Wygaśnięcie a rozwiązanie stosunku pracy
REKLAMA
REKLAMA
O rozwiązaniu umowy o pracę mówimy w następujących sytuacjach:
1) gdy jest ono rezultatem porozumienia;
2) gdy jest ono rezultatem złożonego przez jedną ze stron stosunku pracy oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem bądź bez wypowiedzenia;
3) z upływem czasu, na który zawarta była umowa o pracę na czas określony;
4) z dniem ukończenia pracy, dla wykonania której umowa była zawarta.
REKLAMA
Wspólną cechą wymienionych powyżej sytuacji jest to, że rozwiązanie umowy jest następstwem złożonego oświadczenia woli pracodawcy lub pracownika (nastawionego bezpośrednio na rozwiązanie umowy w przypadku porozumienia i oświadczenia każdej ze stron o wypowiedzeniu lub też określającego taki moment pośrednio poprzez zawarcie umowy na czas określony lub wykonanie danej pracy).
Porównaj: Jak rozwiązać umowę w drodze porozumienia stron
Trzeba pamiętać, że sytuacja wygaśnięcia umowy o pracę jest osobną instytucją prawną. Oznacza to, że w przeciwieństwie do rozwiązania umowy o pracę będącego efektem oświadczenia woli, wygaśnięcie takiej umowy następuje z mocy prawa, tzn. jest niejako „automatycznym” następstwem określonego w przepisach zdarzenia.
Takimi zdarzeniami, skutkującymi wygaśnięciem stosunku pracy, są w szczególności:
1) śmierć pracownika;
2) śmierć pracodawcy w razie nieprzejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę;
3) upływ 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania;
4) określony w przepisach szczególnych upływ terminu, w którym pracownik powinien był skontaktować się z pracodawcą w celu powrotu do pracy.
W razie naruszenia przez pracodawcę przepisów regulujących wygaśnięcie stosunku pracy, pracownikowi przysługuje prawo odwołania do sądu pracy.
Polecamy serwis: Wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat