REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co należy uwzględnić w planie urlopów?

Jarosław Krasnodęmbski
Plan urlopów 2013
Plan urlopów 2013

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzenia planu urlopów na następny rok musi tego dokonać do 31 grudnia starego roku. Jakie urlopy należy uwzględnić w planie urlopów?

Obowiązek sporządzania planu urlopów

Zgodnie z Kodeksem pracy urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Jednak nie każdy pracodawca jest zobligowany do sporządzenia planu urlopów. Ma to miejsce w przypadku, gdy u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa albo w przypadku, gdy zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na odstąpienie przez pracodawcę od obowiązku sporządzania planu urlopów.

Autopromocja

Plan urlopów ułatwia organizację pracy, przez co dobrze jest sporządzić go nawet w przypadku, gdy nie ma takiego obowiązku.

Sporządzanie planu urlopów na przyszły rok jest korzystne również z tego powodu, że w trakcie jego tworzenia pracodawca bierze pod uwagę wyłącznie wnioski pracowników. Gdy takiego planu nie sporządza terminy urlopów muszą być uzgodnione z pracownikami. Uzgodnienie związane jest z większą ingerencją pracownika w decyzję pracodawcy.

Urlop na żądanie

W ustalanym na przyszły rok planie urlopów nie można uwzględniać urlopów na żądanie. Spowodowane jest to tym, że o terminie tego rodzaju urlopu jednostronnie decyduje pracownik. Uprawnienie do urlopu na żądanie wynika z art. 1672 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Zobacz: Urlop rodzicielski w pytaniach i odpowiedziach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop a pierwsza w życiu praca

W planie urlopów na następny rok należy uwzględnić również urlopy dla pracowników, którzy rozpoczynają pierwszą w życiu pracę. Pomimo, że prawo do urlopu wypoczynkowego nabywają oni z upływem kolejnych miesięcy, to i tak trzeba uwzględnić ich urlopy w trakcie sporządzania planu urlopów. Jeżeli taki pracownik jest zatrudniony na umowie terminowej, w planie urlopów uwzględnia się w wymiarze, jaki przysługuje mu za dany rok proporcjonalnie do trwania umowy terminowej.

Jeżeli umowa terminowa zostaje w ciągu roku przedłużona, pracodawca powinien nanieść stosowna korektę w planie urlopów. Korekta będzie polegała na uwzględnieniu urlopu, który nabył pracownik w związku z przedłużeniem jego umowy terminowej.

Urlopy bezpłatne, wychowawcze, macierzyńskie

W planie urlopów należy uwzględnić kończące się urlopy pracowników, takie jak urlop wychowawczy czy urlop bezpłatny. Nie uwzględnia się za to w planie urlopu, który będzie przysługiwał pracownikowi przez okres całego roku, np. urlopu wychowawczego. Urlopu macierzyńskiego nie da się za to ustalić z przyczyn obiektywnych.

Zobacz serwis: Urlop wypoczynkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA