reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop na żądanie > Wniosek o urlop na żądanie

Wniosek o urlop na żądanie

Urlop na żądanie stanowi szczególny rodzaj części urlopu wypoczynkowego. Pracownik może z niego skorzystać w wymiarze 4 dni rocznie w terminie przez siebie wskazanym. Aby go otrzymać, musi on jednak złożyć stosowny wniosek.

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę zarówno na czas określony jak i nieokreślony. Nie jest on zależny od wymiaru czasu pracy.

Kiedy zgłosić chęć skorzystania z urlopu na żądanie?

Udzielenie urlopu na żądanie jest obowiązkiem pracodawcy. Odmowa jego udzielenia możliwa jest jedynie w szczególnych przypadkach. Maksymalnym terminem, w którym pracownik może zgłosić chęć skorzystania z urlopu jest pierwszy dzień odpoczynku jeszcze przed godziną normalnego rozpoczęcia pracy.

Wniosek

Przepisy nie określają konkretnie, w jakiej formie powinno zgłosić się chęć skorzystania z urlopu na żądanie. Dozwolone jest poinformowanie o tym fakcie telefonicznie, e-mailowo czy za pośrednictwem innej osoby. Istotny jest jednak fakt, aby ta wiadomość dotarła do wiadomości pracodawcy jeszcze przed godziną rozpoczęcia pracy.

Polecany produkt: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Zgoda pracodawcy

Do uzyskania urlopu na żądanie konieczna jest zgoda pracodawcy. Samowolne udzielenie urlopu na żądanie jednoznaczne jest z nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy i grozi wszczęciem postępowania dyscyplinarnego. Zgłaszając chęć skorzystania z urlopu na żądanie, pracownik powinien mieć na uwadze dobro zakładu pracy i robić to z możliwie jak najdłuższym wyprzedzeniem czasowym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Co z niewykorzystanym urlopem?

Zgodnie z kodeksem pracy niewykorzystany urlop na żądanie przepada. Nie przechodzi on tak jak zwykły urlop wypoczynkowy na kolejny rok.

Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu?

Zgonie z wyrokiem Sądu Najwyższego w szczególnych przypadkach pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie we wskazanym przez pracownika terminie. Dzieje się tak wtedy, kiedy ważny interes firmy wymaga jego obecności w zakładzie pracy.

Urlop na żądanie jako część urlopu wypoczynkowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama