REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o urlop bezpłatny - wzór

Marta Borysiuk
Wniosek o urlop bezpłatny - wzór
Wniosek o urlop bezpłatny - wzór

REKLAMA

REKLAMA

Urlop bezpłatny udzielany jest na pisemny wniosek pracownika wraz ze wskazaniem terminu w którym chce skorzystać z urlopu. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na udzielenie takiego urlopu. Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego wraz z omówieniem.

Czym jest urlop bezpłatny?

Urlop bezpłatny jest przerwą w wykonywaniu pracy, która jest udzielona pracownikowi na jego pisemny wniosek.

Autopromocja

Uprawnienie pracownika. Pisemny wniosek

Zgodnie z art. 174 § 1 Kodeksu pracy, urlop bezpłatny udzielany jest na pisemny wniosek pracownika wraz ze wskazaniem terminu w którym pracownik chce skorzystać z urlopu. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na udzielenie takiego urlopu. Odmowa udzielenia urlopu bezpłatnego powinna nastąpić w formie pisemnej, np. w odrębnym piśmie lub poprzez wyrażenie we wniosku o udzielenie urlopu „nie wyrażam zgody”.

Co więcej, pracodawca nie może zmusić pracownika do skorzystania z takiego uprawnienia, nawet w przypadku złej sytuacji finansowej firmy. Jednakże, jak wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach  w wyroku z dnia 21 lipca 1996 r. (III AUa 34/96), udzielenie urlopu bezpłatnego pracownikowi z inicjatywy pracodawcy jest bezskuteczne, chyba, że zostanie ono zaakceptowane przez pracownika na piśmie.

Polecamy produkt: Urlopy wypoczynkowe Pytania i odpowiedzi

Jak już wskazano, pracownik powinien we wniosku wskazać termin, w którym urlop ma zostać udzielony. Natomiast pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w wymiarze większym, niż ten, który został wskazany we wniosku o jego udzielenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego musi być złożony w formie pisemnej.

Czy pracownik musi uzasadnić wniosek?

Pracownik nie ma obowiązku uzasadnienia wniosku o urlop bezpłatny.

Maksymalny czas trwania urlopu bezpłatnego

Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują górnej granicy, do jakiej pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego. Oznacza to, że urlop bezpłatny nie jest limitowany czasowo.

Urlop bezpłatny - konsekwencje

Warto wiedzieć, że okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu czasu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze oraz jak sama nazwa urlopu wskazuje - za okres zwolnienia nie przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

W okresie urlopu bezpłatnego pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego, nagród, premii, okres ten nie będzie liczony przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia.

Czy można odwołać z urlopu bezpłatnego?

Jeżeli urlop bezpłatny jest udzielany na okres dłuższy niż 3 miesiące, pracodawca może zastrzec (najlepiej w formie pisemnej) prawo do odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego, pod warunkiem ważnych przyczyn (występujących po stronie pracodawcy).

Przede wszystkim chodzi tu o przyczyny, które przed rozpoczęciem urlopu nie mogły być przewidziane; mogą to być sytuacje, w których nieobecność pracownika w pracy spowodowałaby poważne zakłócenia, np. w produkcji.

W przypadku odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego, ma on obowiązek stawić się do pracy w terminie wyznaczonym przez pracodawcę. Niestawienie się w takim przypadku przez pracownika w pracy, może być potraktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i przyczynić się do rozwiązania z nim umowy w trybie dyscyplinarnym.

Wzór wniosku o urlop bezpłatny

............................................                                      ......................, dnia ............. r.

(imię i nazwisko pracownika)

       ........................................

      (oznaczenie pracodawcy)

                                     Wniosek pracownika o urlop bezpłatny

Na podstawie art. 174 § 1 k.p. proszę o udzielenie mi urlopu bezpłatnego w okresie od dnia ............. r. do dnia ............. r.

..........................................              ................................................................            

(podpis pracownika)                           (data i podpis pracodawcy)

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA