REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę, Roszczenia ze stosunku pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienia grupowe a zwolnienia indywidualne

Kiedy zgodnie z przepisami ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.) będą miały miejsce zwolnienia grupowe, a kiedy indywidualne?

Zwolnienie związkowca - jednak możliwe

W celu ochrony pracowników przed nieuzasadnionym rozwiązywaniem przez pracodawców stosunków pracy nasze ustawodawstwo przewiduje rozwiązania ochronne.

Ochrona ze względu na wiek

Zapisy kodeksowe stanowią, że stosunek pracy pracownika będącego w wieku przedemerytalnym nie jest chroniony wówczas, gdy podstawą nawiązania z nim stosunku pracy jest umowa terminowa.

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Liczba dni wolnych zależy od długości okresu wypowiedzenia. Mogą być one udzielane łącznie lub oddzielnie.

Ustalanie ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych

Zatrudniamy na podstawie umowy o pracę sprzątaczki, które wykonują pracę w budynkach należących do naszych kontrahentów. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem dla niektórych z tych pracownic ryczałtu za godziny nadliczbowe. Słyszeliśmy jednak, że i tak będą mogły domagać się wypłaty od nas należności z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych przekraczających przyznany ryczałt. Czy to prawda, a jeżeli tak, to jak się bronić przed zarzutami pracownic, skoro nie prowadzimy im ewidencji czasu pracy i czy w takim razie wprowadzanie takiego ryczałtu ma sens?

Współdziałanie ze związkami zawodowymi

Powstanie w zakładzie pracy związków zawodowych powoduje również powstanie określonych powinności po stronie pracodawcy.

Postępowanie wyjaśniające w sporach pracowniczych

Jedną z wad postępowań sądowych jest ich długotrwałość i przewlekłość. Ustawodawca, chcąc wyeliminować ten stan, stworzył pewne mechanizmy, które mają na celu przyspieszenie postępowania.

Odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych

Przedsiębiorcy rozwiązujący umowę o pracę z pracownikami z przyczyn nieleżących po stronie zatrudnionych muszą wypłacić im odprawę pieniężną, pod warunkiem że zatrudniają co najmniej 20 osób.

Urlop wypoczynkowy czy zwolnienie z obowiązki świadczenia pracy

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę (3-miesięczny okres wypowiedzenia). Pracodawca na piśmie zwolnił go także na ten czas z obowiązku świadczenia pracy. Następnie skierował pracownika na urlop wypoczynkowy z założeniem, że pracownik wykorzysta zarówno urlop zaległy, jak i przysługujący za bieżący rok. Jednak pracownik nie zgodził się skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Czy zgoda pracownika jest niezbędna do skierowania go na urlop podczas okresu wypowiedzenia? Czy okres, na który pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku wykonywania pracy, można traktować jako okres urlopu wypoczynkowego, dzięki czemu pracownikowi nie będzie przysługiwał ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Czy pracodawca może sam zadecydować o udzieleniu urlopu

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Następnie otrzymałem od niego kolejne pismo - udzielił mi w okresie wypowiedzenia urlopu wypoczynkowego zarówno zaległego, jak i bieżącego. Czy pracodawca mógł tak postąpić i bez mojej zgody wysłać mnie na urlop?

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę musi być prawdziwa, konkretna i rzeczywista

Pracodawca może w każdej chwili wypowiedzieć pracownikowi stosunek pracy. Jeżeli zawarł z nim umowę na czas nieokreślony, musi podać przyczynę uzasadniającą jej rozwiązanie.

Utrata zaufania przyczyną wypowiedzenia

Pracownikowi zwalnianemu z pracy za wypowiedzeniem należy udowodnić zawinione naruszenie obowiązków. Utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.

Czy opłacać składki za okres zwolnienia od wykonywania pracy

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jest on zatrudniony jako przedstawiciel handlowy. Otrzymywał ryczałt samochodowy. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez pracodawcę ze zwalnianym pracownikiem w okresie wypowiedzenia otrzyma on takie samo wynagrodzenie jak w miesiącach, gdy pracował. Okres wypowiedzenia obejmuje czerwiec, lipiec i sierpień. Z jakim dniem wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń? Czy od wypłacanego mu wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne?

Praca tymczasowa a staż pracy

W naszej firmie często korzystamy z pracowników tymczasowych. Z pracy jednego z nich byliśmy bardzo zadowoleni i zatrudniliśmy go w naszej firmie. Najpierw pracował na podstawie umowy na czas określony, a obecnie zawarliśmy z nim umowę na czas nieokreślony. Czy w takim przypadku temu pracownikowi do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia, wliczamy okres pracy tymczasowej?

Firma może zwolnić pracownika, wobec którego toczy się postępowanie karne

Firma może wypowiedzieć umowę o pracę z powodu utraty zaufania do pracownika, jeśli wszczęto wobec niego postępowanie karne. Jest to uzasadnione, nawet jeśli później pracownika uniewinniono.

Czy można poprawić wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę przez wskazanie innej przyczyny tego wypowiedzenia

Wskazanie innej niż pierwotna przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, w sytuacji gdy pierwotna przyczyna jest niekonkretna lub nierzeczywista, nie powoduje konwalidowania (poprawy) wadliwego oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 24 października 2007 r., I PK 116/07).

Odszkodowanie za bezpodstawne rozwiązanie umowy o pracę

Przepisy kodeksu pracy ograniczają wysokość odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jednakże pracownicy mogą dochodzić wyższego odszkodowania przed sądem pracy na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Przesłane faksem wypowiedzenie umowy jest skuteczne

Wypowiedzenie umowy o pracę uważa się za dokonane, gdy zostało doręczone pracownikowi w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią. Odmowa jego przyjęcia nie ma wpływu na jego skuteczność. Po upływie okresu wypowiedzenia umowa i tak ulegnie rozwiązaniu.

W okresie wypowiedzenia można zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym

Powództwo o odszkodowanie za bezprawne rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym w okresie jej wypowiedzenia nie wyklucza kwestionowania dokonanego wcześniej wypowiedzenia.

Zawarcie porozumienia z pracodawcą wyklucza późniejsze przywrócenie do pracy

Jeśli pracownica w okresie wypowiedzenia zajdzie w ciążę, to umowa o pracę nie ulegnie rozwiązaniu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy do zakończenia stosunku pracy doszło na mocy porozumienia stron.

Jak przeprowadzić konsultacje wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca, u którego działa organizacja związkowa, powinien pamiętać o konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z obrony związku. W jakim trybie musi dokonać konsultacji? Jak dowiedzieć się, czy związek objął obroną danego pracownika?

Skrócenie okresu wypowiedzenia dotyczy tylko umowy na czas nieokreślony

Oświadczenie pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia np. z powodu upadłości albo likwidacji może być złożone tylko łącznie z wypowiedzeniem.

Czy można zwolnić pracownika, który mimo choroby wykonywał pracę

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Sporo kontrowersji budzi kwestia, czy wypowiedzenie umowy pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu otrzymania wypowiedzenia był chory, narusza sformułowany w art. 41 k.p. zakaz.

Czy kobieta w ciąży może wycofać złożone już wypowiedzenie

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy, chyba że zachodzą wyjątkowe, określone przepisami okoliczności. Zakaz rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę w okresie ciąży obowiązuje także wtedy, gdy pracownica zaszła w ciążę już po złożeniu jej przez pracodawcę wypowiedzenia, ale przed dniem rozwiązania umowy o pracę. Co w sytuacji, gdy wypowiedzenie, nie wiedząc o swojej ciąży, złożyła sama kobieta?

Odszkodowanie za wypowiedzenie niezgodne z prawem

W razie niezgodnego z prawem wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę w okresie niezgodnego z prawem wypowiedzenia warunków tej umowy pracownikowi przysługuje odszkodowanie z art. 45 § 1 k.p. w wysokości określonej w art. 471k.p., w związku z każdym z tych wypowiedzeń. (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 września 2005 r., sygn. akt II PK 6/05)

Co z pożyczką mieszkaniową gdy pracownikowi wypowiedziano umowę

Pracownik, któremu wypowiedzieliśmy umowę o pracę, wcześniej otrzymał z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pożyczkę mieszkaniową. Zgodnie z ustaleniem zawartym w umowie pożyczki (na podstawie regulaminu zfśs), jest ona wymagalna w przypadku rozwiązania stosunku pracy. Jak potrącić kwotę pozostałą do spłaty z ostatniego wynagrodzenia pracownika? Czy stosujemy kwotę wolną od potrąceń? Co z częścią pożyczki, która pozostanie niespłacona po potrąceniu?

Czy należy przerwać 26-dniowy urlop, jeżeli pracownik w jego trakcie wypowiedział umowę o pracę

Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony poprosiła o udzielenie jej od 22 stycznia br. całego tegorocznego urlopu w wymiarze 26 dni. Następnie w jego trakcie 31 stycznia wypowiedziała nam umowę o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Umowa rozwiąże się 28 lutego 2007 r. Czy w takiej sytuacji powinniśmy przerwać urlop pracownicy? Jeżeli tego nie zrobimy, wykorzysta więcej urlopu niż jej się będzie u nas należało.

Zaległy urlop podczas wypowiedzenia

W okresie miesięcznego wypowiedzenia udzieliłem pracownikowi urlopu za rok bieżący i za 2006 r. Pracownik odmówił wykorzystania zaległego urlopu w czasie okresu wypowiedzenia i zgłosił gotowość podjęcia pracy, do której nie został dopuszczony. Teraz domaga się zapłaty ekwiwalentu za urlop „zaległy” według wynagrodzenia z 2006 r. Kto ma rację?

Pracodawca może nie przyznać premii pracownikowi na wypowiedzeniu

W świetle zasad współżycia społecznego nieuzasadnione jest wymaganie, aby w okresie wypowiedzenia umowy o pracę wywołanego nienależytym i niesumiennym wypełnianiem obowiązków pracowniczych, pracodawca był zobligowany do wypłaty pracownikowi premii.

Ważna jest data rozwiązania umowy o pracę

Istnienie bądź nieistnienie prawa do odprawy przysługującej w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika musi być oceniane na gruncie przepisów obowiązujących w dacie rozwiązania stosunku pracy z danym pracownikiem.

Musi nastąpić zmniejszenie stanu zatrudnienia

Zmniejszenie zatrudnienia oraz okoliczność, że przyczyna rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy leży po stronie pracodawcy stanowią wystarczającą przesłankę do zasądzenia od pozwanego pracodawcy na rzecz pracownika odprawy pieniężnej określonej w art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych.

Odprawa emerytalna w wysokości wyższej niż kodeksowa

Jeżeli przepisy płacowe obowiązujące u danego pracodawcy przewidują wyższą odprawę emerytalno-rentową od kodeksowej, warunki jej uzyskania są takie same jak w Kodeksie pracy, a pracownik te warunki spełnia, to wówczas zawsze przysługuje mu odprawa w wyższej kwocie. Związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę może być też tego rodzaju, że pracownik wskutek zwolnienia przechodzi na emeryturę (wyrok Sądu Najwyższego z 8 sierpnia 2006 r., I PK 55/06).

REKLAMA