Poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw
REKLAMA
Przedmiotem prac Sejmu były także poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przyjętej przez Sejm 21 czerwca 2013 r. Nowe przepisy zrównują prawa ubezpieczonych w czasie sprawowania opieki nad dziećmi niezależnie od rodzaju zatrudnienia.
REKLAMA
Opłacanie składek emerytalno-rentowych przez budżet państwa
Nowelizacja rozszerza krąg osób, za które budżet państwa będzie opłacał składki emerytalno-rentowe w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Chodzi o osoby, które zrezygnują z działalności zarobkowej, czyli np. pozarolniczej działalności gospodarczej czy pracy na umowę zlecenie. Składki za te osoby, podobnie jak w przypadku pracowników na urlopach wychowawczych, finansować będzie w całości państwo za pośrednictwem ZUS przez okres do 3 lat, nie później niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.
Polecamy serwis: Emerytury i renty
Podstawy wymiaru składek
Nowelizacja wprowadza różne podstawy wymiaru składek dla osób, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się wychowaniem dzieci. Dla osób z co najmniej 6-miesięcznym stażem ubezpieczeniowym bezpośrednio przed skorzystaniem z możliwości ubezpieczenia w związku z opieką nad dzieckiem będzie to co do zasady 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku osób bez stażu ubezpieczeniowego, bezrobotnych oraz ze stażem krótszym niż półroczny podstawa wymiaru składek wyniesie 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zobacz również: Specjalny zasiłek opiekuńczy
Inne proponowane zmiany
Osoby dotąd nieubezpieczone będą mogły wybrać system ubezpieczeń (ZUS lub KRUS) w czasie sprawowania opieki nad dzieckiem. Ustawa zawiera również regulacje dotyczące objęcia ubezpieczeniem społecznym, finansowanym ze środków publicznych, osób wychowujących dzieci i jednocześnie ubezpieczonych w systemie rolniczym.
Senat na posiedzeniu 12 lipca 2013 r. zaproponował kilka poprawek do nowelizacji o charakterze uściślającym i językowym. Izba druga m.in. dostosowała do obecnego stanu prawnego określony w nowelizacji wiek dziecka, nad którym sprawuje się opiekę. Uwzględnione zostało podniesienie tego wieku z 4. do 5. roku życia. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrzyła senackie poprawki 24 lipca 2013 r. i proponuje przyjęcie większości z nich. Sprawozdanie na posiedzeniu Sejmu przedstawiła posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska.
Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat