REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie obywatela Białorusi na stanowisko kierowcy autobusu w komunikacji miejskiej - dokumenty

Zatrudnienie obywatela Białorusi na stanowisko kierowcy autobusu w komunikacji miejskiej - dokumenty
Zatrudnienie obywatela Białorusi na stanowisko kierowcy autobusu w komunikacji miejskiej - dokumenty
Solaris

REKLAMA

REKLAMA

Jakie dokumenty powinien posiadać obywatel Białorusi, którego planuje się zatrudnić na stanowisko kierowcy autobusu w komunikacji miejskiej?

Ważne!
Szereg formalności niezbędnych do zatrudnienia obywatela Białorusi będzie musiał wypełnić podmiot zatrudniający. Niezależnie od powyższego należy przyjąć, że obywatel Białorusi który został wybrany w ramach rekrutacji na przyszłego kierowcy autobusu komunikacji miejskiej będzie musiał posiadać dokument tożsamości jak również niezbędne uprawnienia do kierowania pojazdami (odpowiednik polskiego prawo jazdy kategorii D). Ponieważ zawód kierowcy pojazdu samochodowego przeznaczonego konstrukcyjnie do przewozu powyżej 5 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym transporcie drogowym jest w Polsce zawodem regulowanym, warto uzyskać dodatkowe informacje w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Autopromocja

Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce

Praca wykonywana na terenie Rzeczpospolitej Polskiej może być świadczona zarówno przez obywateli polskich jak również przez cudzoziemców. W przypadku pierwszej z powyższych kategorii osób kwestie związane z zatrudnianiem regulowane są w podstawowym źródle prawa pracy jakim jest kodeks pracy. W przypadku cudzoziemców należy odwołać się do przepisów dodatkowych uregulowanych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zatrudnienie obywatela Białorusi jako kierowcy w komunikacji miejskiej - dokument tożsamości, prawo jazdy

Odnosząc się bezpośrednio do wątpliwości o których mowa w pytaniu należy w pierwszej kolejności zauważyć, iż duża część postępowania w sprawie zatrudnienia obywatela Białorusi będzie leżała po stronie podmiotu zatrudniającego. Należy bowiem pamiętać, że cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jeżeli spełnia kryteria o których mowa w art 87 ustawy o promocji zatrudnienia.

Przepisy nie regulują w sposób bezpośredni z zakresu dokumentów jakie powinna posiadać osoba ubiegająca się o zatrudnienie w charakterze kierowcy autobusu komunikacji miejskiej będąc jednocześnie obywatelem Białorusi. Z całą pewnością osoba taka musi posiadać ważny dokument tożsamości zawierający dane osobowe niezbędne do podjęcia zatrudnienia w zakresie imienia i nazwiska, płci, daty urodzenia obywatelstwa, nazwę, serię, numer, datę wydania i datę ważności dokumentu podróży, numer wizy lub karty pobytu oraz okres ważności tego dokumentu, jeżeli przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dane dotyczące podstawy prawnej pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uwzględniając fakt, iż do wykonywania zawodu kierowcy komunikacji miejskiej nie jest wystarczające zapewnienie szkolenia z zakresu BHP należy przyjąć że kluczowym dokumentem będzie ważne prawo jazdy - odpowiednik polskiego prawa jazdy kategorii D. Niezależnie od powyższego dobrze mieć świadomość że kierowca pojazdu samochodowego przeznaczonego konstrukcyjnie do przewozu powyżej 5 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym transporcie drogowym należy do zawodów regulowanych. Tym samym warto uzyskać dodatkowe informacje w sprawie ewentualnego postępowania w zakresie uznawania kwalifikacji w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce osoba ubiegająca się o stanowisko kierowcy autobusu komunikacji miejskiej może posiadać wydane na terenie Białorusi orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy - wydane w ramach obowiązujących na terenie Białorusi badań profilaktycznych, jak również szkolenie bhp zrealizowane zgodnie z białoruskimi przepisami. Niezależnie od powyższego właściwym postępowaniem będzie zapewnienie osobie przyjmowanej do pracy wstępnych badań profilaktycznych oraz szkolenia bhp na podstawie przepisów obowiązujących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Podstawa prawna: art. 84-90e ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 690).

Sebastian Kryczka

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  REKLAMA

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA