| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zawieranie umów o pracę od 1 września 2016 r.

Zawieranie umów o pracę od 1 września 2016 r.

Od 1 września 2016 r. pracodawca będzie miał obowiązek podpisania z pracownikiem pisemnej umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy albo potwierdzić podstawowe warunki związane z zawarciem umowy. Za niedopełnienie obowiązku, na pracodawcę może zostać nałożona grzywna w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

● w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności,

● w celu wykonywania pracy o charakterze doraźnym lub sezonowym,

● w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,

● w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie,

pisemne potwierdzenie warunków zatrudnienia powinno zawierać także określenie tego celu lub okoliczności zawarcia takiej umowy.

Zmienione przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę także sankcję za niepotwierdzenie na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy w postaci kary grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł (art. 281 pkt 2 Kodeksu pracy).

Omawiana nowelizacja przepisów ujednoliciła ponadto stosowane w Kodeksie pracy nazewnictwo związane z obowiązkami pracodawcy, które musi on wypełnić przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy nadal będzie miał obowiązek skierować go na wstępne badania lekarskie (art. 229 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy) i zapewnić szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 2 Kodeksu pracy). Natomiast obecnie pracodawca jest zobowiązany zapoznać pracownika oraz młodocianego odpowiednio z treścią regulaminu pracy oraz wykazem lekkich prac przed rozpoczęciem przez nich pracy (art. 1043 § 2 i art. 2001 § 5 Kodeksu pracy). Aby wyeliminować wątpliwości dotyczące pojęć stosowanych w przepisach Kodeksu pracy, pojęcie „rozpoczęcie pracy” zastąpiono pojęciem „dopuszczenie do pracy” i tym samym zapewniono spójność tych dwóch przepisów z pozostałymi. Po zmianie przepisów od 1 września 2016 r. wszystkie obowiązki pracodawcy są związane z dopuszczeniem pracownika do pracy, a nie, jak dotychczas, z rozpoczęciem pracy.

Jak było przed zmianą przepisów

Do 31 sierpnia 2016 r. obowiązuje regulacja, zgodnie z którą jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, ale np. w formie ustnej albo w sposób dorozumiany (np. przez dopuszczenie pracownika do pracy), to pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez pracownika pracy, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków (art. 29 § 2 Kodeksu pracy). Obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika oznacza, że pracodawca może wypełnić swój obowiązek do końca pierwszego dnia pracy pracownika. Stwarzało to sytuacje związane z tzw. syndromem pierwszej dniówki polegającym na tym, że w przypadku przeprowadzania kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy u pracodawców zatrudniających pracowników „na czarno” zawsze wyjaśniano, że pracownicy nie posiadają jeszcze umów o pracę, ponieważ jest to pierwszy dzień, w którym zostali dopuszczeni do pracy i pisemne potwierdzenie warunków zatrudnienia zostanie im dostarczone do końca ich dnia pracy. W związku z tym kontrola legalności zatrudnienia pracowników u nieuczciwych pracodawców była znacznie utrudniona.

Podstawa prawna:

- art. 1–2 ustawy z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy

- art. 251 § 4, art. 29 § 2, art. 1043, art. 2001 § 5, art. 229 § 1 pkt 1, art. 2373 § 2, art. 281 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 868.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »