| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wezwanie do działania w sprawie bezrobocia osób młodych

Wezwanie do działania w sprawie bezrobocia osób młodych

Konfederacja Lewiatan przychyliła się do Komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Rady Europejskiej, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno - Społecznego i Komitetu Regionów - Pracując wspólnie na rzecz młodych Europejczyków. Wezwanie do działania w sprawie bezrobocia osób młodych. Głównym celem komunikatu jest wezwanie państw członkowskich UE do działania w sprawie bezrobocia osób młodych.

Konfederacja Lewiatan popiera inicjatywę przeciwdziałania skutkom trudnej sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej, która szczególnie mocno odbija się na polityce zatrudnieniowej. Niestabilność rynku, brak ciągłości zamówień i zatory płatnicze powodują, że pracodawcy nie tylko nie zatrudniają nowych pracowników, lecz również redukują już istniejące etaty.

Stąd też mała liczba ofert pracy i wzrastający na nie popyt uniemożliwiają wielu młodym ludziom wejście na rynek pracy. Jako osoby bez doświadczenia i praktycznych umiejętności, konkurując ze starszymi kandydatami podczas rekrutacji, mają małe szanse na zdobycie pierwszej pracy. Potwierdzają to badania Eurostatu, które wskazują, że stopa bezrobocia w państwach członkowskich wśród młodych w czerwcu 2013 wyniosła 23,2%, a w Polsce odpowiednio 27,4%.

Jakie kroki należy podjąć

By poprawić sytuację osób młodych na europejskich rynkach pracy, Komisja Europejska przygotowała pakiet rozwiązań, których celem jest znalezienie zatrudnienia lub powrót młodych ludzi do pracy, nauki lub szkolenia. Należą do nich :

  • wdrożenie gwarancji dla młodzieży

Gwarancja ta jest rozumiana jako zapewnienie młodemu bezrobotnemu wysokiej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, praktyki zawodowej lub stażu w ciągu 4 miesięcy od ukończenia szkoły lub utraty pracy.

Konfederacja Lewiatan popiera oznaczenie dnia, od którego zaczyna bieg 4-miesięczny termin, jako dnia ukończenia szkoły lub utraty pracy. Dotychczas w Polsce stosowano rozwiązanie zgodnie z którym datą początkową był dzień rejestracji w powiatowym urzędzie pracy. Wdrożenie propozycji Komisji zobliguje również urzędy do skrócenia czasu jakie mają na przedstawienie oferty z dotychczasowych 6 do 4 miesięcy.

  • inwestowanie w młodych ludzi poprzez Europejski Fundusz Społeczny

Wysokie finansowanie przewidziane w ramach polityki spójności na rzecz Europejskiego Funduszu Społecznego pozwoli zainwestować odpowiednio duże środki w kapitał ludzki w Europie.

Według Konfederacji Lewiatan należy zwrócić uwagę na ich dostępność dla osób rzeczywiście wymagających wsparcia na rynku pracy oraz określenie odpowiednich efektów projektów, które pozwolą na rzeczywiste zmniejszanie bezrobocia wśród osób młodych, unikając kształcenia czy podnoszenia kwalifikacji w obszarach nieprzydatnych z perspektywy rynku pracy.

  • uruchomienie Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »