reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Polska gospodarka wraca na stabilne tory

Polska gospodarka wraca na stabilne tory

Zdaniem Pracodawców RP polska gospodarka wraca na stabilne tory. Zaobserwować można spadek bezrobocia oraz wzrost PKB.

Według najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 13,1%. W porównaniu z poprzednim miesiącem wskaźnik ten spadł więc o 0,1 pkt proc. Eksperci Pracodawców RP oceniają, że z uwagi na czynniki sezonowe wyniki te nie powinny być zaskoczeniem. Co więcej, widoczne są oznaki odbicia w przemyśle – wskaźnik PMI wzrósł z 49,3 w czerwcu do 51,1 w lipcu.

Zdaniem Pracodawców RP stopa bezrobocia powinna nieznacznie zmniejszyć się w sierpniu i być może również we wrześniu. – Raczej nie uda się jednak przełamać poziomu 13% bezrobocia, a nawet jeśli, to wyłącznie krótkotrwale. Musimy także spodziewać się tego, że w okresie jesienno-zimowym liczba osób bez pracy zwiększy się, a stopa bezrobocia może przekroczyć nawet 14% – oceniają eksperci Pracodawców RP.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

W ich opinii gospodarka mimo wszystko wraca na dobre tory. – Drugie półrocze powinno być znacząco lepsze od pierwszego, a wzrost PKB w całym roku wyniesie 1,3–1,5% – dodają eksperci Organizacji. Motorem wzrostu pozostaje eksport, a główni partnerzy handlowi Polski, w szczególności Niemcy, również cieszą się z coraz korzystniejszych odczytów PMI. Według danych Ministerstwa Gospodarki, wzrost wyniesie 0,8% PKB – wobec 0,5% PKB w I kwartale.

Nadal jednak istnieje konieczność podjęcia pilnych działań związanych z kondycją rynku pracy. – Sytuacja, w której mamy 2,1 mln bezrobotnych, wymaga wprowadzenia rozwiązań prawnych, ułatwiających pracodawcom utrzymanie i tworzenie miejsc pracy – zaznaczają eksperci Organizacji. Jak podkreślają, krokiem w dobrą stronę jest przyjęcie ustawy dotyczącej elastycznego czasu pracy. – Nadal jednak oczekujemy przyśpieszenia prac legislacyjnych nad tzw. ustawą antykryzysową bis – dodają. Pracodawcy RP liczą na to, że rozwiązania, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji na rynku pracy, szybko wejdą w życie.

Jak wskazuje resort pracy i polityki społecznej, do spadku bezrobocia przyczyniły się przede wszystkim: wzrost liczby wyrejestrowanych bezrobotnych z powodu podjęcia pracy (głównie sezonowej) oraz aktywizacja bezrobotnych w ramach działań urzędów pracy. Jednak w ocenie Pracodawców RP ilość środków przeznaczanych z Funduszu Pracy na aktywizację wciąż jest niewystarczająca. Dlatego uważamy, że trzeba zmienić zasady dysponowania zasobami Funduszu, tak aby decydujący głos w tej kwestii należał do partnerów społecznych.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Pracodawcy RP

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama