REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca cudzoziemców: Wiza przepustką do pracy w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Wiza Schengen jest nazywana wizą krótkoterminową
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiza jest pisemnym zezwoleniem na przekroczenie granicy lub pobyt na terenie obcego państwa wystawiane cudzoziemcom przez przedstawicielstwa dyplomatyczne lub konsularne (konsulaty) tegoż państwa. Można też, w określonych przypadkach, otrzymać ją na granicy. Ma ona zazwyczaj postać naklejki umieszczonej w paszporcie lub innym dokumencie podróży. Może też mieć postać stempla lub wpisu. Jakie są najpopularniejsze rodzaje wiz wydawanych przez polskie uprawnione organy? Czym się charakteryzują? Odpowiadamy. 

Istnieją dwa główne rodzaje wiz, które są wydawane przez uprawnione do tego polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne lub konsularne:

REKLAMA

  • Wiza Schengen, oznaczona literą „C”.
  • Wiza krajowa, oznaczona literą „D”.

Podstawową różnicą między wizą Schengen a wizą krajową jest okres uprawniający do pobytu na terenie RP.

Co to jest wiza Schengen

REKLAMA

Wiza Schengen jest nazywana wizą krótkoterminową, ponieważ w ramach swojej ważności uprawnia do wjazdów i pobytów (jednego lub większej liczby) nieprzekraczających łącznie 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Okres dozwolonego pobytu na wizie Schengen oblicza się biorąc pod uwagę liczbę dni dozwolonego pobytu, okres ważności wizy oraz liczbę dozwolonych wjazdów do strefy Schengen. Na stronie internetowej Straży Granicznej czytamy, że: „w praktyce kontrola dni dopuszczalnego pobytu na podstawie wizy C polega na cofnięciu się o 180 dni (od dnia dokonywania kontroli) i obliczenia, np. na podstawie odcisków stempli kontroli granicznej, liczby dni, które cudzoziemiec już wykorzystał w tym 180-dniowym okresie.”

Wiza Schengen jest ważna na obszarze strefy Schengen i uprawnia do pobytu na terytorium wszystkich państw tej strefy przez okres nie przekraczający 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.

Co to jest wiza krajowa

Wiza krajowa („D”) jest wizą długoterminową. Uprawnia, w okresie swojej ważności, do wjazdu lub wjazdów na terytorium RP i pobytu lub pobytów trwających łącznie dłużej niż 90 dni, ale krócej niż rok. Dokładna dopuszczalna liczba dni pobytu możliwa do wykorzystania każdorazowo jest wskazana na naklejce wizowej w rubryce „czas pobytu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wjazd na podstawie wizy krajowej jest możliwy do ostatniego dnia ważności wizy, o ile nie został wyczerpany wskazany okres pobytu (ilość dni).

W okresie ważności wizy krajowej cudzoziemiec może również podróżować po całej strefie Schengen. Jego pobyt poza granicami Polski może trwać do 90 dni w ciągu 180 dni (pobyt krótkoterminowy).

Polecamy: „Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia”

Jak uzyskać wizę

REKLAMA

Na naklejce wizowej zarówno wizy Schengen („C”), jak i wizy krajowej („D”) w polu „uwagi” zamieszcza się napis „cel wydania:” oraz oznaczenia (od 1 do 23) tych celów. O celach wydania wiz czytamy w ustawie o cudzoziemcach (art. 60) oraz rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wiz dla cudzoziemców. Jest to o tyle istotne, że niektóre rodzaje wiz (z określonym celem) nie uprawniają do podjęcia pracy w Polsce. Takimi wizami są te wydane w celu turystycznym (cel wydania: 01) oraz w celu korzystania z ochrony czasowej (cel wydania: 20).  

Na stronie internetowej Urzędu ds. Cudzoziemców czytamy: „co do zasady, typ wizy, o którą powinien ubiegać się cudzoziemiec zależy od długości planowanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – jeśli cudzoziemiec planuje pobyt dłuższy niż 90 dni w ciągu roku, powinien ubiegać się o wizę krajową; jeśli krótszy – o wizę Schengen. Od tej zasady wprowadza się następujące wyjątki:

  • wizy w celu tranzytu lub tranzytu lotniczego wydaje się wyłącznie jako wizy Schengen;
  • wizy w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych, odbycia stażu, udziału w programie wolontariatu europejskiego, repatriacji, przybycia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako członek najbliższej rodziny repatrianta, korzystania z uprawnień wynikających z posiadania Karty Polaka, przybycia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako członek najbliższej rodziny osoby przebywającej w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały uzyskanego na podstawie Karty Polaka oraz korzystania z ochrony czasowej wydaje się wyłącznie jako wizy krajowe.”

Konsulem właściwym do rozpatrzenia wniosku wizowego jest zawsze konsul tego państwa strefy Schengen, które stanowi główny cel podróży. Jeżeli takiego państwa nie da się wskazać, wizę wydaje konsul tego państwa, w którym cudzoziemiec zamierza przebywać najdłużej.

Nie ma możliwości złożenia wniosku wizowego w polskiej placówce konsularnej, jeżeli planowana podróż nie będzie obejmowała terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, chyba że Rzeczpospolita Polska występuje jako kraj reprezentujący wizowo inne państwo strefy Schengen.  

Wniosek wizowy można złożyć nie wcześniej niż 6 miesięcy i nie później niż 15 dni przed datą planowanego wjazdu.

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA