REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi tymczasowemu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi tymczasowemu?/fot. Fotolia
Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi tymczasowemu?/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje podobnie jak innym pracownikom prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednakże urlop pracownika tymczasowego rządzi się własnymi zasadami.

Taka osoba może mieć łącznie więcej dni wypoczynku w roku niż typowi pracownicy. A to dzięki temu, że urlopu pobranego u pracodawcy użytkownika nie wlicza się do ich rocznego limitu z kodeksu pracy

REKLAMA

Zatrudniając pracownika w trakcie roku, rozliczamy należny mu urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. Obowiązuje także zasada, zgodnie z którą roczny wymiar urlopu w danym roku nie może przekroczyć odpowiednio 20 lub 26 dni – w zależności od stażu urlopowego danego pracownika. W związku z tym przy obliczaniu urlopu proporcjonalnego należy uwzględniać również urlop już wykorzystany w danym roku u poprzedniego pracodawcy. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy nowy pracownik wcześniej był zatrudniony jako pracownik tymczasowy.

Polecamy produkt: Urlopy wypoczynkowe - udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia (książka)

Kodeksowy wypoczynek

Zgodnie z ustawą z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.; dalej: k.p.) w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, zatrudnionemu przysługuje urlop:

1) u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed jego ustaniem pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:

a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.

Rocznie pracownik nie może mieć jednak łącznie wyższego wymiaru urlopu niż 20 dni (przy stażu urlopowym krótszym niż 10 lat) lub 26 dni (przy stażu co najmniej 10-letnim). [przykład 1]

Dla zatrudnionych przez agencję

REKLAMA

Według art. 17 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 ze zm.) pracownik tymczasowy jest uprawniony do urlopu wypoczynkowego w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika.

Pracownik tymczasowy to pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Prawo do urlopu wypoczynkowego związane jest z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. Nie nabywa więc prawa do tego urlopu osoba współpracująca z agencją na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Przy ustalaniu urlopu dla pracownika tymczasowego nie bierzemy pod uwagę urlopowego stażu pracy (wykształcenia, okresów zatrudnienia i zrównanych z nimi). Każda osoba nabywa urlop w takim samym wymiarze i w taki sam sposób. Brany jest przy tym pod uwagę jedynie upływający czas pozostawania w dyspozycji agencji. [przykład 2]

Rok przepracowany w ramach pracy tymczasowej daje zatem 24 dni urlopu niezależnie od tego, czy mowa o pracowniku np. z 20-, czy 7-letnim stażem pracy.

Pracownikowi tymczasowemu urlop nie przysługuje od dnia zatrudnienia. Prawo do niego nabywa po upływie miesiąca pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika.

REKLAMA

W razie niewykorzystania przez takiego pracownika urlopu wypoczynkowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej agencja wypłaca mu ekwiwalent pieniężny w zamian za ten urlop lub jego niewykorzystaną część. Ustawa nie przewiduje możliwości przeniesienia prawa do skorzystania z urlopu w naturze na kolejną umowę z agencją. Nie znajduje tutaj zastosowania art. 171 par. 3 k.p., zgodnie z którym strony umowy o pracę mogą zgodnie ustalić, że niewykorzystany urlop zostanie wykorzystany w naturze w trakcie trwania następnego łączącego je stosunku pracy.

Urlop dla pracowników tymczasowych rządzi się zatem własnymi zasadami. W tym zakresie musimy więc pamiętać o art. 5 k.p. Zgodnie z nim, jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, kodeks pracy stosuje się w zakresie nimi nieuregulowanym. Skoro ustawa o pracownikach tymczasowych reguluje odrębnie kwestie związane przede wszystkim z ustalaniem wymiaru urlopu wypoczynkowego, to przepisy te znajdują zastosowanie w miejsce kodeksowych.

Zwykła praca i ogólne zasady

W związku z tym, że wynikający z ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych sposób ustalania urlopu wypoczynkowego oraz jego wymiar zasadniczo różnią się od uregulowań kodeksu pracy, przy ustalaniu urlopu nie możemy brać pod uwagę wcześniejszego okresu zatrudnienia w danym roku w ramach pracy tymczasowej. Nie da się połączyć zasad z ustawy z tymi z kodeksu. Jeżeli więc były pracownik tymczasowy podejmuje kolejne zwykłe zatrudnienie, to jego urlop rozliczamy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia przypadającego do końca danego roku kalendarzowego lub – jeżeli umowa zostanie zawarta na okres krótszy – do końca okresu zatrudnienia w danym roku. Nie bierzemy pod uwagę urlopu wykorzystanego w naturze lub rozliczonego ekwiwalentem, związanego z wcześniejszą pracą tymczasową. [przykład 3] ©?

Zatrudnienie w ramach pracy tymczasowej jest wliczane do urlopowego stażu pracy danej osoby. Będzie ono musiało być brane pod uwagę przy ustalaniu tego stażu przy późniejszym zatrudnieniu kodeksowym

Polecamy serwis: Urlop wypoczynkowy

PRZYKŁAD 1

Kolejna praca

Zatrudniliśmy pracownika na okres od września do grudnia (cztery miesiące). Czy wymiar przysługującego mu urlopu będzie wynosić osiem dni (ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego), w sytuacji gdy z dostarczonego świadectwa pracy wynika, że za okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy wykorzystał 18 dni urlopu?

Osoba uprawniona do 26 dni urlopu rocznie za okres 4-miesięcznego zatrudnienia ma prawo do dziewięć dni urlopu. Wynika to z następujących obliczeń:

26 x 4/12 = 8,666 (wynik zaokrąglamy w górę do pełnego dnia).

Pracownik wykorzystał już 18 dni urlopu. Zatem w tym roku należy mu się osiem dni urlopu.

PRZYKŁAD 2

Odmienności w zatrudnieniu

Pracownik podejmujący swoją pierwszą pracę w życiu po każdym miesiącu zatrudnienia nabywa prawo do 1/12 z przysługującej mu po przepracowaniu roku puli urlopowej. W związku z tym, że będzie to 20 dni, po każdym miesiącu ma prawo do 1,66(6) dni urlopu (nie dokonujemy tutaj zaokrąglenia w górę do pełnego dnia).

Jeżeli osoba ta podjęłaby jako pierwszą pracę zatrudnienie jako pracownik tymczasowy, a nie w ramach zwykłej umowy o pracę, po każdym miesiącu miałaby prawo do dwóch dni urlopu.

PRZYKŁAD 3

Stosunek pracy byłego „czasownika”

Zatrudniliśmy pracownika z 8-letnim stażem pracy (liczonym wraz ze szkołą) w połowie marca. Umowa ma trwać do końca roku. Przez styczeń i luty pracował jako pracownik tymczasowy. W związku z tym rozliczono mu cztery dni urlopu wypoczynkowego. Ile urlopu w tym roku będzie mu przysługiwało u nas – 17 dni czy 16?

Pracownik ma prawo do 17 dni urlopu. Do ustalania proporcjonalnego wymiaru wypoczynku w tej sytuacji nie znajdzie zastosowania zasada rozliczania go z uwzględnieniem łącznego wykorzystanego urlopu wypoczynkowego u kolejnych pracodawców, u których pracownik był zatrudniony w danym roku kalendarzowym. Ustalając urlop, musimy przyjąć zatrudnienie wynikające z zawartej umowy. Będzie to zatem 10 miesięcy – niepełny miesiąc (marzec) zaokrąglamy w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a par. 2 k.p.).

20 dni (roczny wymiar urlopu przysługujący ze względu na staż pracy) x 10/12 = 16,66(6) dnia. Wynik zaokrąglamy w górę do pełnego dnia (art. 1553 par. 1 k.p.), co daje nam 17 dni.

Według ogólnej zasady (art. 1553 par. 2 k.p.) wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z art. 154 par. 1 i 2 k.p. (w tym przypadku byłoby to 20 dni rocznie). Nie znajduje ona jednak zastosowania w odniesieniu do tych sytuacji, w których pracownik wcześniej miał rozliczany urlop w ramach zatrudnienia tymczasowego. Nie można więc uwzględnić czterech dni urlopu wykorzystanego (rozliczonego) w związku z wcześniejszym zatrudnieniem w agencji pracy tymczasowej.

Zadaj pytanie na FORUM!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kododatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA