REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja i zatrudnienie obywateli Ukrainy – nowe zasady

HRappka
ekspert z zakresu automatyzacji procesów HR
Jak rekrutować i zatrudniać obywateli Ukrainy – nowe zasady od 24 lutego 2022 roku
Jak rekrutować i zatrudniać obywateli Ukrainy – nowe zasady od 24 lutego 2022 roku
shutterstock

REKLAMA

Na jakich zasadach zatrudniać można obywateli Ukrainy? Na jakie aspekty należy szczególnie zwrócić uwagę podczas procesu rekrutacji? Zapraszamy do artykułu.

Zatrudnienie obywateli Ukrainy – nowe zasady

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie 24.02.2022 roku, do Polski wjechało prawie 3 miliony obywateli tego kraju. Zdecydowana większość to kobiety i dzieci, jednak duża część z tych osób poszukuje i poszukiwać będzie w Polsce legalnej pracy. 12 marca uchwalona została Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju, a 15 kwietnia weszła jej nowelizacja – z mocą wsteczną od 24.02.2022.

Na jakich zasadach przebywać i pracować w Polsce mogą obywatele Ukrainy?

Specustawa wprowadziła znaczne ułatwienia związane z legalizacją pobytu obywateli Ukrainy oraz ich małżonków nieposiadających ukraińskiego obywatelstwa. Czas, na jaki legalność pobytu została przedłużona, zależny jest od momentu wjazdu do Polski oraz posiadanych dokumentów.

W przypadku:

 • wjazdu do Polski po 24.02.2022, bez znaczenia na podstawie jakiego dokumentu – zapewniona jest legalność pobytu przez 18 miesięcy
 • pobytu w Polsce w momencie wybuchu wojny, na ruchu bezwizowym i wizie Schengen – jeśli legalny pobyt kończy się po 24.02.2022, automatycznie jego legalność zostaje przedłużona o 18 miesięcy
 • posiadania wizy krajowej lub zgody na pobyt czasowy – jeżeli ważność tych dokumentów kończy się po 24.02.2022, obywatel Ukrainy może legalnie przebywać w Polsce do 31.12.2022

Ustawa wprowadza również przyspieszoną ścieżkę legalizacji zatrudnienia obywateli Ukrainy. Pracodawcy mogą zatrudnić takie osoby, a następnie muszą tylko powiadomić o tym fakcie powiatowy urząd pracy (www.praca.gov.pl) – w ciągu 14 dni od podjęcia pracy. Nie ma potrzeby składania wniosku o zezwolenie na pracę lub też oświadczenia, choć oczywiście nadal jest to opcja i pracodawca może skorzystać z takiej ścieżki zatrudnienia.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Rekrutacja obywateli Ukrainy

Rekrutacja zawsze jest wyzwaniem, do którego należy się przygotować. Jeżeli poszukujemy kandydata, który jest obcokrajowcem, proces rekrutacji musi być jeszcze głębiej przemyślany. Szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy to na polski rynek pracy wkraczają osoby często wysoko wykwalifikowane, ale nieprzygotowane do poszukiwania pracy w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zastanowić się, jakiego języka komunikacji oczekujemy, jak przygotujemy zespół do przyjęcia nowej osoby, jakie benefity pracownicze będą tu właściwe. Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy właściwie skonstruować ogłoszenie rekrutacyjne. Nawet jeśli poszukujemy osoby z biegłym językiem polskim, to miły gestem będzie napisanie ogłoszenia w języku ukraińskim. Jeżeli nie posługujemy się tym językiem, z pomocą przychodzą systemy do rekrutacji, które automatycznie tłumaczą formularze aplikacyjne na wybrany język.

Autopromocja

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

Kup książkę:

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

W ofercie dobrze jest zawrzeć takie informacje jak: wymagane języki, oferowane wynagrodzenie, sposób zatrudnienia, miejsce pracy, oczekiwania, wymagane doświadczenie oraz benefity pracownicze (np. kurs języka polskiego, pomoc prawna, pomoc psychologiczna itp.).

Gdzie publikować ogłoszenia o pracę dla Ukraińców?

Internet oferuje nam wiele miejsc, w których umieścić można ogłoszenie. Warto nie ograniczać się do jednej lokalizacji, a dobrym pomysłem jest tzw. multiposting, czyli automatyczna publikacja ogłoszenia na wielu portalach pracy.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

W jakich miejscach obywatele Ukrainy mogą poszukiwać pracy?

 • www.olx.pl
 • grupy na Facebooku (np. Wsio Swoi)
 • www.oferty.praca.gov.pl
 • www.eures.praca.gov.pl
 • www.praca.hrappka.pl
 • www.fachpraca.pl
 • www. praca-lublin-ukraina.pl (lubelska lokalna inicjatywa)
 • DJInni
 • LinkedIn
 • No Fluff Jobs

Zatrudnienie obywateli Ukrainy

Znaleźliśmy już odpowiedniego kandydata, co dalej? Przede wszystkim należy upewnić się, że przebywa on w Polsce legalnie. Na tej podstawie możemy zatrudnić go, bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę. Należy tylko zgłosić fakt zatrudnienia do powiatowego urzędu pracy – za pomocą systemu teleinformatycznego www.praca.gov.pl, w ciągu 14 dni od podjęcia pracy.

Z obywatelem Ukrainy należy zawrzeć taką samą umowę jak z obywatelem Polski. W przypadku umowy o pracę należy pamiętać o minimalnym miesięcznym wynagrodzeniu (3010 zł brutto), natomiast w przypadku umowy zlecenie minimalnym godzinowym wynagrodzeniu (19,70 zł brutto).

Umowa powinna zostać sporządzona w zrozumiałym dla Ukraińca języku. Może być to oczywiście język polski, o ile przyszły pracownik posługuje się nim w stopniu komunikatywnym.

Onboarding obywatela Ukrainy

Onboarding to proces wprowadzenia nowego pracownika do organizacji. Z jednej strony ma to pomóc mu w szybszym wdrożeniu się w obowiązki, a z drugiej sprawić, że stres związany z wejściem w nowe miejsce będzie mniejszy. Onboarding ma szczególne znaczenie w przypadku pracowników z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym.

Dla tych osób nowa jest nie tylko praca, ale również otoczenie, kultura, miasto i ludzie. O pracownika z Ukrainy można szczególnie zadbać wyznaczając mu na dłuższy czas buddiego, czyli osobę, która będzie odpowiadać na wszelkie pytania i wątpliwości. Buddy ma za zadanie pomóc w wejściu w nowe środowisko i zadbać nie tylko o dobre wdrożenie pracownika, ale również samopoczucie i integrację z zespołem.

Niewątpliwie dobrym pomysłem – zarówno dla pracownika z Ukrainy, jak i zespołu, jest przygotowanie podstawowego słowniczka polsko-ukraińskiego oraz innych materiałów, które pomóc mogą w dobrej komunikacji.

Podsumowanie

Rekrutacja i zatrudnienie Ukraińców to temat, z którym firmy coraz częściej będą miały styczność. O czym powinni pamiętać pracodawcy zatrudniający pracowników obywatelstwa ukraińskiego?

 • Stworzenie dopasowanego formularza aplikacyjnego (najlepiej w języku ukraińskim), publikacja na wielu portalach pracy (multiposting) – w tym pomóc może wyspecjalizowany program do rekrutacji cudzoziemców.
 • Sprawdzenie legalności pobytu (np. na mocy specustawy z dnia 12.02.2022).
 • Legalne zatrudnienie. Specustawą wojenna pozwala na zatrudnienie Ukraińca bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, a jedynie przy pomocy wysłania Powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy – do właściwego powiatowego urzędu pracy. Wciąż jednak pracodawcy zatrudniać mogą na Oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (z podjęciem pracy należy czekać do momentu wpisu do ewidencji oświadczeń) lub na Zezwoleniu na pracę.
 • Podpisaniu z obywatelem Ukrainy umowy – w zrozumiałym dla niego języku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Polak
  2022-04-26 20:34:58
  Skąd się wzięło w Polsce przyslowie Leniwy jak Ukrainiec? Ktoś, coś?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

REKLAMA

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA