Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja i zatrudnienie obywateli Ukrainy – nowe zasady

HRappka
ekspert z zakresu automatyzacji procesów HR
Jak rekrutować i zatrudniać obywateli Ukrainy – nowe zasady od 24 lutego 2022 roku
Jak rekrutować i zatrudniać obywateli Ukrainy – nowe zasady od 24 lutego 2022 roku
shutterstock
Na jakich zasadach zatrudniać można obywateli Ukrainy? Na jakie aspekty należy szczególnie zwrócić uwagę podczas procesu rekrutacji? Zapraszamy do artykułu.

Zatrudnienie obywateli Ukrainy – nowe zasady

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie 24.02.2022 roku, do Polski wjechało prawie 3 miliony obywateli tego kraju. Zdecydowana większość to kobiety i dzieci, jednak duża część z tych osób poszukuje i poszukiwać będzie w Polsce legalnej pracy. 12 marca uchwalona została Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju, a 15 kwietnia weszła jej nowelizacja – z mocą wsteczną od 24.02.2022.

Na jakich zasadach przebywać i pracować w Polsce mogą obywatele Ukrainy?

Specustawa wprowadziła znaczne ułatwienia związane z legalizacją pobytu obywateli Ukrainy oraz ich małżonków nieposiadających ukraińskiego obywatelstwa. Czas, na jaki legalność pobytu została przedłużona, zależny jest od momentu wjazdu do Polski oraz posiadanych dokumentów.

W przypadku:

 • wjazdu do Polski po 24.02.2022, bez znaczenia na podstawie jakiego dokumentu – zapewniona jest legalność pobytu przez 18 miesięcy
 • pobytu w Polsce w momencie wybuchu wojny, na ruchu bezwizowym i wizie Schengen – jeśli legalny pobyt kończy się po 24.02.2022, automatycznie jego legalność zostaje przedłużona o 18 miesięcy
 • posiadania wizy krajowej lub zgody na pobyt czasowy – jeżeli ważność tych dokumentów kończy się po 24.02.2022, obywatel Ukrainy może legalnie przebywać w Polsce do 31.12.2022

Ustawa wprowadza również przyspieszoną ścieżkę legalizacji zatrudnienia obywateli Ukrainy. Pracodawcy mogą zatrudnić takie osoby, a następnie muszą tylko powiadomić o tym fakcie powiatowy urząd pracy (www.praca.gov.pl) – w ciągu 14 dni od podjęcia pracy. Nie ma potrzeby składania wniosku o zezwolenie na pracę lub też oświadczenia, choć oczywiście nadal jest to opcja i pracodawca może skorzystać z takiej ścieżki zatrudnienia.

Rekrutacja obywateli Ukrainy

Rekrutacja zawsze jest wyzwaniem, do którego należy się przygotować. Jeżeli poszukujemy kandydata, który jest obcokrajowcem, proces rekrutacji musi być jeszcze głębiej przemyślany. Szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy to na polski rynek pracy wkraczają osoby często wysoko wykwalifikowane, ale nieprzygotowane do poszukiwania pracy w Polsce.

Należy zastanowić się, jakiego języka komunikacji oczekujemy, jak przygotujemy zespół do przyjęcia nowej osoby, jakie benefity pracownicze będą tu właściwe. Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy właściwie skonstruować ogłoszenie rekrutacyjne. Nawet jeśli poszukujemy osoby z biegłym językiem polskim, to miły gestem będzie napisanie ogłoszenia w języku ukraińskim. Jeżeli nie posługujemy się tym językiem, z pomocą przychodzą systemy do rekrutacji, które automatycznie tłumaczą formularze aplikacyjne na wybrany język.

W ofercie dobrze jest zawrzeć takie informacje jak: wymagane języki, oferowane wynagrodzenie, sposób zatrudnienia, miejsce pracy, oczekiwania, wymagane doświadczenie oraz benefity pracownicze (np. kurs języka polskiego, pomoc prawna, pomoc psychologiczna itp.).

Gdzie publikować ogłoszenia o pracę dla Ukraińców?

Internet oferuje nam wiele miejsc, w których umieścić można ogłoszenie. Warto nie ograniczać się do jednej lokalizacji, a dobrym pomysłem jest tzw. multiposting, czyli automatyczna publikacja ogłoszenia na wielu portalach pracy.

W jakich miejscach obywatele Ukrainy mogą poszukiwać pracy?

 • www.olx.pl
 • grupy na Facebooku (np. Wsio Swoi)
 • www.oferty.praca.gov.pl
 • www.eures.praca.gov.pl
 • www.praca.hrappka.pl
 • www.fachpraca.pl
 • www. praca-lublin-ukraina.pl (lubelska lokalna inicjatywa)
 • DJInni
 • LinkedIn
 • No Fluff Jobs

Zatrudnienie obywateli Ukrainy

Znaleźliśmy już odpowiedniego kandydata, co dalej? Przede wszystkim należy upewnić się, że przebywa on w Polsce legalnie. Na tej podstawie możemy zatrudnić go, bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę. Należy tylko zgłosić fakt zatrudnienia do powiatowego urzędu pracy – za pomocą systemu teleinformatycznego www.praca.gov.pl, w ciągu 14 dni od podjęcia pracy.

Z obywatelem Ukrainy należy zawrzeć taką samą umowę jak z obywatelem Polski. W przypadku umowy o pracę należy pamiętać o minimalnym miesięcznym wynagrodzeniu (3010 zł brutto), natomiast w przypadku umowy zlecenie minimalnym godzinowym wynagrodzeniu (19,70 zł brutto).

Umowa powinna zostać sporządzona w zrozumiałym dla Ukraińca języku. Może być to oczywiście język polski, o ile przyszły pracownik posługuje się nim w stopniu komunikatywnym.

Onboarding obywatela Ukrainy

Onboarding to proces wprowadzenia nowego pracownika do organizacji. Z jednej strony ma to pomóc mu w szybszym wdrożeniu się w obowiązki, a z drugiej sprawić, że stres związany z wejściem w nowe miejsce będzie mniejszy. Onboarding ma szczególne znaczenie w przypadku pracowników z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym.

Dla tych osób nowa jest nie tylko praca, ale również otoczenie, kultura, miasto i ludzie. O pracownika z Ukrainy można szczególnie zadbać wyznaczając mu na dłuższy czas buddiego, czyli osobę, która będzie odpowiadać na wszelkie pytania i wątpliwości. Buddy ma za zadanie pomóc w wejściu w nowe środowisko i zadbać nie tylko o dobre wdrożenie pracownika, ale również samopoczucie i integrację z zespołem.

Niewątpliwie dobrym pomysłem – zarówno dla pracownika z Ukrainy, jak i zespołu, jest przygotowanie podstawowego słowniczka polsko-ukraińskiego oraz innych materiałów, które pomóc mogą w dobrej komunikacji.

Podsumowanie

Rekrutacja i zatrudnienie Ukraińców to temat, z którym firmy coraz częściej będą miały styczność. O czym powinni pamiętać pracodawcy zatrudniający pracowników obywatelstwa ukraińskiego?

 • Stworzenie dopasowanego formularza aplikacyjnego (najlepiej w języku ukraińskim), publikacja na wielu portalach pracy (multiposting) – w tym pomóc może wyspecjalizowany program do rekrutacji cudzoziemców.
 • Sprawdzenie legalności pobytu (np. na mocy specustawy z dnia 12.02.2022).
 • Legalne zatrudnienie. Specustawą wojenna pozwala na zatrudnienie Ukraińca bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, a jedynie przy pomocy wysłania Powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy – do właściwego powiatowego urzędu pracy. Wciąż jednak pracodawcy zatrudniać mogą na Oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (z podjęciem pracy należy czekać do momentu wpisu do ewidencji oświadczeń) lub na Zezwoleniu na pracę.
 • Podpisaniu z obywatelem Ukrainy umowy – w zrozumiałym dla niego języku.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Polak
  2022-04-26 20:34:58
  Skąd się wzięło w Polsce przyslowie Leniwy jak Ukrainiec? Ktoś, coś?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Świadczenia emerytalno-rentowe
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
1 stycznia
1 marca
1 czerwca
1 września
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpieczeństwo osobiste pracowników socjalnych
Pracownicy socjalni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nierzadko narażeni są na niebezpieczeństwo. Mają więc prawo do szkoleń podnoszących poziom bezpieczeństwa osobistego, które omówimy w niniejszym artykule. Odpowiemy także na pytanie, czy pracownik socjalny może korzystać z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
Czy pracownik może wykorzystać czas wolny za nadgodziny w następnym okresie rozliczeniowym
Pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny. Chce jednak wykorzystać czas wolny w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może udzielić wolne za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym?
Czy przy zmianie wymiaru urlopu wypoczynkowego należy też zmienić informację o warunkach zatrudnienia
Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji należy zaktualizować wręczoną mu przy zatrudnieniu informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?
Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy
Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.
Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy
Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.
Pracownicy skarżą się na upały
Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”
Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania
Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78% Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61% badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.
Obowiązki pracodawców w czasie upałów
Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.
Minister Maląg o kontroli trzeźwości pracowników
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała: W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków.
10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym
Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!
Czy pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje dofinansowanie do wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą
Nasz pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 maja 2022 r. Następnie od 24 maja do 31 maja 2022 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jego umowa o pracę zostanie rozwiązana z 31 maja 2022 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Za niewykorzystany urlop firma wypłaci pracownikowi ekwiwalent. W firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłacane są tzw. wczasy pod gruszą. Czy pracownik nie otrzyma tego świadczenia z uwagi na niewykorzystanie urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni? - pyta Czytelnik z Radomia.
Czy można powierzyć obowiązki nieobecnego pracownika osobie zatrudnionej na innym stanowisku
Jesteśmy małą firmą zatrudniającą osoby na pojedynczych stanowiskach (jedna księgowa, jedna kadrowa, jeden magazynier itp.). Czy w przypadku urlopu magazyniera jego obowiązki można powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku kadrowej? Osoba ta kilka lat temu prowadziła magazyn w ramach dodatkowych obowiązków, za które otrzymywała dodatek specjalny. W tej chwili w jej zakresie obowiązków nie ma informacji o prowadzeniu magazynu.
Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
Praca zdalna – przepisy i technologia
Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Zmiany w Kodeksie pracy: kontrola trzeźwości pracownika
Jedną z planowanych zmian w Kodeksie pracy jest umożliwienie pracodawcom prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Jakie rozwiązania zaproponował Rząd w projekcie ustawy?
Osadzeni pracują
"Prawie każdy osadzony, który może wykonywać pracę, na którego nie są nałożone kary i obostrzenia, pracuje" - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Poziom zatrudnienia osadzonych osiągnął w ubiegłym tygodniu rekordowy poziom 88 proc.
Dekada z PUE
Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.
Analiza potrzeb pracowników jako baza pod wdrożenie nowego modelu pracy w firmie
Komentarz Doroty Osieckiej, Partner w Colliers i Dyrektor platformy Colliers Define.
Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?
Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?
Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”
Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!
Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury
Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.
Zasady pracy zdalnej - Sejm nad nimi debatuje
Sejm debatuje nad zasadami pracy zdalnej. Co nowego w Kodeksie pracy?