REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja i zatrudnienie obywateli Ukrainy – nowe zasady

HRappka
ekspert z zakresu automatyzacji procesów HR
Jak rekrutować i zatrudniać obywateli Ukrainy – nowe zasady od 24 lutego 2022 roku
Jak rekrutować i zatrudniać obywateli Ukrainy – nowe zasady od 24 lutego 2022 roku
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na jakich zasadach zatrudniać można obywateli Ukrainy? Na jakie aspekty należy szczególnie zwrócić uwagę podczas procesu rekrutacji? Zapraszamy do artykułu.

Zatrudnienie obywateli Ukrainy – nowe zasady

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie 24.02.2022 roku, do Polski wjechało prawie 3 miliony obywateli tego kraju. Zdecydowana większość to kobiety i dzieci, jednak duża część z tych osób poszukuje i poszukiwać będzie w Polsce legalnej pracy. 12 marca uchwalona została Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju, a 15 kwietnia weszła jej nowelizacja – z mocą wsteczną od 24.02.2022.

Autopromocja

Na jakich zasadach przebywać i pracować w Polsce mogą obywatele Ukrainy?

Specustawa wprowadziła znaczne ułatwienia związane z legalizacją pobytu obywateli Ukrainy oraz ich małżonków nieposiadających ukraińskiego obywatelstwa. Czas, na jaki legalność pobytu została przedłużona, zależny jest od momentu wjazdu do Polski oraz posiadanych dokumentów.

W przypadku:

 • wjazdu do Polski po 24.02.2022, bez znaczenia na podstawie jakiego dokumentu – zapewniona jest legalność pobytu przez 18 miesięcy
 • pobytu w Polsce w momencie wybuchu wojny, na ruchu bezwizowym i wizie Schengen – jeśli legalny pobyt kończy się po 24.02.2022, automatycznie jego legalność zostaje przedłużona o 18 miesięcy
 • posiadania wizy krajowej lub zgody na pobyt czasowy – jeżeli ważność tych dokumentów kończy się po 24.02.2022, obywatel Ukrainy może legalnie przebywać w Polsce do 31.12.2022

Ustawa wprowadza również przyspieszoną ścieżkę legalizacji zatrudnienia obywateli Ukrainy. Pracodawcy mogą zatrudnić takie osoby, a następnie muszą tylko powiadomić o tym fakcie powiatowy urząd pracy (www.praca.gov.pl) – w ciągu 14 dni od podjęcia pracy. Nie ma potrzeby składania wniosku o zezwolenie na pracę lub też oświadczenia, choć oczywiście nadal jest to opcja i pracodawca może skorzystać z takiej ścieżki zatrudnienia.

Rekrutacja obywateli Ukrainy

Rekrutacja zawsze jest wyzwaniem, do którego należy się przygotować. Jeżeli poszukujemy kandydata, który jest obcokrajowcem, proces rekrutacji musi być jeszcze głębiej przemyślany. Szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy to na polski rynek pracy wkraczają osoby często wysoko wykwalifikowane, ale nieprzygotowane do poszukiwania pracy w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zastanowić się, jakiego języka komunikacji oczekujemy, jak przygotujemy zespół do przyjęcia nowej osoby, jakie benefity pracownicze będą tu właściwe. Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy właściwie skonstruować ogłoszenie rekrutacyjne. Nawet jeśli poszukujemy osoby z biegłym językiem polskim, to miły gestem będzie napisanie ogłoszenia w języku ukraińskim. Jeżeli nie posługujemy się tym językiem, z pomocą przychodzą systemy do rekrutacji, które automatycznie tłumaczą formularze aplikacyjne na wybrany język.

W ofercie dobrze jest zawrzeć takie informacje jak: wymagane języki, oferowane wynagrodzenie, sposób zatrudnienia, miejsce pracy, oczekiwania, wymagane doświadczenie oraz benefity pracownicze (np. kurs języka polskiego, pomoc prawna, pomoc psychologiczna itp.).

Gdzie publikować ogłoszenia o pracę dla Ukraińców?

Internet oferuje nam wiele miejsc, w których umieścić można ogłoszenie. Warto nie ograniczać się do jednej lokalizacji, a dobrym pomysłem jest tzw. multiposting, czyli automatyczna publikacja ogłoszenia na wielu portalach pracy.

W jakich miejscach obywatele Ukrainy mogą poszukiwać pracy?

 • www.olx.pl
 • grupy na Facebooku (np. Wsio Swoi)
 • www.oferty.praca.gov.pl
 • www.eures.praca.gov.pl
 • www.praca.hrappka.pl
 • www.fachpraca.pl
 • www. praca-lublin-ukraina.pl (lubelska lokalna inicjatywa)
 • DJInni
 • LinkedIn
 • No Fluff Jobs

Zatrudnienie obywateli Ukrainy

Znaleźliśmy już odpowiedniego kandydata, co dalej? Przede wszystkim należy upewnić się, że przebywa on w Polsce legalnie. Na tej podstawie możemy zatrudnić go, bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę. Należy tylko zgłosić fakt zatrudnienia do powiatowego urzędu pracy – za pomocą systemu teleinformatycznego www.praca.gov.pl, w ciągu 14 dni od podjęcia pracy.

Z obywatelem Ukrainy należy zawrzeć taką samą umowę jak z obywatelem Polski. W przypadku umowy o pracę należy pamiętać o minimalnym miesięcznym wynagrodzeniu (3010 zł brutto), natomiast w przypadku umowy zlecenie minimalnym godzinowym wynagrodzeniu (19,70 zł brutto).

Umowa powinna zostać sporządzona w zrozumiałym dla Ukraińca języku. Może być to oczywiście język polski, o ile przyszły pracownik posługuje się nim w stopniu komunikatywnym.

Onboarding obywatela Ukrainy

Onboarding to proces wprowadzenia nowego pracownika do organizacji. Z jednej strony ma to pomóc mu w szybszym wdrożeniu się w obowiązki, a z drugiej sprawić, że stres związany z wejściem w nowe miejsce będzie mniejszy. Onboarding ma szczególne znaczenie w przypadku pracowników z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym.

Dla tych osób nowa jest nie tylko praca, ale również otoczenie, kultura, miasto i ludzie. O pracownika z Ukrainy można szczególnie zadbać wyznaczając mu na dłuższy czas buddiego, czyli osobę, która będzie odpowiadać na wszelkie pytania i wątpliwości. Buddy ma za zadanie pomóc w wejściu w nowe środowisko i zadbać nie tylko o dobre wdrożenie pracownika, ale również samopoczucie i integrację z zespołem.

Niewątpliwie dobrym pomysłem – zarówno dla pracownika z Ukrainy, jak i zespołu, jest przygotowanie podstawowego słowniczka polsko-ukraińskiego oraz innych materiałów, które pomóc mogą w dobrej komunikacji.

Podsumowanie

Rekrutacja i zatrudnienie Ukraińców to temat, z którym firmy coraz częściej będą miały styczność. O czym powinni pamiętać pracodawcy zatrudniający pracowników obywatelstwa ukraińskiego?

 • Stworzenie dopasowanego formularza aplikacyjnego (najlepiej w języku ukraińskim), publikacja na wielu portalach pracy (multiposting) – w tym pomóc może wyspecjalizowany program do rekrutacji cudzoziemców.
 • Sprawdzenie legalności pobytu (np. na mocy specustawy z dnia 12.02.2022).
 • Legalne zatrudnienie. Specustawą wojenna pozwala na zatrudnienie Ukraińca bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, a jedynie przy pomocy wysłania Powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy – do właściwego powiatowego urzędu pracy. Wciąż jednak pracodawcy zatrudniać mogą na Oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (z podjęciem pracy należy czekać do momentu wpisu do ewidencji oświadczeń) lub na Zezwoleniu na pracę.
 • Podpisaniu z obywatelem Ukrainy umowy – w zrozumiałym dla niego języku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Polak
  2022-04-26 20:34:58
  Skąd się wzięło w Polsce przyslowie Leniwy jak Ukrainiec? Ktoś, coś?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA