REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problemy migracyjne w UE

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Problemy migracyjne w UE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W UE jest problem z migracją pracowników. Badania pokazują, że ok. 48% wysoko wykwalifikowanych migrantów pracowało na stanowiskach wymagających niskich lub średnich kwalifikacji. Z powodu pandemii i problemów gospodarczych w wielu krajach UE, te dane się pogorszyły. Jakie są pozwolenia na pracę dla pracowników spoza UE nad którymi pracuje UE, aby wspierać legalną migrację zarobkową?
rozwiń >

Europa się starzeje - emerytów przybywa a dzieci nie

Aktualne zmiany demograficzne w Europie pokazują, że społeczeństwo w szybkim tempie się starzeje. Jest duży problem z niskim wskaźnikiem urodzeń, co powoduje, że do 2050 r. emeryci będą stanowić około jedną trzecią ludności UE. Szacuje się, że do 2070 r. populacja UE w wieku produkcyjnym spadnie do 292 mln osób (z 333 mln w 2016 r.), co będzie miało poważne konsekwencje dla siły roboczej.

Autopromocja

Taka sytuacja wywoła poważne konsekwencje społeczne i gospodarcze, np. zwiększony popyt na opiekę zdrowotną i usługi społeczne, niższa produktywność czy wyższe wydatki publiczne i podatki. Rodzi się pytanie, kto będzie pracował na pokolenie dzisiejszych 20-30-latów. Odpowiedzi jednak brak. Dane z wielu krajów UE pokazują, że różnego rodzaju programy społeczne wspierające rodzicielstwo, np. polskie 500+ wcale nie przynoszą oczekiwanego rezultatu i dużego wzrostu urodzeń.

Wysoko wykwalifikowani pracują przy pracach wymagających niskich kwalifikacji

Dane UE pokazują, że w 2019 r. ok. 48% wysoko wykwalifikowanych migrantów pracowało na stanowiskach wymagających niskich lub średnich kwalifikacji, w porównaniu z 20% obywateli UE. Okazuje się, że najbardziej powszechną formą zatrudnienia jest praca jako osoba sprzątająca lub pomoc domowa. 

Paradoksalnie przedsiębiorcy, szczególnie z branży budowlanej(aż 43%) czy branży IT (62%), potrzebują doświadczonych, z wiedzą i doświadczeniem - wysoko wykwalifikowanych pracowników. Przedsiębiorcy zgłaszają braki kadrowe, bo pracownicy się przebranżawiają - nawet kosztem wykonywania prac niżej sytuowanych, ale za granicą i lepiej wynagradzanych. Czy na tym polega współczesna migracja zarobkowa w ramach UE i poza nią?

Aby zaradzić niedoborom siły roboczej, wypełnić luki w umiejętnościach i pobudzić wzrost gospodarczy, Unia Europejska wprowadza zachęty dla legalnej migracji. Jakie? Poniżej opis najważniejszych propozycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niebieska karta UE: przyciąganie wysoko wykwalifikowanych pracowników do UE

Unia Europejska wprowadza zachęty dla legalnej migracji, jedną z nich jest niebieska karta UE, której celem jest ułatwienie dostępu do europejskiego rynku pracy i przyciągnięcie wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza Europy.

Do czego uprawnia niebieska karta UE?

Niebieska karta UE to zezwolenie na pracę i pobyt. Umożliwia obywatelom spoza UE pracę i zamieszkanie w kraju UE, pod warunkiem, że posiadają stopień naukowy lub równoważne kwalifikacje oraz ofertę pracy z minimalnym wynagrodzeniem wymaganym do ubiegania się o kartę.

Znowelizowane przepisy wejdą w życie do końca 2023 roku. Ustanawiają okres obowiązywania oferty pracy na minimum sześć miesięcy i obniżają próg wymaganego wynagrodzenia - ma stanowić co najmniej 100% przeciętnego rocznego wynagrodzenia brutto w kraju zatrudnienia.

Czy z niebieską kartą można wyjechać za granicę?

Posiadacze kart mogą sprowadzić członków swojej rodziny, aby zamieszkali z nimi w UE.  Posiadacze niebieskiej karty UE oraz ich rodziny mają prawo wjazdu, ponownego wjazdu i pobytu na terytorium państwa członkowskiego, które wydało kartę, oraz do przejeżdżania przez inne państwa członkowskie. członkowskiego. 

Gdzie jest uznawana niebieska karta UE?

Niebieska karta UE jest uznawana we wszystkich krajach UE, oprócz Danii i Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. 

Jedno zezwolenie: tymczasowe pozwolenie na pracę w danym kraju

Dla osób, które nie kwalifikują się do niebieskiej karty UE, istnieje możliwość uzyskania tzw. jednego zezwolenia. Jest to połączone zezwolenie na pracę i pobyt, wydawane na okres do dwóch lat przez kraj UE, w którym obywatel spoza UE będzie pracować i mieszkać.

Dyrektywa w sprawie jednego zezwolenia z 2011 r. jest obecnie poddawana przeglądowi, aby UE stała się bardziej atrakcyjna dla potencjalnych pracowników. Przegląd ma skrócić proces składania wniosku z czterech miesięcy do 90 dni. W przypadku osób już posiadających zezwolenie lub wybranych w ramach unijnego partnerstwa w zakresie talentów, proces ten może zostać skrócony do 45 dni. Przepisy mogą się więc zmienić.

Zezwolenie nie będzie już powiązane z konkretnym pracodawcą, co umożliwi pracownikom zmianę pracy, ułatwi dopasowywanie umiejętności do potrzeb rynku pracy i zmniejszy ryzyko wyzysku pracowników. Pracownicy będą również mogli zachować jedno zezwolenie, nawet gdy będą bezrobotni (do dziewięciu miesięcy).

Parlament zatwierdził swoje stanowisko w tej sprawie w kwietniu 2023 r., otwierając drogę do rozpoczęcia rozmów między negocjatorami Parlamentu a Radą nad ostatecznym kształtem przepisów.

Kogo obejmuje jedno zezwolenie a kogo nie?

Zaktualizowane jedno zezwolenie obejmuje prawie wszystkich pracowników spoza UE i ich rodziny, pracujących studentów, pracowników sezonowych i uchodźców. Jednak nie mogą się o nie ubiegać osoby oczekujące na rozpatrzenie wniosku o azyl. Nie jest również przeznaczone dla osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Kim jest rezydent długoterminowy UE

Status rezydenta długoterminowego UE umożliwia osobom spoza UE pobyt i pracę w UE na czas nieokreślony. Został wprowadzony w 2003 r. jako środek wspierania legalnej migracji i integracji obywateli spoza UE. Po przyznaniu statusu, pracownik może swobodnie przemieszczać się i pracować w UE.

Zasady uzyskiwania statusu rezydenta jendak się zmienią. Parlament chce zmniejszenia wymogu długości zamieszkania niezbędnego do zakwalifikowania się z pięciu do trzech lat oraz uwzględnienia uchodźców i innych grup napotykających bariery. Nowe przepisy zapewniłyby im takie samo traktowanie jak obywateli UE jeśli chodzi o zatrudnienie, edukację i świadczenia socjalne.

Kto nie kwalifikuje się do statusu rezydenta długoterminowego UE?

Status rezydenta długoterminowego UE nie przysługuje obywatelom spoza UE, którzy:

  • studiują lub odbywają szkolenie zawodowe;
  • złożyli wniosek o udzielenie ochrony tymczasowej lub międzynarodowej;
  • przebywają w UE wyłącznie tymczasowo np. jako au pair, pracownicy delegowani przez usługodawcę w celu transgranicznego świadczenia usług lub jako transgraniczni usługodawcy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA