REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Godziny pracy w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
Czas pracy na oświadczeniu a rzeczywiście przepracowane godziny pracy - za ile wypłacić wynagrodzenie cudzoziemcowi?
Czas pracy na oświadczeniu a rzeczywiście przepracowane godziny pracy - za ile wypłacić wynagrodzenie cudzoziemcowi?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy godziny pracy w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy są zobowiązujące? Czy pracodawca musi zawsze wypłacić wynagrodzenie za tyle godzin pracy, ile wskazano w oświadczeniu?

Godziny pracy w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy

Zatrudnienie cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy wiąże się z koniecznością ścisłego przestrzegania warunków określonych w tymże dokumencie. Jakiekolwiek przekroczenia (szczególnie te nienależycie udokumentowane) mogą zrodzić ryzyko podważenia legalności zatrudnienia. Zapraszam na cykl artykułów pt. "Pora na zatrudnianie cudzoziemców", w których podpowiadam jak robić to zgodnie z przepisami i bez narażania się na ryzyko konsekwencji!

REKLAMA

Autopromocja

"Pani Moniko, mamy taki przypadek – cudzoziemiec, obywatel Armenii, pracujący na podstawie umowy zlecenia w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy ma wpisane: „liczba godzin pracy w miesiącu – 140 godz.” W styczniu 2022 r. przepracował tylko 100 godz. Czy powinien otrzymać wynagrodzenie za całe 140 godz., czy za czas faktycznie przepracowany, tj.100 godz.?"

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Z art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wynika, że jedną z niezbędnych przesłanek legalności powierzenia pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia stanowi wymóg, aby praca ta była wykonywana na warunkach określonych w tym oświadczeniu. Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi mogą być rejestrowane dla obywateli:

  • Republiki Armenii
  • Białorusi
  • Gruzji
  • Mołdawii
  • Rosji
  • Ukrainy.

Zgodnie z treścią art. 88z ust. 1 pkt 3 lit. g ww. ustawy oraz obowiązującego wzoru oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, jednym z warunków określanych w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy jest m.in. liczba godzin pracy w tygodniu lub w miesiącu (w przypadku umowy cywilnoprawnej) albo wymiar czasu pracy – etat (w przypadku umowy o pracę).

Przechowywanie dokumentów legalizujących pobyt – Musisz o tym pamiętać!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Legalność zatrudnienia cudzoziemca - oświadczenie

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które co prawda nie stanowi oficjalnej wykładni prawa, ale jest brane pod uwagę chociażby przez PIP podczas dokonywania kontroli legalności zatrudniania cudzoziemców – wynika, że powierzenie pracy cudzoziemcowi należy uznać za nielegalne przy jakimkolwiek przekroczeniu albo zaniżeniu określonego w zezwoleniu na pracę lub oświadczeniu wymiaru etatu, bądź liczby godzin pracy w tygodniu lub miesiącu.

Podmiot powierzający pracę ma obowiązek zapewnić cudzoziemcowi pracę dokładnie w takim wymiarze czasu pracy, bądź liczbie godzin, która została określona w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy.

Cudzoziemiec pracował mniej godzin niż na oświadczeniu

Jeśli cudzoziemiec przepracował mniej godzin z powodu okoliczności, leżących po stronie podmiotu zatrudniającego, należy uznać, że podmiot ten powinien wypłacić cudzoziemcowi wynagrodzenie w wysokości, jaką cudzoziemiec by otrzymał za przepracowanie liczby godzin, która powinna zostać mu zapewniona zgodnie z warunkami określonymi w oświadczeniu (w omawianym przypadku – 140 godzin).

Legalizacja zatrudnienia – dowiedz się więcej!

Cudzoziemiec odpowiada za wypracowanie mniejszej liczby godzin

Jeśli dojdzie do sytuacji przeciwnej, czyli to cudzoziemiec ponosi odpowiedzialność za niewypracowanie liczby godzin określonej w oświadczeniu, to podmiot powierzający pracę może wypłacić cudzoziemcowi wynagrodzenie odpowiadające liczbie godzin rzeczywiście przez niego przepracowanych (w omawianym przypadku – 100 godzin). Okoliczność obciążająca cudzoziemca musi być należycie udowodniona przez podmiot powierzający wykonywanie pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min. B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

REKLAMA

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

REKLAMA