REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Waloryzacja emerytur i rent w marcu

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe kwoty najniższych emerytur i rent, a także dodatków oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent, z tytułu osiągania przychodu z działalności zarobkowej.

Uwaga na oferty IKE

UOKIK ukarał instytucje finansowe, które prowadziły Indywidualne Konta Emerytalne. Kary wyniosły 36 milionów.

W lutym znów wzrośnie bezrobocie

Wiceminister Jacek Męcina prognozuje, że luty będzie kolejnym miesiącem wzrostu bezrobocia. Jednak wzrost liczby osób bez pracy nie będzie jednak tak duży jak w styczniu.

Dorabiający emeryci i renciści powinni powiadomić ZUS

Do końca lutego emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, powinni powiadomić ZUS o wysokości ubiegłorocznych zarobków. Wystarczy złożyć zaświadczenie o dochodach od pracodawcy lub oświadczenie w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Aż 40 procent Polaków pracuje ponad normę

Ponad 40 procent dorosłych Polaków pracuje dłużej niż 50 godzin tygodniowo. To niekorzystne dla pracowników, którzy przez nadmierne obciążenie odczuwają rosnącą frustrację, a w efekcie dotyka ich wypalenie zawodowe. Jednak jego skutki są też groźne dla pracodawców. Na razie nie ma polskich danych dotyczących spadku efektywności wypalonych zawodowo pracowników. Dane ze Stanów Zjednoczonych mówią o 300 miliardach dolarów strat dla gospodarki.

Propozycje zmian ubezpieczeń zdrowotnych

Pozostawienie systemu ubezpieczeniowego i wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - proponuje profesor Piotr Gliński. Kandydat PiS na premiera rządu technicznego przekonywał dziennikarzy na spotkaniu w Warszawie, że kryzys w służbie zdrowia to rezultat zaniechań, błędów i złego administrowania.

GUS o wynagrodzeniu

Z raportu GUS wynika, że płace w przedsiębiorstwach rosną, ale zjada je inflacja.

Propozycje dla bezrobotnych

Ministerstwo Pracy idzie na wojnę z długotrwale bezrobotnymi. Resort proponuje dla nich prace społeczne i zajęcia z trenerami zawodowymi. Jeśli z tego nie skorzystają, będą bez prawa do zasiłku przez 9 miesięcy.

REKLAMA

Chory, czy nie chory?

Lekarze orzecznicy ZUS, w 2012 roku,  wydali ponad 50 tys. decyzji wstrzymujących wypłaty zasiłków chorobowych oraz w wielu przypadkach obniżyli wypłatę świadczeń. Łączna kwota obniżonych i cofniętych świadczeń wyniosła ponad 175 mln zł. To wynik corocznej kontroli, która jest jednym z ustawowych obowiązków Zakładu.

Będą cięcia w spółkach

Liczba spółek kontrolowanych przez resort skarbu ma być znacznie niższa. W wielu będą cięcia posad w radach nadzorczych i zarządach. O planach ministerstwa skarbu pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Mama i tata razem na rodzicielskim

Rodzice razem na urlopie rodzicielskim? Wprowadzenie takiej możliwości rozważa resort pracy i polityki społecznej. "Jego wymiar wyniesie 26 tygodni, więc gdyby oboje rodzice chcieli przebywać na nim jednocześnie, każde z nich wykorzystałoby w tym samym czasie po 13 tygodni" - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister Radosław Mleczko.

Pracownicy PZU nie mogą spać spokojnie

Będą zwolnienia w PZU. Zarządy PZU SA i PZU Życie SA zdecydowały o przeprowadzeniu zwolnień grupowych. Pracę straci nawet 630 osób zatrudnionych w tych spółkach. Plan restrukturyzacji zakłada też, że ponad 2 i pół tysiąca pracowników dostanie propozycję zmiany warunków pracy.

Będzie łatwiej Polakom w Stanach

Będą ułatwienia dla Polaków pracujących w Stanach Zjednoczonych. Ambasador USA w Polsce Stephen Mull i wiceminister finansów Maciej Grabowski podpisali w Warszawie konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Będą rozmawiać o nowej ustawie antykryzysowej

Prezydium Komisji Trójstronnej zajmie się dziś (13.02) tak zwaną ustawą antykryzysową. Z inicjatywą rozmów w tej sprawie wystąpiło OPZZ.

Pierwsze interpretacje indywidualne ZUS są już dostępne w internecie

Od 1 stycznia 2013 r. wszystkie interpretacje indywidualne, które na wniosek przedsiębiorców wydaje ZUS, są obowiązkowo publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. ZUS opublikował już pierwsze interpretacje wydane w tym roku, razem z wnioskami przedsiębiorców o ich wydanie. Są to decyzje nieprawomocne. ZUS udostępnia też na swojej stronie BIP wybraną część interpretacji z poprzednich lat.

Te zmiany mają zapewnić mobilność pracowników

Parlament Europejski pracuje nad poprawkami do projektu dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników, tak by nowe przepisy nie sparaliżowały swobodnego przepływu pracowników i były korzystniejsze dla pracowników z Polski. Jaśniejsze przepisy mogą doprowadzić do szybszego podpisywania umów z Polakami, których praca na rynkach unijnych wciąż jest wysoko oceniana.

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie

O blisko 3 procent wzrosło przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale w porównaniu z tym samym czasem roku poprzedniego - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wzrasta liczba chętnych do pracy w tej służbie

W tym roku padnie rekord przyjęć do służby w policji. W całej Polsce na chętnych czeka aż 5560 etatów. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że nie oznacza to jednak, że w ten sposób zniknie prawie 5 tysięcy wakatów w policji.

Kadry bez prawnika

Firmy w swojej działalności w małym stopniu korzystają z pomocy prawnej - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Trzeba ustalić, kto będzie wypłacał emerytury

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szykuje się do zmian w systemie emerytalnym. Na podstawie przeglądu działania dwóch filarów jeszcze w tym miesiącu resort ma przedstawić swoje wnioski i propozycje zmian. Według profesora Marka Góry, precyzyjne określenie, kto będzie wypłacał świadczenia z OFE przyszłym emerytom to najważniejsza zmiana, jaką należy wprowadzić w systemie emerytalnym. System nie wymaga jednak rewolucyjnych zmian ani poprawek.

Rynek pracy podtrzymują usługi

Bardzo trudna sytuacja na rynku pracy. W dalszym ciągu perspektywy znalezienia zatrudnienia, nie są optymistyczne. Od roku pracodawcy ograniczają liczbę nowych miejsc pracy - wynika z badania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie

Prezes GUS ogłosił przeciętne miesięczne wynagrodzenie bez wypłat nagród z zysku oraz przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku.

Zrównanie płci wymaga jeszcze wielu środków

Równość szans pozostanie jednym z  priorytetów w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Jak mówi wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska, w ostatnich latach udało się wiele poprawić, ale wyrównywanie pozycji kobiet i mężczyzn, szczególnie na rynku pracy, wymaga jeszcze wiele pracy. Zadanie to będzie kontynuowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Na rynku pracy będzie jeszcze gorzej

Sytuacja na rynku pracy w tym roku ulegnie pogorszeniu - ostrzega wiceminister pracy Czesława Ostrowska. Na wniosek PiS ministerstwo przedstawiło w Sejmie informację o bezrobociu w Polsce.

Polscy pracownicy stracą na tej decyzji

Nawet 200 tysięcy pracowników z Polski mogą dotknąć nowe restrykcje Unii Europejskiej dotyczące delegowania specjalistów. Jedna z komisji Parlamentu Europejskiego kończy prace nad dyrektywą zwiększającą wymagania formalne od firm, co – w opinii Polskiej Izby Handlu – w efekcie zablokuje swobodny przepływ osób i usług. Z analiz PIH wynika, że na nowych przepisach najwięcej stracą firmy z Polski i Rumunii.

Zasądzenie alimentów niekonieczne do otrzymania becikowego

Ministerstwo Pracy wyjaśnia, że prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowego), uzależnione jest od kryterium dochodowego, które wynosi 1922 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie.

Coraz więcej chętnych do umorzenia składek ZUS

Już 20 tysięcy firm chce umorzenia składek ZUS. O sprawie pisze "Puls Biznesu".

Dziś zapominamy o kaloriach

Blisko 100 milionów pączków zjedli rok temu Polacy w Tłusty Czwartek. To średnio 2,5 pączka na osobę. Choć tradycji musi stać się zadość, duża ilość drożdżowych przysmaków może przyczynić się do problemów z wagą. Jednak dietetycy znają sposoby, by z takich przyjemności nie trzeba było rezygnować.

To będzie sposób na walkę z bezrobociem

Władysław Kosiniak-Kamysz chce zreformować urzędy pracy. Minister podczas spotkania z dyrektorami placówek przedstawił im nowe koncepcje. O zaproponowanych zmianach napisał na swoim blogu.

Do końca lutego pracodawcy muszą wystawić zaświadczenie dla ZUS o zarobkach emeryta

Płatnicy składek zatrudniający emerytów i rencistów mają obowiązek potwierdzić im wysokość wynagrodzeń wypłaconych w 2012 r. Powinni to zrobić na tyle szybko, aby uprawnieni mogli dostarczyć do ZUS wystawione zaświadczenie najpóźniej 28 lutego 2013 r.

Emerytury z ZUS będą coraz mniej pewne

Otwarte fundusze emerytalne wymagają zmian, ale nie powinno się ich likwidować – podkreślają przedstawiciele Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. A takie postulaty – ich zdaniem – pojawiają się coraz częściej. Zmiany w funduszach powinny być częścią reformy całego systemu emerytalnego, zarówno pierwszego filara (likwidacja przywilejów emerytalnych i reforma ubezpieczeń rolniczych), jak i trzeciego (upowszechnienie dobrowolnego oszczędzania), która zagwarantuje bezpieczeństwo przyszłych emerytur.

Coraz bliżej uelastycznienia rynku pracy

Coraz bliżej uelastycznienia rynku pracy. Rząd przyjął stosowne projekty zmian w kodeksie pracy i w ustawie o związkach zawodowych.
Rządowe rozwiązania wprowadzają dwie zasadnicze zmiany: pierwsza dotyczy wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy, druga reguluje zasady ruchomego czasu pracy.

Rośnie liczba klientów e-ZUSu

Platforma Usług Elektronicznych staje się coraz bardziej popularna w sieci. W pierwszym polskim e-urzędzie, podczas zaledwie pół roku istnienia, zarejestrowało swój profil ponad 55 tys. osób.

Rośnie zadłużenie wobec ZUS

W ostatnim roku zadłużenie przedsiębiorców względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu zaległości płatniczych wzrosło o prawie 1,7 mld zł (11,7 proc.). Na koniec 2011 r. było to 14,4 mld zł, rok później – już ponad 16 mld zł.

Będą kolejne zmiany w OFE

Jeszcze w lutym resort pracy chce przedstawić wnioski z przeglądu otwartych funduszy emerytalnych i zaproponować  zmiany. Dyskusja o przyszłości systemu powinna uwzględniać m.in. sposób motywowania powszechnych towarzystw emerytalnych do osiągania jak najlepszych wyników. W maju projekt ustawy dotyczącej OFE ma być przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu.

Oto główne przyczyny wypadków przy pracy

Praca w nadgodzinach i przemęczenie są jedną z poważniejszych przyczyn wypadków przy pracy. Dotyczy to na przykład kierowców, którzy pracują bez odpoczynku czy zmiennika na długiej trasie - mówi IAR rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska.

Zmiany w podróżach służbowych

Minister Pracy i Polityki Społecznej podpisał rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Urlop zdrowotny nauczyciela - zmiany

Urlopy zdrowotne przyznawane nauczycielom jednorazowo po 20 przepracowanych latach. Miałby o tym decydować specjalista, a nie lekarz pierwszego kontaktu.

Gorzej na rynku pracy

Gorzej na rynku pracy - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wskaźnik informujący o przyszłych zmianach bezrobocia rośnie kolejny miesiąc z rzędu.

Są już decyzje w sprawie nauczycieli

Po długich konsultacjach jest wreszcie rządowy projekt. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi propozycje zmian w Karcie Nauczyciela i ustawie o systemie oświaty.

Tytuł magistra to za mało

W końcu ubiegłego roku w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 2,1 mln bezrobotnych. Wśród nich blisko 251 tys. osób miało dyplom uczelni – wynika z danych resortu pracy.

Będą zmiany dla nauczycieli?

Samorządowcy nie odpuszczą zmian w Karcie Nauczyciela. Chcą wykreślenia zapisów krępujących im ręce w kształtowaniu nauczycielskich wynagrodzeń. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi dziś swoje propozycje zmian w Karcie Nauczyciela i ustawie o systemie oświaty.

Polacy rzadziej zmieniają pracę

Polacy rzadziej zmieniają pracę - wynika sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej.

Górnicy mogą spać spokojnie?

 Nie będzie reformy górniczych emerytur. Świadczenia nadal będą ustalane na starych, hojnych zasadach. Rząd przymierza się do wycofania z zapowiadanych w exposé zmian - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

W szkołach coraz puściej

Zmniejsza się liczba nauczycieli. Po wakacjach do szkół nie wróciło 7 tysięcy pedagogów. W tym roku sytuacja się powtórzy. Powodem jest niż demograficzny i coraz gorsza sytuacja finansowa samorządów. W ciągu ostatnich 6 lat w szkołach ubyło ponad milion uczniów. - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Bieda dotyka najmłodszych

 Co trzecie dziecko w Polsce rodzi się w biedzie. To one i ich rodzice płacą najwyższą cenę za transformację - pisze "Rzeczpospolita".

Składki ZUS za osoby powracające z urlopu macierzyńskiego

Posłowie proponują ograniczenie obowiązku odprowadzania składek ZUS za pracowników wracających z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Warunkiem skorzystania z tego przywileju będzie m.in. wykorzystanie urlopu co najmniej w 50% przysługującej długości.

Wysokość dodatku wyrównawczego

W związku ze zmianą warunków pracy i płacy na podstawie art. 5 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (j.t. DzU nr 90, poz. 844, ost. zm. DzU z 2008 r. nr 237, poz. 1654) otrzymałem, jako członek zarządu zakładowej organizacji związkowej, dodatek wyrównawczy. Obecnie pracodawca przeprowadził podwyżki płac i moje wynagrodzenie wzrosło. Czy w takim przypadku powinien również zmienić wysokość dodatku wyrównawczego, ustalając jego wysokość na nowo.

Te zmiany w kodeksie ochronią miejsca pracy

W połowie grudnia resort pracy przedstawił propozycje zmian, które mają na celu ochronę miejsc pracy. Po pierwsze, pracodawca miałby prawo do rozliczenia czasu pracy zatrudnionej osoby maksymalnie w czasie 12 miesięcy, a nie 4, jak obecnie. Druga proponowana zmiana to wprowadzenie ruchomego czasu pracy, co polega na możliwości ustalenia z pracodawcą różnych godzin pracy w ciągu dnia – na przykład pracownik będzie mógł uzgodnić z szefem, że przychodzi później, gdy musi rano zaopiekować się dzieckiem.

To ma zahamować wzrost bezrobocia

Środki na walkę z bezrobociem w tym roku wyjątkowo wcześnie trafiły do urzędów pracy, bo już na początku roku. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz chce, aby były one wykorzystane jak najszybciej, szczególnie że styczeń ma być kolejnym miesiącem wzrostu bezrobocia. Jednocześnie trwają prace nad przepisami, które mają chronić miejsca pracy.

REKLAMA