REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o urlop bezpłatny - wzór

Marta Borysiuk
Wniosek o urlop bezpłatny - wzór
Wniosek o urlop bezpłatny - wzór

REKLAMA

REKLAMA

Urlop bezpłatny udzielany jest na pisemny wniosek pracownika wraz ze wskazaniem terminu w którym chce skorzystać z urlopu. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na udzielenie takiego urlopu. Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego wraz z omówieniem.

Czym jest urlop bezpłatny?

Urlop bezpłatny jest przerwą w wykonywaniu pracy, która jest udzielona pracownikowi na jego pisemny wniosek.

Autopromocja

Uprawnienie pracownika. Pisemny wniosek

Zgodnie z art. 174 § 1 Kodeksu pracy, urlop bezpłatny udzielany jest na pisemny wniosek pracownika wraz ze wskazaniem terminu w którym pracownik chce skorzystać z urlopu. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na udzielenie takiego urlopu. Odmowa udzielenia urlopu bezpłatnego powinna nastąpić w formie pisemnej, np. w odrębnym piśmie lub poprzez wyrażenie we wniosku o udzielenie urlopu „nie wyrażam zgody”.

Co więcej, pracodawca nie może zmusić pracownika do skorzystania z takiego uprawnienia, nawet w przypadku złej sytuacji finansowej firmy. Jednakże, jak wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach  w wyroku z dnia 21 lipca 1996 r. (III AUa 34/96), udzielenie urlopu bezpłatnego pracownikowi z inicjatywy pracodawcy jest bezskuteczne, chyba, że zostanie ono zaakceptowane przez pracownika na piśmie.

Polecamy produkt: Urlopy wypoczynkowe Pytania i odpowiedzi

Jak już wskazano, pracownik powinien we wniosku wskazać termin, w którym urlop ma zostać udzielony. Natomiast pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w wymiarze większym, niż ten, który został wskazany we wniosku o jego udzielenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego musi być złożony w formie pisemnej.

Czy pracownik musi uzasadnić wniosek?

Pracownik nie ma obowiązku uzasadnienia wniosku o urlop bezpłatny.

Autopromocja

Urlopy wypoczynkowe

Poradnik, który w praktyczny sposób wyjaśnia kwestie związane z udzielaniem pracownikom urlopów wypoczynkowych. Uwzględniono w nim najnowsze zmiany w prawie pracy, wprowadzone w pierwszym półroczu 2023 r.
Kup książkę

Maksymalny czas trwania urlopu bezpłatnego

Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują górnej granicy, do jakiej pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego. Oznacza to, że urlop bezpłatny nie jest limitowany czasowo.

Urlop bezpłatny - konsekwencje

Warto wiedzieć, że okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu czasu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze oraz jak sama nazwa urlopu wskazuje - za okres zwolnienia nie przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

W okresie urlopu bezpłatnego pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego, nagród, premii, okres ten nie będzie liczony przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia.

Czy można odwołać z urlopu bezpłatnego?

Jeżeli urlop bezpłatny jest udzielany na okres dłuższy niż 3 miesiące, pracodawca może zastrzec (najlepiej w formie pisemnej) prawo do odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego, pod warunkiem ważnych przyczyn (występujących po stronie pracodawcy).

Przede wszystkim chodzi tu o przyczyny, które przed rozpoczęciem urlopu nie mogły być przewidziane; mogą to być sytuacje, w których nieobecność pracownika w pracy spowodowałaby poważne zakłócenia, np. w produkcji.

W przypadku odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego, ma on obowiązek stawić się do pracy w terminie wyznaczonym przez pracodawcę. Niestawienie się w takim przypadku przez pracownika w pracy, może być potraktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i przyczynić się do rozwiązania z nim umowy w trybie dyscyplinarnym.

Wzór wniosku o urlop bezpłatny

............................................                                      ......................, dnia ............. r.

(imię i nazwisko pracownika)

       ........................................

      (oznaczenie pracodawcy)

Autopromocja

                                     Wniosek pracownika o urlop bezpłatny

Na podstawie art. 174 § 1 k.p. proszę o udzielenie mi urlopu bezpłatnego w okresie od dnia ............. r. do dnia ............. r.

..........................................              ................................................................            

(podpis pracownika)                           (data i podpis pracodawcy)

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Kiedy w 2024 roku korzystniej jest wziąć urlop opiekuńczy, zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników: Studium przypadku

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, kluczową rolę w osiąganiu sukcesu odgrywa efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników. Studium przypadku firmy XYZ stanowi doskonały przykład na to, jak skuteczne strategie w tej dziedzinie przyczyniają się do wzrostu wydajności i zaangażowania zespołu. 

  Narzędzia do analizy kompetencji: Kluczowy element efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga precyzyjnej oceny kompetencji pracowników. Narzędzia do analizy kompetencji stają się nieodzownym elementem strategii personalnej, umożliwiając organizacjom zidentyfikowanie mocnych stron pracowników oraz obszarów do rozwoju. 

  REKLAMA

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo w III kwartale 2023 r. GUS podał dane

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w III kwartale 2023 r. 58,4% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten zwiększył się w porównaniu z II kwartałem 2023 r. 0,2 p. proc., a z III kwartałem 2022 r. o 0,6 p. proc. Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  REKLAMA