REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla młodych na rynku pracy

REKLAMA

Aby poprawić sytuację ludzi młodych na rynku pracy należy, m.in. zwiększyć mobilność zawodową Polaków, dostosować program nauki i studiów do potrzeb pracodawców, zmniejszyć koszty pozapłacowe ponoszone przez przedsiębiorców, rozpowszechnić staże jako sposób zdobywania doświadczenia zawodowego i wprowadzić bon szkoleniowy - uważa Konfederacja Lewiatan.

- Osoby młode są szczególnie narażone na wykluczenie zawodowe. Ci, którzy zakończyli edukację i szukają pracy doznają rozczarowania długotrwałą niemożnością znalezienia zatrudnienia. Prowadzi to do powiększania szarej strefy lub rezygnacji z aktywności zawodowej, która powoduje wzrost liczby beneficjentów opieki społecznej. Tendencja jest taka, że im dłużej po skończeniu nauki, ktoś nie może znaleźć pracy, tym trudniej w ogóle mu ją później podjąć - mówi Ewelina Pietrzak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Autopromocja

Przyczyną jest niedopasowanie absolwentów do potrzeb rynku pracy. Mimo, że od kilku lat mamy nadmiar absolwentów studiów humanistycznych, zainteresowanie nimi nie maleje. W związku z tym należałoby rozszerzyć działalność biur karier o poradnictwo zawodowe oraz rozpocząć prowadzenie tego rodzaju działalności już w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Polecamy serwis: Rekrutacja

Konfederacja Lewiatan uważa, że ten stan rzeczy można zmienić, ale wymaga to podjęcia wielu działań. Chodzi przede wszystkim o:

  • Polepszenie mobilności zawodowej Polaków. Ważne, aby od początku drogi zawodowej Polacy byli mobilni. Dlatego należy im stworzyć warunki i możliwości elastycznego dopasowywania miejsca pobytu lub zamieszkania do podejmowanych wyzwań, czy stałego zatrudnienia.

Konieczne są uproszczenia związane ze swobodnym przepływem pracowników. Dotyczy to także zmiany przepisów o delegowaniu pracowników w celu świadczenia usług w innych krajach członkowskich UE, tak by polskie firmy delegujące pracowników pozostały konkurencyjne na europejskich rynkach pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  • Dostosowanie programu nauki i studiów do realiów rynku pracy. Rozpowszechnianie nauki dwutorowej (wiedza teoretyczna i umiejętności praktyczne).
  • Ścisłą współpracę między szkołami i uczelniami a firmami.
  • Odczuwalne zmniejszenie kosztów pozapłacowych ponoszonych przez pracodawcę. Proponowane w ostatniej wersji nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwolnienie z obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy to rozwiązanie dobre, ale niewystarczające, ponieważ koszt tej składki w porównaniu z innymi jest niski.
  • Wprowadzenie bonu szkoleniowego¬. Znajduje się on wśród propozycji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, jednak resort proponuje, by to sam bezrobotny decydował o tym jakie szkolenie chce podjąć, by znaleźć pracę. Nieznajomość rynku i aktualnych wymagań pracodawców może doprowadzić do marnotrawienia tych pieniędzy. Właściwszym rozwiązaniem byłoby kierowanie bezrobotnego na szkolenie, podczas którego zdobywałby umiejętności pożądane przez potencjalnego pracodawcę, który mógłby go wówczas zatrudnić. Dlatego potrzebna jest ściślejsza współpraca pracodawców ze służbami zatrudnienia.

Zobacz także: Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

- Rozpowszechnienie staży jako sposobu zdobywania doświadczenia zawodowego. Staże, tak jak dotychczas mogłyby być finansowane przez powiatowe urzędy pracy, pracodawcy powinni zostać zwolnieni z konieczności odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, co uatrakcyjniłoby tę formę zatrudnienia. Obecna propozycja resortu pracy implikuje konieczność zobowiązania do zatrudnienia pracownika na długi okres, co spowoduje że nie będzie cieszyć się szerokim zainteresowaniem pracodawców, szczególnie w czasie spowolnienia gospodarczego.

- Zrównanie obowiązków związanych z rodzicielstwem - wprowadzenie konieczności korzystania z części urlopu rodzicielskiego przez obojga rodziców.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA