REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja i zatrudnienie obywateli Ukrainy – nowe zasady

HR appka
ekspert z zakresu automatyzacji procesów HR
Jak rekrutować i zatrudniać obywateli Ukrainy – nowe zasady od 24 lutego 2022 roku
Jak rekrutować i zatrudniać obywateli Ukrainy – nowe zasady od 24 lutego 2022 roku
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na jakich zasadach zatrudniać można obywateli Ukrainy? Na jakie aspekty należy szczególnie zwrócić uwagę podczas procesu rekrutacji? Zapraszamy do artykułu.

Zatrudnienie obywateli Ukrainy – nowe zasady

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie 24.02.2022 roku, do Polski wjechało prawie 3 miliony obywateli tego kraju. Zdecydowana większość to kobiety i dzieci, jednak duża część z tych osób poszukuje i poszukiwać będzie w Polsce legalnej pracy. 12 marca uchwalona została Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju, a 15 kwietnia weszła jej nowelizacja – z mocą wsteczną od 24.02.2022.

REKLAMA

Autopromocja

Na jakich zasadach przebywać i pracować w Polsce mogą obywatele Ukrainy?

Specustawa wprowadziła znaczne ułatwienia związane z legalizacją pobytu obywateli Ukrainy oraz ich małżonków nieposiadających ukraińskiego obywatelstwa. Czas, na jaki legalność pobytu została przedłużona, zależny jest od momentu wjazdu do Polski oraz posiadanych dokumentów.

W przypadku:

 • wjazdu do Polski po 24.02.2022, bez znaczenia na podstawie jakiego dokumentu – zapewniona jest legalność pobytu przez 18 miesięcy
 • pobytu w Polsce w momencie wybuchu wojny, na ruchu bezwizowym i wizie Schengen – jeśli legalny pobyt kończy się po 24.02.2022, automatycznie jego legalność zostaje przedłużona o 18 miesięcy
 • posiadania wizy krajowej lub zgody na pobyt czasowy – jeżeli ważność tych dokumentów kończy się po 24.02.2022, obywatel Ukrainy może legalnie przebywać w Polsce do 31.12.2022

Ustawa wprowadza również przyspieszoną ścieżkę legalizacji zatrudnienia obywateli Ukrainy. Pracodawcy mogą zatrudnić takie osoby, a następnie muszą tylko powiadomić o tym fakcie powiatowy urząd pracy (www.praca.gov.pl) – w ciągu 14 dni od podjęcia pracy. Nie ma potrzeby składania wniosku o zezwolenie na pracę lub też oświadczenia, choć oczywiście nadal jest to opcja i pracodawca może skorzystać z takiej ścieżki zatrudnienia.

Rekrutacja obywateli Ukrainy

Rekrutacja zawsze jest wyzwaniem, do którego należy się przygotować. Jeżeli poszukujemy kandydata, który jest obcokrajowcem, proces rekrutacji musi być jeszcze głębiej przemyślany. Szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy to na polski rynek pracy wkraczają osoby często wysoko wykwalifikowane, ale nieprzygotowane do poszukiwania pracy w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zastanowić się, jakiego języka komunikacji oczekujemy, jak przygotujemy zespół do przyjęcia nowej osoby, jakie benefity pracownicze będą tu właściwe. Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy właściwie skonstruować ogłoszenie rekrutacyjne. Nawet jeśli poszukujemy osoby z biegłym językiem polskim, to miły gestem będzie napisanie ogłoszenia w języku ukraińskim. Jeżeli nie posługujemy się tym językiem, z pomocą przychodzą systemy do rekrutacji, które automatycznie tłumaczą formularze aplikacyjne na wybrany język.

W ofercie dobrze jest zawrzeć takie informacje jak: wymagane języki, oferowane wynagrodzenie, sposób zatrudnienia, miejsce pracy, oczekiwania, wymagane doświadczenie oraz benefity pracownicze (np. kurs języka polskiego, pomoc prawna, pomoc psychologiczna itp.).

Gdzie publikować ogłoszenia o pracę dla Ukraińców?

Internet oferuje nam wiele miejsc, w których umieścić można ogłoszenie. Warto nie ograniczać się do jednej lokalizacji, a dobrym pomysłem jest tzw. multiposting, czyli automatyczna publikacja ogłoszenia na wielu portalach pracy.

W jakich miejscach obywatele Ukrainy mogą poszukiwać pracy?

 • www.olx.pl
 • grupy na Facebooku (np. Wsio Swoi)
 • www.oferty.praca.gov.pl
 • www.eures.praca.gov.pl
 • www.praca.hrappka.pl
 • www.fachpraca.pl
 • www. praca-lublin-ukraina.pl (lubelska lokalna inicjatywa)
 • DJInni
 • LinkedIn
 • No Fluff Jobs

Zatrudnienie obywateli Ukrainy

Znaleźliśmy już odpowiedniego kandydata, co dalej? Przede wszystkim należy upewnić się, że przebywa on w Polsce legalnie. Na tej podstawie możemy zatrudnić go, bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę. Należy tylko zgłosić fakt zatrudnienia do powiatowego urzędu pracy – za pomocą systemu teleinformatycznego www.praca.gov.pl, w ciągu 14 dni od podjęcia pracy.

Z obywatelem Ukrainy należy zawrzeć taką samą umowę jak z obywatelem Polski. W przypadku umowy o pracę należy pamiętać o minimalnym miesięcznym wynagrodzeniu (3010 zł brutto), natomiast w przypadku umowy zlecenie minimalnym godzinowym wynagrodzeniu (19,70 zł brutto).

Umowa powinna zostać sporządzona w zrozumiałym dla Ukraińca języku. Może być to oczywiście język polski, o ile przyszły pracownik posługuje się nim w stopniu komunikatywnym.

Onboarding obywatela Ukrainy

Onboarding to proces wprowadzenia nowego pracownika do organizacji. Z jednej strony ma to pomóc mu w szybszym wdrożeniu się w obowiązki, a z drugiej sprawić, że stres związany z wejściem w nowe miejsce będzie mniejszy. Onboarding ma szczególne znaczenie w przypadku pracowników z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym.

REKLAMA

Dla tych osób nowa jest nie tylko praca, ale również otoczenie, kultura, miasto i ludzie. O pracownika z Ukrainy można szczególnie zadbać wyznaczając mu na dłuższy czas buddiego, czyli osobę, która będzie odpowiadać na wszelkie pytania i wątpliwości. Buddy ma za zadanie pomóc w wejściu w nowe środowisko i zadbać nie tylko o dobre wdrożenie pracownika, ale również samopoczucie i integrację z zespołem.

Niewątpliwie dobrym pomysłem – zarówno dla pracownika z Ukrainy, jak i zespołu, jest przygotowanie podstawowego słowniczka polsko-ukraińskiego oraz innych materiałów, które pomóc mogą w dobrej komunikacji.

Podsumowanie

Rekrutacja i zatrudnienie Ukraińców to temat, z którym firmy coraz częściej będą miały styczność. O czym powinni pamiętać pracodawcy zatrudniający pracowników obywatelstwa ukraińskiego?

 • Stworzenie dopasowanego formularza aplikacyjnego (najlepiej w języku ukraińskim), publikacja na wielu portalach pracy (multiposting) – w tym pomóc może wyspecjalizowany program do rekrutacji cudzoziemców.
 • Sprawdzenie legalności pobytu (np. na mocy specustawy z dnia 12.02.2022).
 • Legalne zatrudnienie. Specustawą wojenna pozwala na zatrudnienie Ukraińca bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, a jedynie przy pomocy wysłania Powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy – do właściwego powiatowego urzędu pracy. Wciąż jednak pracodawcy zatrudniać mogą na Oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (z podjęciem pracy należy czekać do momentu wpisu do ewidencji oświadczeń) lub na Zezwoleniu na pracę.
 • Podpisaniu z obywatelem Ukrainy umowy – w zrozumiałym dla niego języku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA