reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop bezpłatny > Wniosek o urlop bezpłatny - wzór

Wniosek o urlop bezpłatny - wzór

Urlop bezpłatny udzielany jest na pisemny wniosek pracownika wraz ze wskazaniem terminu w którym chce skorzystać z urlopu. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na udzielenie takiego urlopu. Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego wraz z omówieniem.

Czym jest urlop bezpłatny?

Urlop bezpłatny jest przerwą w wykonywaniu pracy, która jest udzielona pracownikowi na jego pisemny wniosek.

Uprawnienie pracownika. Pisemny wniosek

Zgodnie z art. 174 § 1 Kodeksu pracy, urlop bezpłatny udzielany jest na pisemny wniosek pracownika wraz ze wskazaniem terminu w którym pracownik chce skorzystać z urlopu. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na udzielenie takiego urlopu. Odmowa udzielenia urlopu bezpłatnego powinna nastąpić w formie pisemnej, np. w odrębnym piśmie lub poprzez wyrażenie we wniosku o udzielenie urlopu „nie wyrażam zgody”.

Co więcej, pracodawca nie może zmusić pracownika do skorzystania z takiego uprawnienia, nawet w przypadku złej sytuacji finansowej firmy. Jednakże, jak wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach  w wyroku z dnia 21 lipca 1996 r. (III AUa 34/96), udzielenie urlopu bezpłatnego pracownikowi z inicjatywy pracodawcy jest bezskuteczne, chyba, że zostanie ono zaakceptowane przez pracownika na piśmie.

Polecamy produkt: Urlopy wypoczynkowe Pytania i odpowiedzi

Jak już wskazano, pracownik powinien we wniosku wskazać termin, w którym urlop ma zostać udzielony. Natomiast pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w wymiarze większym, niż ten, który został wskazany we wniosku o jego udzielenie.

Wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego musi być złożony w formie pisemnej.

Czy pracownik musi uzasadnić wniosek?

Pracownik nie ma obowiązku uzasadnienia wniosku o urlop bezpłatny.

Maksymalny czas trwania urlopu bezpłatnego

Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują górnej granicy, do jakiej pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego. Oznacza to, że urlop bezpłatny nie jest limitowany czasowo.

Urlop bezpłatny - konsekwencje

Warto wiedzieć, że okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu czasu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze oraz jak sama nazwa urlopu wskazuje - za okres zwolnienia nie przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

W okresie urlopu bezpłatnego pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego, nagród, premii, okres ten nie będzie liczony przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia.

Czy można odwołać z urlopu bezpłatnego?

Jeżeli urlop bezpłatny jest udzielany na okres dłuższy niż 3 miesiące, pracodawca może zastrzec (najlepiej w formie pisemnej) prawo do odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego, pod warunkiem ważnych przyczyn (występujących po stronie pracodawcy).

Przede wszystkim chodzi tu o przyczyny, które przed rozpoczęciem urlopu nie mogły być przewidziane; mogą to być sytuacje, w których nieobecność pracownika w pracy spowodowałaby poważne zakłócenia, np. w produkcji.

W przypadku odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego, ma on obowiązek stawić się do pracy w terminie wyznaczonym przez pracodawcę. Niestawienie się w takim przypadku przez pracownika w pracy, może być potraktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i przyczynić się do rozwiązania z nim umowy w trybie dyscyplinarnym.

Wzór wniosku o urlop bezpłatny

............................................                                      ......................, dnia ............. r.

(imię i nazwisko pracownika)

       ........................................

      (oznaczenie pracodawcy)

                                     Wniosek pracownika o urlop bezpłatny

Na podstawie art. 174 § 1 k.p. proszę o udzielenie mi urlopu bezpłatnego w okresie od dnia ............. r. do dnia ............. r.

..........................................              ................................................................            

(podpis pracownika)                           (data i podpis pracodawcy)

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama