| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi tymczasowemu?

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi tymczasowemu?

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje podobnie jak innym pracownikom prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednakże urlop pracownika tymczasowego rządzi się własnymi zasadami.

Zatrudnienie w ramach pracy tymczasowej jest wliczane do urlopowego stażu pracy danej osoby. Będzie ono musiało być brane pod uwagę przy ustalaniu tego stażu przy późniejszym zatrudnieniu kodeksowym

Polecamy serwis: Urlop wypoczynkowy

PRZYKŁAD 1

Kolejna praca

Zatrudniliśmy pracownika na okres od września do grudnia (cztery miesiące). Czy wymiar przysługującego mu urlopu będzie wynosić osiem dni (ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego), w sytuacji gdy z dostarczonego świadectwa pracy wynika, że za okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy wykorzystał 18 dni urlopu?

Osoba uprawniona do 26 dni urlopu rocznie za okres 4-miesięcznego zatrudnienia ma prawo do dziewięć dni urlopu. Wynika to z następujących obliczeń:

26 x 4/12 = 8,666 (wynik zaokrąglamy w górę do pełnego dnia).

Pracownik wykorzystał już 18 dni urlopu. Zatem w tym roku należy mu się osiem dni urlopu.

PRZYKŁAD 2

Odmienności w zatrudnieniu

Pracownik podejmujący swoją pierwszą pracę w życiu po każdym miesiącu zatrudnienia nabywa prawo do 1/12 z przysługującej mu po przepracowaniu roku puli urlopowej. W związku z tym, że będzie to 20 dni, po każdym miesiącu ma prawo do 1,66(6) dni urlopu (nie dokonujemy tutaj zaokrąglenia w górę do pełnego dnia).

Jeżeli osoba ta podjęłaby jako pierwszą pracę zatrudnienie jako pracownik tymczasowy, a nie w ramach zwykłej umowy o pracę, po każdym miesiącu miałaby prawo do dwóch dni urlopu.

PRZYKŁAD 3

Stosunek pracy byłego „czasownika”

Zatrudniliśmy pracownika z 8-letnim stażem pracy (liczonym wraz ze szkołą) w połowie marca. Umowa ma trwać do końca roku. Przez styczeń i luty pracował jako pracownik tymczasowy. W związku z tym rozliczono mu cztery dni urlopu wypoczynkowego. Ile urlopu w tym roku będzie mu przysługiwało u nas – 17 dni czy 16?

Pracownik ma prawo do 17 dni urlopu. Do ustalania proporcjonalnego wymiaru wypoczynku w tej sytuacji nie znajdzie zastosowania zasada rozliczania go z uwzględnieniem łącznego wykorzystanego urlopu wypoczynkowego u kolejnych pracodawców, u których pracownik był zatrudniony w danym roku kalendarzowym. Ustalając urlop, musimy przyjąć zatrudnienie wynikające z zawartej umowy. Będzie to zatem 10 miesięcy – niepełny miesiąc (marzec) zaokrąglamy w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a par. 2 k.p.).

20 dni (roczny wymiar urlopu przysługujący ze względu na staż pracy) x 10/12 = 16,66(6) dnia. Wynik zaokrąglamy w górę do pełnego dnia (art. 1553 par. 1 k.p.), co daje nam 17 dni.

Według ogólnej zasady (art. 1553 par. 2 k.p.) wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z art. 154 par. 1 i 2 k.p. (w tym przypadku byłoby to 20 dni rocznie). Nie znajduje ona jednak zastosowania w odniesieniu do tych sytuacji, w których pracownik wcześniej miał rozliczany urlop w ramach zatrudnienia tymczasowego. Nie można więc uwzględnić czterech dni urlopu wykorzystanego (rozliczonego) w związku z wcześniejszym zatrudnieniem w agencji pracy tymczasowej.

Zadaj pytanie na FORUM!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »