REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dziś Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Na całym świecie niedosłyszy ponad 500 milionów ludzi. Uszkodzenie słuchu wywołane hałasem jest najbardziej powszechną chorobą zawodową w Europie. 25 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Bezrobocie rejestrowane w Polsce w marcu 2013 roku

GUS podał miesięczną informację o bezrobociu rejestrowanym w Polsce w marcu 2013 roku.

OFE - sondaż

Czy Polacy wolą odkładać na emeryturę w OFE, czy tylko w ZUS-ie?

Przymusowy urlop rodzicielski

Przymusowy urlop rodzicielski przyniesie negatywne skutki w rozwoju dziecka i w funkcjonowaniu rodziny?

REKLAMA

Spowolnienie gospodarcze w Polsce utrzymuje się

Spowolnienie gospodarcze w Polsce utrzymuje się - wynika z najnowszych danych GUS.

Półbezrobotni

Osoby, które pracują na część etatu, a chcą pracować na cały, nazywane są półbezrobotnymi. Ich grono wciąż rośnie.

Praca w Danii - dlaczego zamiast Duńczyków pracują m.in. Polacy

Polacy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców pracujących w Danii. To aż 25 tysięcy Polaków

Ustawa deregulacyjna uchwalona

Ustawa deregulacyjna została uchwalona. Sejm przyjął pierwszą z ustaw deregulacyjnych autorstwa Jarosława Gowina. Za jej przyjęciem zagłosowało 368 posłów, przeciwnego zdania było 59, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.

REKLAMA

Lodołamacze - wzór pracodawcy niepełnosprawnych

Obecnie pracuje jedna na osiem niepełnosprawnych kobiet. Aktywizacja zatrudnienia niepełnosprawnych pań jest wiodącym motywem tegorocznego konkursu dla pracodawców - Lodołamacze 2013.

Nowa ustawa antykryzysowa powinna być wprowadzona wcześniej

Ustawa antykryzysowa bis, zdaniem ekspertów Pracodawców RP, powinna wejść w życie wcześniej. Wejście w życie dopiero pod koniec II kwartału 2013 r. – co zapowiedział Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina – może być spóźnioną decyzją.

Urlop wychowawczy i macierzyński - zmiany

Czy urlopy, wychowawczy i macierzyński, potrzebują modyfikacji? Zmiany dotyczące urlopów wychowawczych i macierzyńskich to jedne z najważniejszych propozycji nowelizacji Kodeksu pracy, nad którymi trwają prace w Sejmie.

Kodeks pracy - obecne przepisy o czasie pracy oderwane od realiów

Wydłużenie okresów rozliczeniowych, wprowadzenie ruchomego czasu pracy oraz zmiany dotyczące urlopów wychowawczych – to najważniejsze propozycje nowelizacji Kodeksu pracy, nad którymi trwają prace w Sejmie. Eksperci mówią, że zmiany są niezbędne, bo obecne przepisy nie odpowiadają sytuacji na rynku. Związkowcy protestują, obawiając się wykorzystywania przez pracodawców i pogorszenia warunków pracy.

Ubezpieczenia - raport za kilka tygodni

Ubezpieczenia w ostatnim okresie są jednym z najgorętszych tematów. Za kilka tygodni ma być gotowy raport o systemie zabezpieczenia społecznego. Zapowiedział to w Jedynce minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, który podkreślił, że dokument nie będzie dotyczył tylko Otwartych Funduszy Emerytalnych.

„Reforma usług zatrudnienia” - debata ekspercka

Wiceminister Jacek Męcina 12 kwietnia 2013 r. wziął udział w debacie eksperckiej „Reforma usług zatrudnienia”. Debata koncentrowała się na dwóch ważnych aspektach przygotowywanych zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj. na profilowaniu osób bezrobotnych oraz na założeniach dotyczących Programu Aktywizacja i Integracja (PAI)

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w marcu i I kwartale 2013 roku

GUS podał przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu i I kwartale 2013 r. Zarobki są wyższe niż rok temu i miesiąc temu, ale zatrudnienie zmalało. W marcu wynagrodzenie było 1,6 procent wyższe niż rok temu o tej samej porze. Natomiast w porównaniu z lutym wzrosło o 3,3 procent. Zatrudnienie w zeszłym roku było wyższe o 0,9 procent, a w poprzednim miesiącu o 0,2 procent.

Rynek pracy w czasie spowolnienia gospodarczego

Ten rok będzie trudny dla pracowników. Minimalny spadek bezrobocia w marcu br., według szacunków resortu pracy, nie oznacza jeszcze, że sytuacja na rynku pracy zacznie się szybko poprawiać.

Kodeks pracy - rewolucyjne zmiany

Kodeks pracy już od miesięcy jest przedmiotem zagorzałych dyskusji. Czy rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy zamiast pomóc rynkowi pracy mogą mu zaszkodzić?

"Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych" - dyrektywa unijna

30 procent kobiet lub mężczyzn we władzach spółek skarbu państwa do 2015 roku. Taki cel postawił przed sobą rząd - powiedziała Agnieszka Kozłowska - Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Urzędy pracy bardziej skuteczne?

Urzędy pracy mają być bardziej skuteczne - zapowiada rząd.

Inflacja spadła do 1 proc.

 Inflacja w marcu br., w ujęciu rocznym, wyniosła 1 proc., wobec 1,3 proc. w lutym - podał GUS. Tak niskiej inflacji nie mieliśmy od 2006 roku.

Zatrudnianie na próbę bez wynagrodzenia

Państwowa Inspekcja Pracy ostrzega przed zatrudnianiem na próbę bez wynagrodzenia. Z kontroli Inspekcji wynika, że takie praktyki nieuczciwych pracodawców zdarzają się częściej w okresie, kiedy trwają prace sezonowe.

Najważniejsze utrzymanie pracy

Pogorszenie nastrojów Polaków dotyczących rynku pracy nie dziwi ekspertów. To, że nastroje te nie są dobre, wynika z badań Instytutu Randstad.

Renty za walkę z komuną

Doradcy prezydenta chcą, by żyjący w biedzie dawni działacze opozycji dostawali specjalne zasiłki.

„Matki I Kwartału" u ministra

Minister Kosinak-Kamysz oraz wiceministrowie Elżbieta Seredyn i Radosław Mleczko, spotkali się 11 kwietnia 2013 r. z przedstawicielami ruchu „Matek I Kwartału 2013”.

Umiejętności a nie dyplomy

Z danych firmy Sedlak & Sedlak wynika, że najwięcej zarabiają menedżerowie i informatycy. Całkiem nieźle wyglądają też zarobki części handlowców. Spadek wynagrodzeń najmocniej odczuwa branża budowlana. Obecnie poziom zarobków coraz częściej jest powiązany z wynikami pracy, ale też z dodatkowymi kwalifikacjami pracownika.

NSZZ „Solidarność” grozi strajkiem generalnym

NSZZ „Solidarność” daje premierowi czas do środy na odniesienie się do postulatów związku. W przeciwnym razie grozi strajkiem generalnym.

Emerytury z ZUS-u czy z OFE

Rząd, politycy i eksperci zastanawiają się, co zrobić z pieniędzmi z OFE. Dziś w Sejmie debata na ten temat zorganizowana przez PiS.

1% podatku - wybierz mądrze

Jeden procent - wybierz mądrze! - w internecie ruszyła kampania informacyjna o świadomym przekazywaniu odsetka podatku.

Dodatek uzupełniający nauczycieli - TK odroczył rozprawę

Rozprawa w sprawie dodatku uzupełniającego została odroczona. Trybunał Konstytucyjny nie orzekł dziś, czy dodatek dla nauczycieli jest zgodny z ustawą zasadniczą.

Umowy cywilnoprawne na cenzurowanym

Trwa ogólnopolska kampania "Zanim podejmiesz pracę". Jej głównym celem jest upowszechnienie wiedzy o obowiązujących przy zatrudnieniu przepisach prawa pracy.

Dziś Światowy Dzień Walki z Bezrobociem

11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Bezrobociem.

Wyjaśnienie MPiPS w sprawie propozycji obniżenia bezrobocia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej sporządziło wyjaśnienie w związku z artykułem Karoliny Topolskiej „Rząd zrobi cuda z bezrobociem”, który ukazał się dziś w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Bezrobocie - jak poprawić statystyki?

W przyszłym roku urząd pracy wykreśli bezrobotnego z ewidencji od razu na 9 miesięcy.

Matki I kwartału - fiasko konsultacji prezydenta

Konsultacje prezydenta z rządem w sprawie "matek pierwszego kwartału" nic nie dały. Bronisław Komorowski wstawił się za rodzicami dzieci urodzonych w tym roku, ale nieobjętymi wydłużonym urlopem rodzicielskim. Nowe przywileje będą dotyczyć rodziców dzieci urodzonych po 17 marca.

Coraz więcej umów na czas określony

Polska ma najwyższy w Unii Europejskiej wskaźnik umów na czas określony. Pracuje tak blisko 27 procent zatrudnionych. O typowych i nietypowych umowach rozmawiają w Warszawie uczestnicy dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Europejski Komitet Ekonomiczno - Społeczny oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek wydawane przez ZUS po nowemu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w kwietniu 2013 r ., w celu uproszczenia trybu wydawania zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek pobieranych przez ZUS, w terenowych jednostkach organizacyjnych Zakładu będzie sukcesywnie wprowadzana nowa postać wydruku dokumentu "Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek".

2/3 młodych gotowych się przeprowadzić, by znaleźć pracę

60-70 proc. młodych ludzi gotowych jest się przeprowadzić, by znaleźć lepszą pracę – wynika z przeprowadzonego przez firmę konsultingową Deloitte badania młodzieży z 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Młodzi nie wyobrażają sobie pracy bez wynagrodzenia powyżej średniej krajowej, a na stażu powyżej płacy minimalnej.

W marcu 2013 r. bezrobocie w Polsce spadło do 14,3 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca lutego br.) wyniosła w marcu br. 14,3 proc. i w porównaniu do lutego br. spadła o 0,1 punktu procentowego. W analogicznym okresie ubiegłego roku (marzec 2012 – luty 2012) odnotowano identyczny spadek natężenia bezrobocia (z poziomu 13,4 proc. do poziomu 13,3 proc.).

Jawność i obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez szefów OFE

Rostowski chce pokazać kieszenie szefów OFE. Według Ministerstwa Finansów powinna obowiązywać zasada jawności i obowiązek składania oświadczeń majątkowych członków zarządów i rad nadzorczych zarządzających OFE.

Asystent sędziego - łagodniejsze kryteria dostępu do zawodu

Łatwiejszy dostęp do zawodu asystenta sędziego. Sejm uchwalił zmianę ustawy o sądach powszechnych, która łagodzi kryteria dostępu do tego zawodu wprowadzone ustawą z 2009 roku.

Interesujące zajęcie, możliwość rozwoju i zarobki wyższe niż przeciętne wynagrodzenie – to oczekiwania dzisiejszych studentów

Trzy czwarte młodych kandydatów do pracy wierzy, że są wartościowi jako aktualni lub przyszli pracownicy – wynika z przeprowadzonego przez firmę konsultingową Deloitte badania młodzieży z 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Młodzi nie wyobrażają sobie pracy bez odpowiednio wysokiego wynagrodzenia, powyżej średniej krajowej.

Sedlak & Sedlak: przyjęcie euro nie powinno w znaczący sposób wpłynąć na poziom wynagrodzeń

Polscy pracownicy mogą zyskać na przyjęciu euro. Szybszy rozwój gospodarczy, który – jak pokazują doświadczenia innych krajów – może nastąpić po wstąpieniu do strefy wspólnej waluty,a także przynieść wzrost zarobków. Przeszkodą jest jednak zbyt wolno rosnąca wydajność pracy w stosunku do zwiększających się zarobków.

Czternastki nauczycieli w rękach sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Czternastki nauczycieli w rękach sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Samorządy mają dość dopłacania do pensji pedagogów bez realnego wpływu na jakość ich pracy i żądają zmiany prawa.

Przyszłość OFE

Najpierw przegląd, potem wnioski. Tak na pytanie o przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych odpowiada minister finansów Jacek Rostowski.

Pokolenie Y chce się rozwijać, a nie tylko zarabiać

Mają dobre mniemanie o sobie, w pracy oczekują nie tylko dobrej pensji, ale przede wszystkim możliwości rozwoju. Firma doradcza Deloitte przygotowała raport o wchodzącym na rynek pracy pokoleniu Y, czyli osobach urodzonych pod koniec lat 80 i w latach 90.

84 % Polaków źle ocenia sytuację na rynku pracy

Polacy coraz gorzej oceniają sytuację na krajowym rynku pracy.

Prezydent chce rocznego urlopu dla matek "pierwszego kwartału"

Prezydent chce rocznego urlopu dla tzw. "matek pierwszego kwartału". Bronisław Komorowski zachęca rząd, by rozważył prawo do takiego urlopu dla matek wszystkich dzieci urodzonych po 1 stycznia tego roku - powiedziała IAR minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Zaufane profile dostępu do Platformy Usług Elektronicznych ZUS w placówkach Poczty Polskiej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chciałby umożliwić zakładanie zaufanych profili dostępu do Platformy Usług Elektronicznych ZUS w placówkach Poczty Polskiej. Rozmowy na ten temat już się toczą. Potrzebne są zmiany w prawie, ale być może już w II kwartale Poczta zacznie świadczyć takie usługi.

Otwarty Fundusz Emerytalny - propozycje zmian

W sprawie zmian w OFE wypowiedzieli się przedstawiciele partii politycznych: Adam Szejnfeld (PO), Mariusz Błaszczak (PiS), Janusz Piechociński (PSL), Andrzej Rozenek (Ruch Palikota) oraz Józef Oleksy i Leszek Miller (SLD).

Podatek od napiwków

Początek kwietnia to z reguły czas kiedy skarbówka przypomina nam o rozliczeniu PIT-a, ale nie tym razem. Dziś przypomina wszystkim restauratorom i kelnerom, że powinni odprowadzać podatek od napiwków.

REKLAMA