reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Co należy uwzględnić w planie urlopów?

Co należy uwzględnić w planie urlopów?

Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzenia planu urlopów na następny rok musi tego dokonać do 31 grudnia starego roku. Jakie urlopy należy uwzględnić w planie urlopów?

Obowiązek sporządzania planu urlopów

Zgodnie z Kodeksem pracy urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Jednak nie każdy pracodawca jest zobligowany do sporządzenia planu urlopów. Ma to miejsce w przypadku, gdy u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa albo w przypadku, gdy zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na odstąpienie przez pracodawcę od obowiązku sporządzania planu urlopów.

Plan urlopów ułatwia organizację pracy, przez co dobrze jest sporządzić go nawet w przypadku, gdy nie ma takiego obowiązku.

Sporządzanie planu urlopów na przyszły rok jest korzystne również z tego powodu, że w trakcie jego tworzenia pracodawca bierze pod uwagę wyłącznie wnioski pracowników. Gdy takiego planu nie sporządza terminy urlopów muszą być uzgodnione z pracownikami. Uzgodnienie związane jest z większą ingerencją pracownika w decyzję pracodawcy.

Urlop na żądanie

W ustalanym na przyszły rok planie urlopów nie można uwzględniać urlopów na żądanie. Spowodowane jest to tym, że o terminie tego rodzaju urlopu jednostronnie decyduje pracownik. Uprawnienie do urlopu na żądanie wynika z art. 1672 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Zobacz: Urlop rodzicielski w pytaniach i odpowiedziach

Urlop a pierwsza w życiu praca

W planie urlopów na następny rok należy uwzględnić również urlopy dla pracowników, którzy rozpoczynają pierwszą w życiu pracę. Pomimo, że prawo do urlopu wypoczynkowego nabywają oni z upływem kolejnych miesięcy, to i tak trzeba uwzględnić ich urlopy w trakcie sporządzania planu urlopów. Jeżeli taki pracownik jest zatrudniony na umowie terminowej, w planie urlopów uwzględnia się w wymiarze, jaki przysługuje mu za dany rok proporcjonalnie do trwania umowy terminowej.

Jeżeli umowa terminowa zostaje w ciągu roku przedłużona, pracodawca powinien nanieść stosowna korektę w planie urlopów. Korekta będzie polegała na uwzględnieniu urlopu, który nabył pracownik w związku z przedłużeniem jego umowy terminowej.

Urlopy bezpłatne, wychowawcze, macierzyńskie

W planie urlopów należy uwzględnić kończące się urlopy pracowników, takie jak urlop wychowawczy czy urlop bezpłatny. Nie uwzględnia się za to w planie urlopu, który będzie przysługiwał pracownikowi przez okres całego roku, np. urlopu wychowawczego. Urlopu macierzyńskiego nie da się za to ustalić z przyczyn obiektywnych.

Zobacz serwis: Urlop wypoczynkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama