REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie obywatela Białorusi na stanowisko kierowcy autobusu w komunikacji miejskiej - dokumenty

Zatrudnienie obywatela Białorusi na stanowisko kierowcy autobusu w komunikacji miejskiej - dokumenty
Zatrudnienie obywatela Białorusi na stanowisko kierowcy autobusu w komunikacji miejskiej - dokumenty
Solaris

REKLAMA

REKLAMA

Jakie dokumenty powinien posiadać obywatel Białorusi, którego planuje się zatrudnić na stanowisko kierowcy autobusu w komunikacji miejskiej?

Ważne!
Szereg formalności niezbędnych do zatrudnienia obywatela Białorusi będzie musiał wypełnić podmiot zatrudniający. Niezależnie od powyższego należy przyjąć, że obywatel Białorusi który został wybrany w ramach rekrutacji na przyszłego kierowcy autobusu komunikacji miejskiej będzie musiał posiadać dokument tożsamości jak również niezbędne uprawnienia do kierowania pojazdami (odpowiednik polskiego prawo jazdy kategorii D). Ponieważ zawód kierowcy pojazdu samochodowego przeznaczonego konstrukcyjnie do przewozu powyżej 5 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym transporcie drogowym jest w Polsce zawodem regulowanym, warto uzyskać dodatkowe informacje w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

REKLAMA

Autopromocja

Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce

Praca wykonywana na terenie Rzeczpospolitej Polskiej może być świadczona zarówno przez obywateli polskich jak również przez cudzoziemców. W przypadku pierwszej z powyższych kategorii osób kwestie związane z zatrudnianiem regulowane są w podstawowym źródle prawa pracy jakim jest kodeks pracy. W przypadku cudzoziemców należy odwołać się do przepisów dodatkowych uregulowanych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zatrudnienie obywatela Białorusi jako kierowcy w komunikacji miejskiej - dokument tożsamości, prawo jazdy

Odnosząc się bezpośrednio do wątpliwości o których mowa w pytaniu należy w pierwszej kolejności zauważyć, iż duża część postępowania w sprawie zatrudnienia obywatela Białorusi będzie leżała po stronie podmiotu zatrudniającego. Należy bowiem pamiętać, że cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jeżeli spełnia kryteria o których mowa w art 87 ustawy o promocji zatrudnienia.

Przepisy nie regulują w sposób bezpośredni z zakresu dokumentów jakie powinna posiadać osoba ubiegająca się o zatrudnienie w charakterze kierowcy autobusu komunikacji miejskiej będąc jednocześnie obywatelem Białorusi. Z całą pewnością osoba taka musi posiadać ważny dokument tożsamości zawierający dane osobowe niezbędne do podjęcia zatrudnienia w zakresie imienia i nazwiska, płci, daty urodzenia obywatelstwa, nazwę, serię, numer, datę wydania i datę ważności dokumentu podróży, numer wizy lub karty pobytu oraz okres ważności tego dokumentu, jeżeli przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dane dotyczące podstawy prawnej pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Uwzględniając fakt, iż do wykonywania zawodu kierowcy komunikacji miejskiej nie jest wystarczające zapewnienie szkolenia z zakresu BHP należy przyjąć że kluczowym dokumentem będzie ważne prawo jazdy - odpowiednik polskiego prawa jazdy kategorii D. Niezależnie od powyższego dobrze mieć świadomość że kierowca pojazdu samochodowego przeznaczonego konstrukcyjnie do przewozu powyżej 5 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym transporcie drogowym należy do zawodów regulowanych. Tym samym warto uzyskać dodatkowe informacje w sprawie ewentualnego postępowania w zakresie uznawania kwalifikacji w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce osoba ubiegająca się o stanowisko kierowcy autobusu komunikacji miejskiej może posiadać wydane na terenie Białorusi orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy - wydane w ramach obowiązujących na terenie Białorusi badań profilaktycznych, jak również szkolenie bhp zrealizowane zgodnie z białoruskimi przepisami. Niezależnie od powyższego właściwym postępowaniem będzie zapewnienie osobie przyjmowanej do pracy wstępnych badań profilaktycznych oraz szkolenia bhp na podstawie przepisów obowiązujących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Podstawa prawna: art. 84-90e ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 690).

Sebastian Kryczka

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA