnienie czyni wydanie zezwolenia niemożliwym lub sprzecznym z prawem.
Jakie są typy zezwoleń na pracę?
06 maja 2010
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2009 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca określa typy zezwoleń na pracę, jakie funkcjonują w polskim systemie prawnym.
Do czego zobowiązany jest przedsiębiorca powierzający pracę cudzoziemcowi?
06 maja 2010
Nie tylko cudzoziemcy muszą spełnić określone warunki, aby mogli pracować w Polsce. Również podmioty chcące zatrudnić cudzoziemca i starające się zezwolenie na pracę muszą spełnić pewne wymagania.
Czas trwania zezwolenia na pracę
06 maja 2010
Wydawane przez wojewodę zezwolenie na pracę z reguły obowiązuje przez pewien określony czas i ewentualnie może być przedłużane.