reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Elastyczny czas pracy juz obowiązuje. Opinie specjalistów są podzielone

Elastyczny czas pracy juz obowiązuje. Opinie specjalistów są podzielone

W dniu dzisiejszym weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca elastyczny czas pracy. Pracodawcy, którzy porozumieją się ze związkami zawodowymi, mogą od dziś wydłużać okres rozliczeniowy nawet do 12 miesięcy. Opinie specjalistów są podzielone.

Mecenas Monika Gładoch z Pracodawców RP powiedziała w Polskim Radiu 24, że nowe przepisy pomogą firmom tak zwanego przemysłu sezonowego, na przykład samochodowego czy RTV, a także firmom usługowym, na przykład turystycznym. Dodała, że przedsiębiorcy czekali na takie zmiany od kilku lat, dotychczas bowiem musieli zwalniać pracowników w okresie regresu i przyjmować w czasie koniunktury.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Monika Gładoch podkreśliła, że nowe przepisy będą mogły wejść w życie po podpisaniu porozumienia z przedstawicielami załogi i przekazaniu go do akceptacji przez Państwową Inspekcję Pracy.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Jan Guz, uważa natomiast, że zmiana przepisów nie była potrzebna. Istniało bowiem wiele możliwości elastycznego zatrudnienia. Nowe rozwiązania zwiększą, jego zdaniem, zyski pracodawców, a zmniejszą płace. Mamy bowiem do czynienia z "rynkiem pracodawców", co pozwala wymuszać na pracownikach zmiany zasad zatrudnienia. Zdaniem Jana Guza, nowe przepisy doprowadzą do wzrostu bezrobocia, gdyż pracodawcy będą mogli zwalniać ludzi, pracujących dotychczas w nadgodzinach. Dodał, że OPZZ jest za tym, aby sprawy czasu pracy określały układy zbiorowe lub branżowe, a nie ustawy.

Polecamy serwis: Czas pracy

reklama

Czytaj także

Źródło:

IAR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama