REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym

REKLAMA

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) wpisuje się w cel strategii Europa 2020, którym jest ograniczenie liczby ludzi ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym w Europie o 20 mln do 2020 roku. Polska może otrzymać 40-60 mld euro rocznie.

Podsekretarz stanu Elżbieta Seredyn wzięła udział w zorganizowanym przez resort pracy spotkaniu informacyjnym dla organizacji pozarządowych ws. Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Spotkanie odbyło się 30 lipca 2013 r.

REKLAMA

Autopromocja

- Program wpisuje się w cel strategii „Europa 2020”, którym jest ograniczenie liczby ludzi ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym w Europie o 20 mln do roku 2020 - powiedziała wiceminister Seredyn. - Program jest nowy, wciąż na etapie negocjacji w Parlamencie Europejskim, w których Polska od początku bierze udział. Bardzo mi zależy, żeby mógł być jak najszybciej wdrożony. Mam nadzieję, że wczesną jesienią zapadną ostateczne decyzje i powstaną rozporządzenia, uprawniające poszczególne kraje do podjęcia konkretnych działań.

Polecamy również serwis: Działalność socjalna

Budżet Funduszu na lata 2014-2020 to 2,5 mld euro, z dodatkowym miliardem do fakultatywnego wykorzystania przez poszczególne państwa. Zostanie on podzielony między 28 krajów. Kryteriami będą wskaźniki deprywacji materialnej i liczba gospodarstw o niskiej intensywności pracy. Do Polski może trafić 40-60 mld euro rocznie. Wymagany jest 15-procentowy wkład z budżetu państwa. Zadaniem Funduszu będzie wspieranie krajowych programów dystrybucji żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla osób najbardziej potrzebujących. Nowością, w porównaniu do kończącego się właśnie programu pomocy żywnościowej (PEAD), jest dopisanie zadań z zakresu integracji społecznej. Instytucją zarządzającą będzie MPiPS.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji pozarządowych, zajmujących się pomocą najuboższym: PKPS, Czerwonego Krzyża, Caritasu, Federacji Polskich Banków Żywności, PAH, Polskiego Forum Niepełnosprawnych, ARR - która była administratorem PEAD oraz innych fundacji i stowarzyszeń. Dyskutowano na temat opracowania programu operacyjnego na 7 lat, określającego zakres zadań, sposoby kwalifikowania do udzielania pomocy, wybór instytucji realizujących program, finanse i monitorowanie jego realizacji. Wiceminister Seredyn zachęcała wszystkich do aktywnego włączenia się w prace przygotowawcze. - Dołóżmy starań, aby formalne procedury zostały przeprowadzone jak najlepiej - powiedziała, zwracając się do uczestników spotkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA