REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Zatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

System emerytalny - waloryzacja i stopa zwrotu

Składki emerytalne zewidencjonowane w ZUS – aby nie traciły na wartości w czasie – podlegają waloryzacji. W OFE składki te są powiększane o zyski z inwestycji lub pomniejszane o poniesione straty.

Telepraca - popularna forma zatrudnienia

Telepraca to popularna forma zatrudnienia. Została wprowadzona do Kodeksu pracy w 2007 roku i już cieszy się dużą popularnością. Czym charakteryzuje się telepraca? Jakie prawa i obowiązki wiążą się z tą stosunkowo nową formą zatrudnienia?

Ułatwienia dla cudzoziemców od 1 maja 2014 r.

Ułatwienia dla cudzoziemców przebywających w Polsce weszły w życie 1 maja 2014 r. Maksymalny okres pobytu czasowego został wydłużony do 3 lat. Wystarczy też uzyskać jedno zezwolenie na pobyt i pracę w kraju.

Oświadczenia i wnioski ZUS w związku z reformą OFE

Wejście w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych nakłada na ubezpieczonych obowiązki. Jakie oświadczenia i wnioski związane z reformą OFE będą kierowane do ZUS?

REKLAMA

ZUS czy OFE - deklaracja do 31 lipca 2014 r.

Co wybrać - ZUS czy OFE? Każdy ubezpieczony powinien złożyć deklarację do 31 lipca 2014 r. Jak złożyć zgodę na odprowadzanie składki emerytalnej do OFE?

Obowiązkowe potwierdzenie na piśmie umowy przed rozpoczęciem pracy?

Potwierdzenie na piśmie ustaleń stron umowy, jej rodzaju oraz warunków przed rozpoczęciem pracy będzie obowiązkowe. Posłowie przyjęli nowelizację w tym zakresie.

Dni wolne od pracy

Co do zasady niedziele i święta to dni wolne od pracy, jednak istnieją sytuacje, w których dopuszczalne jest świadczenie pracy w tych dniach, np. w systemie pracy w ruchu ciągłym lub pracy zmianowej oraz w sytuacjach nadzwyczajnych takich jak konieczność prowadzenia akcji ratowniczej.

Wydanie zezwolenia na wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga wydania zezwolenia. Warunki wydania przedmiotowego zezwolenia określa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenie w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

REKLAMA

Konsekwencje kontroli zwolnienia lekarskiego

Niezdolność pracownika do pracy powinna być udokumentowana zaświadczeniem lekarskim. Zarówno pracodawca, jak i ZUS mają prawo do kontrolowania zaświadczeń lekarskich w zakresie ich treści, a także prawidłowości późniejszego wykorzystania. Jakie uprawnienia im przysługują?

Podwyższenie wieku emerytalnego a praca w szczególnych warunkach

Osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mogą skorzystać z prawa do emerytury w obniżonym wieku. Podwyższenie wieku emerytalnego nie spowodowało wydłużenia wieku emerytalnego dla tych osób.

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe - procedury

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe wiąże się z określonymi procedurami działania. Jak wyglądają szczegółowe warunki organizacji szkoleń finansowanych ze środków Funduszu Pracy?

Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od 1 stycznia 2014 r.

Ustalenie podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest istotne, ponieważ od jej wysokości zależy kwota otrzymywanych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania

Koszty niepełnosprawności w Polsce to 4,9% PKB rocznie. Z prawie 5 mln osób niepełnosprawnych 2 mln to osoby w wieku produkcyjnym . Większość z nich, przy odpowiednim przygotowaniu, może pracować na otwartym rynku pracy.

Przystąpienie ubezpieczonego do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego

Dobrowolne przystąpienie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego skutkuje dla płatnika określonymi obowiązkami wobec ZUS. Do takiego ubezpieczenia przystąpić mogą te osoby, które nie spełniają warunków do obowiązkowego objęcia tymi ubezpieczeniami oraz w sytuacji zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych.

Składki ZUS w razie świadczenia usług przez pracownika na rzecz pracodawcy na podstawie innej umowy

Pracownik poza wykonywaniem obowiązków wynikających ze stosunku pracy, może świadczyć dla swojego pracodawcy również usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z podmiotem trzecim. Jednak obowiązek odprowadzania składek ZUS spoczywa wtedy na pracodawcy.

Jak odwołać się od decyzji ZUS w sprawie emerytury lub renty

Osoba niezadowolona z decyzji ZUS-u w sprawie emerytury lub renty może wnieść odwołanie do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję. Ważne jest, aby w odwołaniu wskazać zaskarżoną decyzję oraz zwięźle przedstawić zarzuty i wnioski.

Sankcje dla pracodawcy za naruszenie przepisu o ulgach we wpłatach na PFRON

Naruszenie przepisu dotyczącego ulg we wpłatach na PFRON powoduje powstanie odpowiedzialności po stronie pracodawcy. Jakie sankcje wiążą się z naruszeniem art. 22 ustawy o rehabilitacji?

Załatwianie spraw z ZUS przez internet

Platforma Usług Zintegrowanych udostępnia obywatelom i przedsiębiorcom usługi z zakresu działalności ZUS oraz usprawnia realizację tychze usług, umożliwiając korzystanie z nich za pośrednictwem nowoczesnych kanałów komunikacji. Jak załatwiać sprawy w ZUS poprzez internet?

Gry komputerowe przyszłością rekrutacji

Gry komputerowe są przyszłością rekrutacji. Gryfikacja jest nowym trendem w rekrutacji. Nie jest ona jeszcze szczególnie popularna i znana w Polsce, ale zyskuje popularność w krajach zachodnich.

ZUS kontroluje lekarzy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ostatnim czasie dużo uwagi poświęca kontroli prywatnych przychodni i ośrodków świadczących szeroko rozumiane usługi medyczne. Po wejściu w życie tzw. „abolicji dla nakładców” ZUS po raz kolejny ukierunkował swe działania kontrolne w stronę przedsiębiorców korzystających w relacjach biznesowych z formy umowy o dzieło.

Umowa zlecenie z małżonkiem lub innym członkiem rodziny

Czy członkowie rodziny przedsiębiorcy, pomagający w prowadzeniu tej działalności, podlegają obowiązkowi zgłoszenia do ZUS jako osoby współpracujące, czy też mogą być zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej?

Zaległe wynagrodzenie a składki na ubezpieczenie społeczne

Wypłacając pensję z opóźnieniem, pracodawca musi uiścić składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę zdrowotną. Nie powinien jednak w tym celu korygować raportów za poprzednie miesiące.

Zapłata przez klub sportowy zaległych składek ZUS za zawodnika

Klub sportowy nie pobrał i nie odprowadził trzy lata temu składek na ubezpieczenia społeczne od premii za wyniki sportowe zawodników. Klub zdecydował się zapłacić zaległe składki. Czy spowodowało to powstanie przychodu u zawodników i konieczność pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Kiedy firma otrzyma refundację za zatrudnienie młodocianego?

Pracodawca, który zamierza zatrudnić młodocianych pracowników może wystąpić z wnioskiem o refundację wypłacanych wynagrodzeń. Młodociany, który nie posiada kwalifikacji zawodowych może zostać zatrudniony w celu przygotowania zawodowego. Wielkość refundacji nie może przekroczyć 60 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.

Niepewna przyszłość KRUS

Niepewna przyszłość KRUS spowodowana jest wniesieniem do sejmu projektu ustawy o zniesieniu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten wpłynął do Sejmu 9 maja tego roku.

Emerytury 2014 - dłuższy staż ubezpieczeniowy dla kobiet

Od 1 stycznia 2014 roku ulega wydłużeniu staż ubezpieczeniowy uprawniający kobiety do podwyższenia emerytury, aby osiągnęła ona wymiar emerytury najniższej.

Pozew zbiorowy przeciwko ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz kolejny musi zmierzyć się z możliwością wytoczenia pozwu zbiorowego. Dla ZUS-u nie będzie to pierwsza tego typu sytuacja, ponieważ pozew zbiorowy przeciwko tej instytucji wystosowali już, w innej sprawie, przedsiębiorcy, reprezentowani w owej głośnej sprawie przez jedną z krakowskich kancelarii prawnych.

Emerytura mieszana w 2014 roku

Osoby, które wiek emerytalny osiągnęły w 2014 r. również będą mogły skorzystać z tzw. emerytury mieszanej, czyli obliczanej częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad.

Zmiana protokołu pokontrolnego przez inspektora ZUS - skutki dla przedsiębiorcy

W niektórych przypadkach inspektorzy ZUS po przeprowadzeniu kontroli wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatnika składek sporządzają protokół pokontrolny zawierający inne wnioski niż protokół sporządzony podczas kontroli, która miała miejsce wcześniej, mimo że stan faktyczny, jaki był wówczas kontrolowany, nie uległ zmianie. Jakie skutki dla przedsiębiorcy ma zmiana protokołu pokontrolnego?

Ubezpieczenie społeczne zleceniobiorcy

Zasadniczo zleceniobiorca jest obejmowany obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (emerytalnym, rentowymi i wypadkowym) w okresie od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może przystąpić w każdej chwili, jeżeli przekaże płatnikowi składek-zleceniodawcy wniosek wyrażający wolę przystąpienia do tego ubezpieczenia. Ta generalna zasada nie będzie jednak miała zastosowania w licznych sytuacjach, kiedy umowa zlecenia nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Zdarza się tak np. w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń, m.in. gdy zleceniobiorca jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

Czy można pobierać rentę wypadkową w razie nabycia prawa do emerytury

Pobieram rentę wypadkową i od marca 2013 r. będzie mi również przysługiwało prawo do emerytury. Czy będę mogła pobierać oba te świadczenia, czy tylko jedno z nich?

Kiedy nabędziesz świadczenie chorobowe bez okresu wyczekiwania

Zasiłek i wynagrodzenie za czas choroby przysługują ubezpieczonemu po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Długość okresu wyczekiwania jest uzależniona od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie.

Przychody emerytów i rencistów w 2012 r. – obowiązki wobec ZUS

Osoby uprawnione do emerytury lub renty, które uzyskiwały w 2012 r. przychód z działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, muszą poinformować ZUS o wysokości tych zarobków i dostarczyć zaświadczenie płatnika składek lub – jeśli za siebie opłacają składki – własne oświadczenie.

Prawo do obniżonych składek ZUS

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Od 2005 r. zatrudniam na podstawie umowy o pracę swoją żonę (jest zatrudniona przeze mnie, a nie przez spółkę). W ramach stosunku pracy pomaga w prowadzeniu spraw spółki, rozlicza także moją działalność. Żona jest zgłoszona do ZUS jako osoba współpracująca. Od nowego roku ma przystąpić do spółki. Będzie to jej pierwsza w życiu działalność. Czy w tej sytuacji będzie mogła opłacać niższe składki ZUS, przewidziane dla początkujących przedsiębiorców?

Jak prawidłowo sporządzić dokumentację do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Pracodawca ma obowiązek pouczyć pracownika o prawie ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca jest także zobowiązany do sporządzenia i zgromadzenia dokumentacji dotyczącej świadczenia rehabilitacyjnego oraz, na prośbę pracownika, do przekazania wniosku o to świadczenie do jednostki ZUS. Kompletną dokumentację należy złożyć do ZUS na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego.

Kiedy i w jakiej wysokości przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownica, posiadająca miesięczny okres wypowiedzenia, otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę 30 listopada 2012 r. Otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 6000 zł brutto. Od 2 do 9 grudnia 2012 r. przebywała na zasiłku opiekuńczym, a od 10 do 31 grudnia 2012 r. na zasiłku chorobowym, po czym kolejne zwolnienie dostarczyła od 2 do 31 stycznia 2013 r. Czy pracownica będzie miała prawo do zasiłku, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Pamiętaj o wystawieniu zaświadczenia dla emeryta

W trakcie roku kalendarzowego świadczeniobiorcy (emeryci lub renciści) są zobowiązani zawiadomić ZUS (właściwy według miejsca zamieszkania) o podjęciu działalności zarobkowej i o wysokości osiąganego dochodu. Można tego dokonać na formularzu ZUS Rw-73 lub w innej formie, np. przez złożenie pisma, oświadczenia. Ważne, aby w zawiadomieniu umieścić informację, od kiedy została podjęta dodatkowa praca zarobkowa i jaka jest wysokość przychodu. Natomiast po upływie roku kalendarzowego, do końca lutego, świadczeniobiorcy powinni poinformować również o wysokości uzyskanego dochodu w poprzednim roku kalendarzowym.

Łatwiej znaleźć pracę w nowoczesnych firmach

Jeżeli szukasz pracy zgłoś się do firm z sektora tzw. Nowoczesnej Gospodarki. Choć w 2012 r. ogólnie na rynku pracy w Polsce panowała stagnacja, w Nowoczesnej Gospodarce zatrudnienie wzrosło o ponad 6 proc. Eksperci prognozują, że w 2013 r. tendencja wzrostowa zostanie utrzymana i uplasuje się na poziomie 5-10 proc.

Elastyczny czas pracy - Projekt zmiany Kodeksu pracy

Zmiany zaproponowane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej wprowadzają dwa zasadnicze rozwiązania: pierwsze dotyczy wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy, drugie - reguluje zasady ruchomego czasu pracy.

Kontrole ZUS i PIP w zakładzie pracy

Organów, które mogą kontrolować przedsiębiorcę, jak również pracodawcę, jest wiele. Należą do nich m.in. Państwowa Inspekcja Pracy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ogólne zasady przeprowadzania tych kontroli zostały zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Emerytura w dotychczasowym i podwyższonym wieku emerytalnym

Osoby, które do końca 2012 r. nie ukończyły dotychczas obowiązującego wieku emerytalnego, przejdą na emeryturę w wieku odpowiednio podwyższonym. Później niż pod rządami poprzednich przepisów uprawnienia emerytalne uzyskają też rolnicy, sędziowie i prokuratorzy.

Od kiedy będzie można sporządzić w Płatniku roczną zbiorczą informację dla ubezpieczonych

Najpóźniej do 28 lutego 2013 r. płatnicy mają obowiązek przekazać zatrudnionym roczną informację o składkach, które zostały za nich rozliczone w ZUS od stycznia do grudnia 2012 r. Przy jej sporządzaniu będą mieli do dyspozycji tylko funkcjonalności obecnie obowiązującej wersji programu Płatnik. ZUS nie planuje bowiem przed końcem lutego udostępnić nowego oprogramowania, które umożliwiłoby automatyczne generowanie rocznej informacji dla ubezpieczonego.

Emerytura częściowa dla pracownika

Zatrudniamy pracownika urodzonego we wrześniu 1949 r. Zamierzał on przejść na emeryturę po ukończeniu 65 lat we wrześniu 2014 r. Jednak w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2013 r. nowych przepisów, wiek, w którym będzie mógł uzyskać to świadczenie, wyniesie 65 lat i 7 miesięcy. Słyszeliśmy, że dla osób, które będą miały wydłużony wiek emerytalny, zostały przewidziane emerytury częściowe. W jakim wieku będzie można uzyskać to świadczenie i czy z tej możliwości może skorzystać również nasz pracownik?

Opłacanie składek ZUS on-line

Jestem kadrową w firmie zajmującej się produkcją mebli, w której jest zatrudnionych 98 pracowników. Od czerwca ubiegłego roku korzystam z aplikacji e-Płatnik. Słyszałam, że możliwe jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne on-line. Czy to prawda? Jak z tego skorzystać? Czy każdy płatnik ma taką możliwość?

Zmiany w ustalaniu wysokości emerytur i rent

Od stycznia 2013 r. obowiązują zmienione zasady ustalania wysokości emerytur i rent. Stracą na nich emeryci, którzy pobierali wcześniejszą emeryturę, a zyskają osoby ubiegające się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Skargę na wznowienie postępowania w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury należy złożyć do 22 lutego 2013 r.

Osoby, którym ZUS zawiesił z powodu kontynuowania stosunku pracy emeryturę przyznaną przed 2011 r., mogą ubiegać się o podjęcie jej wypłaty. W tym celu do 22 lutego 2013 r. (czyli 3 miesiące od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jeśli w sprawie zapadł prawomocny wyrok) należy złożyć skargę o wznowienie postępowania do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Kapitał początkowy w ZUS

Niemal 2 miliony osób pracujących przed 1990 rokiem, nie ma naliczonego kapitału początkowego w ZUS.

Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika ubiegającego się o przyznanie emerytury

Nasz pracownik niedługo osiągnie 65 lat i ma zamiar złożyć do ZUS wniosek o przyznanie emerytury. Czy jako pracodawca jesteśmy zobowiązani do skompletowania wniosku o emeryturę? Jeśli tak, to jakiego rodzaju dokumenty (zaświadczenia) będziemy zobowiązani wystawić pracownikowi w postępowaniu o przyznanie emerytury?

Jak sporządzić zbiorczą informację o składkach zapłaconych w 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy składek nie mają już obowiązku przekazywania ubezpieczonym co miesiąc informacji o kwocie należnych za nich składek. Obecnie informacje o należnych za ubezpieczonego składkach płatnik ma obowiązek przekazać im w formie rocznego zestawienia, w którym dane muszą być przedstawione w podziale na poszczególne miesiące. Na żądanie ubezpieczonego informacja musi być przekazywana przez płatnika częściej, jednak nie częściej niż raz na miesiąc.

W 2013 r. pracodawcy po raz pierwszy przekazują pracownikom zbiorczą RMUA

Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikom informacje o składkach przekazanych za nich do ZUS. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2012 r. informację taką przekazuje raz w roku, za rok ubiegły.

REKLAMA