reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Kryzys ustępuje. Na poprawę sytuacji bezrobotnych trzeba jednak zaczekać

Kryzys ustępuje. Na poprawę sytuacji bezrobotnych trzeba jednak zaczekać

Najnowsze dane dotyczące zatrudnienia oraz wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wskazują na poprawę kondycji polskiej gospodarki. Zdaniem eksperta Pracodawców RP, na odczuwalną dla bezrobotnych poprawę na rynku pracy trzeba jednak jeszcze zaczekać.

– Brak przełożenia coraz lepszych danych na zmniejszenie się liczby bezrobotnych nie jest żadnym zaskoczeniem – komentuje najnowsze dane Łukasz Kozłowski. W jego opinii bowiem rynek pracy zawsze z dość znacznym opóźnieniem reaguje na zmieniającą się sytuację gospodarczą. – W początkowej fazie ożywienia, w jakiej obecnie się znajdujemy, nie można liczyć na gwałtowną poprawę – dodaje ekspert.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

Poziom zatrudnienia w lipcu pozostał bez zmian w stosunku do wcześniejszego miesiąca oraz był niższy o 0,7 proc. niż przed rokiem. – To słabszy wynik niż w czerwcu, kiedy to odnotowano wzrost liczby osób pracujących względem poprzedniego okresu o 0,2 proc. Jedynym pocieszeniem może być to, że roczna dynamika spadku zatrudnienia od kwietnia coraz silniej wyhamowuje – mówi ekspert Pracodawców RP.

Więcej powodów do zadowolenia mogą mieć ci, którzy mają pracę. Wynagrodzenia wzrosły w lipcu o 3,5 proc. w skali roku, podczas gdy analitycy oczekiwali, że będą one wyższe o 2,8 proc. – Patrząc jednak na zmiany w ujęciu miesięcznym, dane te nie prezentują się już tak dobrze. W stosunku do czerwca płace były wyższe o 0,6 proc., natomiast miesiąc wcześniej wzrost ten wyniósł aż 2,9 proc. Za sprawą efektu bazy statystycznej powstało wrażenie, że lipiec był jeszcze lepszy, podczas gdy w rzeczywistości wcale tak nie jest – twierdzi Kozłowski.

Polecamy serwis: Rekrutacja

Źródło: Pracodawcy RP

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama