REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca i świadczenia rodzinne dla uchodźców - będą nowe przepisy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Nowosielska
Paulina Nowosielska
Patrycja Otto
Patrycja Otto
Uchodźcy - praca i świadczenia rodzinne w Polsce na nowych, uproszczonych zasadach, trwają prace nad nowymi przepisami
Uchodźcy - praca i świadczenia rodzinne w Polsce na nowych, uproszczonych zasadach, trwają prace nad nowymi przepisami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca i świadczenia rodzinne dla uchodźców będą przyznawane jak dla Polaków. Trwają prace nad nowymi przepisami. Proponuje się specjalny, czasowy program obejmujący migrantów wojennych z Ukrainy.

Praca dla uchodźców - będą nowe przepisy

Wkrótce legalny pobyt Ukraińców w naszym kraju będzie oznaczał nieograniczony dostęp do rynku zatrudnienia. Przedsiębiorcy apelują, by zmiany wprowadzić jak najszybciej.

REKLAMA

Autopromocja

Przygotowujemy zmiany przepisów, które pozwolą na długofalowe wsparcie obywateli Ukrainy – poinformowała Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, na wtorkowej konferencji zorganizowanej wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W tej sprawie odbyło się wczoraj również spotkanie z przedsiębiorcami skupionymi w Radzie Dialogu Społecznego.

Zatrudnienie uchodźców i świadczenia rodzinne w Polsce

Obywatele Ukrainy mający pieczątkę pozwalającą legalnie przebywać na terenie Rzeczypospolitej, będą zatem mieli też otwarty dostęp do rynku pracy. Pracodawca będzie jedynie zobowiązany do powiadomienia właściwego urzędu pracy o ich zatrudnieniu. Mają też zyskać dostęp do świadczeń rodzinnych – 500 plus czy do rodzinnego kapitału opiekuńczego, które otrzymają na podstawie kart stałego pobytu.

Obecnie, by zatrudnić legalnie obywatela Ukrainy, trzeba uzyskać dla niego jeden z dokumentów:

  • oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy (z powiatowego urzędu pracy w terminie siedmiu dni na okres do 24 miesięcy) lub
  • zezwolenie na pracę (w urzędzie wojewódzkim w terminie ok. 30 dni na okres do trzech lat).

Oferty pracy dla obywateli Ukrainy

Resort pracy zachęca, by przedsiębiorcy zgłaszali swoje oferty zatrudnienia w najbliższym powiatowym urzędzie pracy z zaznaczeniem, że to oferta dla obywateli Ukrainy. PUP może też pomóc w przetłumaczeniu jej na język ukraiński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Specustawa w sprawie zatrudniania Ukraińców

Swietłana Walczak, ekspert ds. polityki migracyjnej Federacji Przedsiębiorców Polskich, zastrzega, że procedury nie mogą być takie jak przed wojną. – Jesteśmy po telekonferencji z minister Maląg, gdzie zostało zapowiedziane wejście w życie specustawy. Będzie obejmowała uproszczenie procedur zatrudnienia przez pracodawców obywateli Ukrainy oraz zminimalizowanie dokumentacji na zasadzie wyłącznie notyfikacji zatrudnienia cudzoziemca w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia przez niego pracy.

Ukraińcy bez dokumentów

Ale propozycji na stole jest więcej. Joanna Torbé, ekspertka BCC ds. prawa pracy, opisuje, że i ta organizacja wysyła do resortów rodziny, spraw wewnętrznych oraz finansów swoje. – Są poparte rozmowami w gronie naszych przedsiębiorców – podkreśla. Opisuje, że jeśli osoba z Ukrainy ma uregulowany w Polsce pobyt, dysponuje dokumentami, jak paszport biometryczny, droga do jej zatrudnienia nie jest skomplikowana. Problem pojawia się, gdy tych dokumentów brak. Cudzoziemiec może złożyć na granicy wniosek o ochronę międzynarodową. Na jego rozpatrzenie Urząd ds. Cudzoziemców ma jednak sześć miesięcy. A można się spodziewać, że liczba takich wniosków wzrośnie, co będzie miało wpływ na czas ich rozpatrywania. Ale dopiero z takim wnioskiem można występować o oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy. – Dlatego nasz postulat sprowadza się do tego, by osoby z Ukrainy mogły podejmować pracę już z chwilą złożenia wniosku – mówi Joanna Torbefé.

Agencje, które pośredniczą w zatrudnianiu cudzoziemców przez firmy w Polsce, również mówią o ułatwieniach legalizacji popytu lub pracy, w tym o wydłużeniu legalizacji pobytu osób wjeżdżających w ramach trybu nadzwyczajnego, czyli bez paszportu, na mocy decyzji komendanta placówki granicznej. Teraz jest na to 15 dni. – Chodzi też o uregulowanie sytuacji osób, głównie małych dzieci, które przekroczyły granicę jedynie z aktem urodzenia. W obecnej sytuacji trudno będzie dostać dla nich nawet tymczasowy paszport. Dlatego ważne, żeby taki akt urodzenia był wystarczającym dokumentem do legalizacji pobytu, np. uznawany jako załącznik do wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy – mówi Agnieszka Zielińska, dyrektor Polskiego Forum HR.

Możliwość szybkiego podjęcia pracy

Poza tym obecnie system elektroniczny rejestracji oświadczeń zezwala na wskazanie dnia rozpoczęcia pracy najwcześniej siedem dni od złożenia (tyle ma urząd na rejestrację). – Usunięcie tej blokady powinno nastąpić jak najszybciej, tak by można było wnioskować o rozpoczęcie pracy jak najszybciej. Szczególnie że jesteśmy gotowi przyjąć pracowników z dnia na dzień – tłumaczy Anna Jaworska, właścicielka osiedlowego sklepu spożywczego w Warszawie. Agnieszka Zielińska przyznaje, że dziś co prawda urzędnicy reagują na prośby i rejestrują oświadczenia w trybie pilnym. Jednak przez tę blokadę mają też dodatkową pracę, bo muszą ręcznie taki wniosek edytować.

Rozliczenie PIT z numerem PESEL - przesunięcie o kolejny rok

REKLAMA

Poza tym pracodawcy apelują też do resortu finansów o przesunięciu o kolejny rok obowiązku rozliczenia PIT z numerem PESEL. – Wielu pracodawców nie zatrudnia z tego powodu cudzoziemców. Nie wszyscy bowiem ciągle legitymują się numerem PESEL, a takich osób będzie jeszcze więcej – mówi nam właściciel firmy remontowo-budowlanej z Warszawy.

Pracodawcy i agencje zatrudnienia zgodnie też mówią, iż potrzebne jest też wsparcie samorządów w koordynacji działań dotyczących rejestracji osób poszukujących pracy pośród uchodźców, migrantów czy rejestracji pracodawców gotowych zatrudnić obywateli Ukrainy.

Czasowa ochrona cudzoziemców

Z kolei Naczelna Rada Adwokacka proponuje skorzystać z rozwiązań z Ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Jej art. 107 i art. 106 mówią o możliwości udzielenia ochrony czasowej, przez okres wskazany każdorazowo w tej decyzji, a także o możliwości wydania rozporządzenia o czasowej ochronie cudzoziemców, którzy opuścili swój kraj pochodzenia z powodu obcej inwazji i wojny. Jak słyszymy, osoby objęte tą formą ochrony mogłyby podjąć pracę lub wykonywać działalność gospodarczą.

Czasowy program dla Ukraińców

Przede wszystkim musimy wprowadzić specjalne programy dla osób przekraczających Polską granicę w wyniku działań wojennych. Publiczne służby zatrudnienia powinny mieć możliwość korzystania z instrumentów umożliwiających przygotowanie tych osób do wejścia na polski rynek pracy, choćby oferując podstawowe kursy języka polskiego czy pośrednictwo pracy. W stosunku do migrantów wojennych nie można stosować tych samych reguł czy wymagań co wobec migrantów zarobkowych. Czy samo przekroczenie granicy w związku z wojną nie powinno uprawniać czasowo, ale od razu do świadczenia legalnej pracy? – pyta Monika Fedorczuk, p.o. dyrektora Urzędy Pracy m.st. Warszawy, ekspert rynku pracy. – Konieczne jest utworzenie czasowego programu, który będzie ułatwiał osobom wyjeżdzającym z obszarów objętych działaniami wojennymi podjęcie choćby czasowej pracy, tak aby stworzyć choćby namiastkę normalności i – co ważne – zapewnić sobie i rodzinie podstawowe środki do życia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

REKLAMA