Działalność gospodarcza a ubezpieczenie w KRUS - kwota graniczna podatku
REKLAMA
REKLAMA
RADA
Jeżeli kwota należnego podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2014 r. przekroczyła 3166 zł, to od 1 czerwca 2015 r. zostanie Pan wyłączony z ubezpieczenia w KRUS. Od tej daty powinien Pan zgłosić się do powszechnego ubezpieczenia w ZUS, wypełniając druki ZUS ZFA i ZUS ZUA.
REKLAMA
UZASADNIENIE
W związku z koniecznością zmiany ubezpieczenia, spowodowaną przekroczeniem rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego z tytułu działalności gospodarczej, powinien Pan dopełnić wszystkich formalności zarówno w KRUS, jak i w ZUS. Od 1 czerwca 2015 r. jako przedsiębiorca stanie się Pan płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne. W ciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń w ZUS, czyli do 8 czerwca, musi Pan złożyć w jednostce terenowej ZUS (właściwej dla swojej siedziby):
- druk zgłoszeniowy płatnika składek – osoby fizycznej – ZUS ZFA oraz
- druk zgłoszeniowy osoby ubezpieczonej – ZUS ZUA.
Z tytułu prowadzonej działalności obowiązkowo będzie Pan podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Natomiast dobrowolnie może Pan przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Należy również pamiętać o składce na Fundusz Pracy, która jest dla przedsiębiorcy obowiązkowa, jeśli nie jest z opłacania tej składki ustawowo zwolniony (np. ze względu na ukończenie 60. roku życia w przypadku mężczyzn).
Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Fragment prawidłowo wypełnionego zgłoszenia do ubezpieczeń ZUS ZUA (z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym)
Zadaj pytanie: FORUM
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz FP stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 60% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w 2015 r. – 2375,40 zł). Jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona nie dłużej niż 24 miesiące, to do upływu tego okresu może Pan skorzystać z możliwości opłacania składek od niższej podstawy wymiaru ustalonej w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia (w 2015 r. – 525 zł). Wówczas w zgłoszeniu ZUS ZUA należy podać kod tytułu ubezpieczeń 05 70 xx zamiast kodu 05 10 xx.
Stanisław R. jest wieloletnim rolnikiem opłacającym z tego tytułu składki w KRUS. 1 sierpnia 2014 r. rozpoczął działalność gospodarczą. Dotychczas nigdy nie prowadził żadnej działalności pozarolniczej. Za 2014 r. rolnik nie złożył w KRUS zaświadczenia o należnym podatku dochodowym w ustawowym terminie. W związku z tym otrzymał z KRUS decyzję wyłączającą go z ubezpieczenia rolniczego od 1 czerwca 2015 r. Stanisław R. ma prawo do opłacania składek w ZUS z tytułu prowadzonej działalności na preferencyjnych warunkach (tj. od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia). Okres 24 miesięcy kalendarzowych – czyli pełnych miesięcy prowadzenia działalności – należy bowiem liczyć od 1 sierpnia 2014 r. do 31 lipca 2016 r.
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku (w 2015 r. ta podstawa wynosi 3104,57 zł).
Minimalna kwota podstawy wymiaru składki zdrowotnej obowiązuje wszystkich przedsiębiorców (w tym opłacających niższe składki na ubezpieczenia społeczne).
Rolnik prowadzący jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegający ubezpieczeniu rolniczemu, musi pamiętać o corocznym obowiązku informowania KRUS o wysokości należnego podatku dochodowego za rok poprzedni od przychodów z tej działalności. W terminie do 31 maja każdego roku ma on obowiązek złożenia w KRUS:
- zaświadczenia wystawionego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub
- własnego oświadczenia,
w których zostanie wskazana kwota podatku dochodowego z działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy.
W bieżącym roku 31 maja przypada w niedzielę, co powoduje, że termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia ulega przesunięciu na najbliższy dzień roboczy, tj. na 1 czerwca 2015 r.
Od tej kwoty oraz od złożenia w terminie zaświadczenia (oświadczenia) zależy rodzaj ubezpieczenia, jakiemu dalej, w kolejnym okresie rozliczeniowym, będzie podlegał rolnik. Ubezpieczenie rolnicze ustaje bowiem z dniem, do którego rolnik był zobowiązany złożyć w KRUS stosowne pismo w sprawie podatku, jeżeli:
- kwota podatku dochodowego należnego za miniony rok przekroczyła tzw. roczną kwotę graniczną lub
- zaświadczenie zostało złożone z opóźnieniem, czyli po ustawowym terminie (albo w ogóle).
Podstawa prawna:
- art. 5a ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 1403; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1831
- art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 18 ust. 8, art. 18a, art. 36 ust. 1, ust. 3, ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 121
- art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 69 ust. 1, art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 581
- art. 57 § 4 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 211
- § 1 oraz załączniki nr 1, 7 i 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1844; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1957
- obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 14 kwietnia 2014 r. w sprawie rocznej kwoty granicznej – M.P. z 2014 r., poz. 320
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat