L4 w ciąży – co warto wiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy ciąża jest traktowana jak choroba?
- Na ile dni w ramach L4 może liczyć kobieta w ciąży? Jakie są zobowiązania pracodawcy?
- Jaka jest wysokość wynagrodzenia dla kobiety w ciąży przebywającej na zwolnieniu lekarskim?
Czy ciąża jest traktowana jak choroba?
Należy pamiętać, że ciąża nie zwalnia ubezpieczonej pracownicy automatycznie z wykonywania swojej pracy. Najważniejsze jest to, czy kobieta odczuwa konkretne dolegliwości związane z ciążą, które znacząco utrudniają jej wykonywanie pracy, bądź gdy dalsza praca może być szkodliwa dla zdrowia matki lub dziecka. Oczywiście w takiej sytuacji pracownica powinna skonsultować się z lekarzem, który po odpowiedniej diagnozie może wystawić jej zwolnienie lekarskie. Nie tylko ginekolog jest uprawniony do wystawienia takiego zwolnienia.
REKLAMA
Wiele kobiet w ciąży przechodzi na zwolnienie lekarskie w przypadku np. rozpoznanej przez lekarza specjalistę ciąży zagrożonej poronieniem.
Na ile dni w ramach L4 może liczyć kobieta w ciąży? Jakie są zobowiązania pracodawcy?
Pracownica nabywa prawo do ubezpieczenia chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
W przypadku umowy o pracę kobietom w ciąży przysługuje znacznie większa niż innym pracownikom liczba dni w ramach zwolnienia lekarskiego – 270 dni (przy 182 dniach w ramach standardowego L4). Należy pamiętać, że ta pula przysługuje do ostatniego dnia przed porodem, ponieważ pierwszy dzień porodu rozpoczyna okres urlopu macierzyńskiego.
Przez pierwsze 33 niezdolności pracownica otrzymuje wynagrodzenie od pracodawcy, a po upływie tego czasu za wypłacanie świadczenia odpowiada ZUS.
Zarówno podczas okresu zwolnienia lekarskiego, jak i urlopu macierzyńskiego obowiązuje zakaz wypowiedzenia umowy przez pracodawcę (Art. 177 KP).
Jaka jest wysokość wynagrodzenia dla kobiety w ciąży przebywającej na zwolnieniu lekarskim?
W tym przypadku pracownica otrzymuje równowartość 100% swojego średniego miesięcznego wynagrodzenia. Średnie wynagrodzenie należy obliczyć uwzględniając 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat