REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na 2 lata - tryb uproszczony

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wojciech Napora
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę cudzoziemca na 2 lata - tryb uproszczony, nowe przepisy
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę cudzoziemca na 2 lata - tryb uproszczony, nowe przepisy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na 2 lata w trybie uproszczonym - którzy cudzoziemcy mogą otrzymać zezwolenie w tym trybie?

Szczególny tryb wydawania zezwoleń na pobyt czasowy i pracę

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-03-08

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Ustawa o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła, oprócz szeregu zmian w innych aktach prawnych, m.in. tzw. szczególny tryb wydawania zezwoleń na pobyt czasowy i pracę. Kogo on dotyczy i jakich formalności należy dopełnić, by otrzymać kartę pobytu? Odpowiadamy.

Szczególny tryb wydawania zezwoleń na pracę, wprowadzony ustawą zmieniającą, dotyczy tych cudzoziemców, którzy złożyli wnioski o pobyt czasowy i pracę przed 01.01.2021 r. i których sprawy nie zostały zakończone (nie wydano im decyzji) przed 29.01.2022r. (przed wejściem w życie ustawy zmieniającej). W tej procedurze ważne jest, aby wniosek o pobyt czasowy i pracę był złożony (przed 01.01.2021 r.) w trakcie legalnego pobytu i był poprawny pod względem formalnym oraz postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte. Ci cudzoziemcy otrzymają w tzw. trybie uproszczonym (szczególnym) zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na okres 2 lat.

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na 2 lata

Aby otrzymać decyzję w trybie uproszczonym nie trzeba składać żadnych dodatkowych dokumentów. Co więcej, dokument wydany w tej procedurze nie będzie określać podmiotu powierzającego wykonywanie pracy ani pracodawcy użytkownika (w przypadku pracy tymczasowej) ani też warunków wykonywania pracy, jak w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy i pracę udzielanego w zwykłych uwarunkowaniach.

Są jednak pewne warunki, które trzeba spełnić po otrzymaniu takiej „uproszczonej” decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aby zezwolenie było ważne i aby otrzymać kartę pobytu, po odebraniu decyzji, cudzoziemiec musi złożyć w terminie 60 dni pisemne oświadczenie, na określonym wzorze, w którym pracodawca wskaże warunki jego zatrudnienia. Jeżeli cudzoziemiec nie dopełni tego obowiązku lub oświadczenie nie będzie spełniać określonych przepisami warunków, zezwolenie na pobyt czasowy i pracę wygaśnie z mocy prawa (nie będzie obowiązywać).

Zezwolenia w trybie szczególnym udziela wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca w dniu złożenia wniosku albo Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców – w drugiej instancji.

Jeżeli cudzoziemiec zmienił miejsce pobytu przed 29.01.2022 r., a co za tym idzie zmieniła się właściwość wojewody, decyzję wydaje się ze względu na to nowe miejsce pobytu. Późniejsze zmiany pobytu nie będą powodować zmiany właściwości wojewody.

Oświadczenie pracodawcy - warunki pracy cudzoziemca

W szczególnym trybie udzielania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę bardzo ważne jest, aby po otrzymaniu decyzji złożyć do urzędu wojewódzkiego oświadczenie lub oświadczenia pracodawcy/pracodawców (na wzorze określonym w załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 stycznia 2022 r.). W nim podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi określa warunki pracy, które muszą być zgodne z wymaganiami minimalnymi, czyli:

  • wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę lub umowie zlecenia;
  • wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2022 r. - 3010 zł brutto miesięcznie), niezależnie od wymiaru czasu pracy/liczby godzin pracy.

Wynagrodzenie za pracę cudzoziemca

Warunek dotyczący minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie spełniony także wówczas, gdy cudzoziemiec będzie zamierzał wykonywać pracę na rzecz więcej niż jednego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, a suma wynagrodzeń otrzymywanych od wszystkich podmiotów nie będzie niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 9 ust. 15 ustawy nowelizującej).

Oświadczenie należy złożyć do wojewody, który udzielił zezwolenia.

Ważne!

Jeżeli warunki zatrudnienia nie będą zgodne z powyższymi, wojewoda wyda decyzję o wygaśnięciu zezwolenia, co oznacza, że nie będzie ono obowiązywać i karta pobytu nie zostanie wydana.

Ważne! 

Oświadczenie powinno zostać złożone w terminie, być kompletne, podpisane przez osobę do tego upoważnioną i spełniać wymagania minimalne. Oświadczenia nie można złożyć ponownie, ani go poprawić lub uzupełnić.

Legalna praca od decyzji do oświadczenia

Aby praca pomiędzy otrzymaniem decyzji w trybie uproszczonym a złożeniem oświadczenia była legalna, cudzoziemiec powinien ją wykonywać na rzecz podmiotu powierzającego wykonywanie pracy i na warunkach wskazanych w później złożonym oświadczeniu (art. 9 ust. 19 ustawy zmieniającej). Na podstawie tego zezwolenia cudzoziemiec może wykonywać pracę tylko u pracodawcy/pracodawców wskazanych w oświadczeniach złożonych po otrzymaniu decyzji.

Gdy cudzoziemiec będzie chciał zmienić pracodawcę lub warunki wykonywania pracy będzie mógł skorzystać z nowego trybu zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (art. 9 ust. 18 ustawy zmieniającej, który odnosi się do znowelizowanych przepisów ustawy o cudzoziemcach - art. 120–120b).

Obowiązkiem cudzoziemca jest również poinformowanie wojewody, który wydał zezwolenie (w trybie uproszczonym), o zakończeniu pracy w ciągu 15 dni od utraty zatrudnienia.

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trybie szczególnym - kto nie otrzyma?

Ustawa zmieniająca (art. 8 ust. 1) wskazuje przypadki, w których cudzoziemcy nie otrzymają zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w trybie szczególnym. Są to sytuacje gdy:

  1. obowiązuje wpis danych cudzoziemca do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany;
  2. dane cudzoziemca znajdują się w Systemie Informacyjnym Schengen do celów odmowy wjazdu;
  3. sprzeciwiają się temu względy obronności, bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego lub zobowiązania wynikające z postanowień ratyfikowanych umów międzynarodowych obowiązujących Rzeczpospolitą Polską.

Wygaśnięcie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

W przypadku wygaśnięcia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę z dniem następującym po wygaśnięciu rozpocznie bieg termin 30-dniowy na opuszczenie terytorium Rzeczypospolitej (termin określony w art. 299 ust. 6 pkt 1 ustawy o cudzoziemcach), chyba, że cudzoziemiec będzie posiadał ważny dokument uprawniający go do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub z ustawy będzie wynikać, że jego pobyt na tym terytorium uważa się za legalny (art. 9 ust. 13 ustawy zmieniającej).

Karta pobytu

Karta pobytu zostanie cudzoziemcowi wydana z urzędu dopiero po złożeniu oświadczenia oraz po wykluczeniu tego, że zezwolenie wygasa, a w przypadku, gdyby jeszcze nie pobrano od niego odcisków linii papilarnych, po takim pobraniu (art. 9 ust. 14 i art. 8 ust. 15 ustawy zmieniającej). 

Informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.

Źródło:

Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (art. 8-11)

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA